Allgemeines

#1773’ten 1911’e Korku Panoraması – Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler #SosyalMedya #Tv #BB

1773’ten 1911’e Korku Panoraması – Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler

Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 1773’ten 1911’e Korku Panoraması – Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler

Banu Yapar
10 Mart 2020 – 12:58
FRPNET Edebiyat

Gotik geleneğin üzeri zamanın toprağıyla örtülmüş başlıca eserlerini gömüldükleri karanlıktan çıkaran Delidolu Yayınları, “Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler” adlı seçkiyi okurlarla buluşturdu.

Aydınlanma Çağı’nın göz ardı ettiği doğaüstü, akıldışı ve acayiple yeniden bağ kuran Gotik edebiyatın en çarpıcı örnekleri “Ölüler, Diriler ve Deliler: Gotik Öyküler”de bir araya geliyor. Mary Wollstonecraft Shelley, Charles Dickens, Nathaniel Hawthorne ve Elizabeth Gaskell gibi efsaneleşmiş isimlerin yanı sıra gölgede kalmış kimi yazarlardan seçilmiş on dört öykünün yer aldığı kitap; 1773’ten 1911’e, yüzyılları aşan korkunun panoramasını sunuyor.

  #Die 12 besten Berlin-Serien von „Türkisch für Anfänger“ bis „4 Blocks“

İnsan derindir, korkuları ise daha derin…

”Birazdan okuyacağınız öykü o kadar sıradışı ki, olayın geçtiği yörede yaşayan saygıdeğer birinden dinlemiş olmasaydım şairin teki laf olsun diye uydurmuştur, deyip geçmem gerekirdi.”

Gotik, bilinemeyenin, tedirgin eden şeyin, bir anda yürekleri kaplayan korkunun ve iç titreten dehşetin sanat ve edebiyattaki izdüşümüdür. Bu türde verilen eserler, insan ve doğanın hesaplanabilir nesneler değil; derin, karanlık ve tahmin edilemez yönleri olan varlıklar olduğunu hatırlatır. Ölüm, cinayet, kayıp, aile gizemi, delilik gibi Gotik temaların işlendiği, hem edebi değeri hem de temposu yüksek bu öyküler; türün meraklılarını sisli ve karanlık bir atmosferin içine çekerek ruhlarını gafil avlayabilir. Ele avuca sığmayanın, kapatıldığı zindanlardan daha da güçlenerek geri dönenin, musallat olan geçmişin hikâyesidir çünkü Gotik.

”Ölüm saçan kadın şimdi uzun, sessiz adımlarla yatağıma yaklaşınca yüreğim buz kesmiş gibi oldu; boşta olan sol eli yastığın üstündeydi, onu usulca başıma doğru kaydırdı ve o el bir anda, şimşek hızıyla saçımı kavrarken öteki eliyle usturayı gırtlağıma dayadı.”

196 sayfalık kitapta Anna Letitia Aikin, Richard Cumberland, Nathan Drake, Sör WScott, Mary Wollstonecraft Shelley, Petrus Borel, J. Wadham, Charles Dickens, Sheridan Le Fanu, Nathaniel Hawthorne, Elizabeth Gaskell, Robert Louis Stevenson, Marcel Schwob ve Hector Hugh Munro‘ya ait öyküleri Zeynep Avcı Türkçeye çevirdi.

  #Sokrates’in Ölümü – Jaques Louis David

Keyifle okuyun.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"