Wissenschaft

305 milyon yıllık ‘örümceklerin atası’ fosili keşfedildi

Bir araştırma grubu, günümüz örümceklerinin kökenine ışık tutacak 305 milyon yıllık bir araknid fosili buldu.

Idmonarachne brasieri adı verilen örümceğin fosili Fransa’da bulundu ve Manchester Üniversitesi, Berlin ‘ Museum für Naturkunde’ müzesi, Kansas Üniversitesi ve Natural History Museum’un Diamond Light Source ile ortak çalışmaları sayesinde detaylı bir şekilde incelendi.

Örümceklerin ilk atalı ve geçmişleri hakkında ne yazık ki çok fazla bilgimiz yok. Bunun en büyük sebebi atalarının özelliklerinin ve evrimleşme süreçlerinin oldukça belirsiz olması. Fosilin 3D yapıda saklanması, anatomisi hakkında araştırma yapma imkanını da artırdı.

2008’den beri, ağ yapabilme yetenekleri sebebiyle uraraneidlerin örümceklerin ‘kardeş grubu’ olduğunu biliyoruz. Uraraneidler aynı zamanda kuyruk benzeri bir yapı olan kamçıya (flaggellum) sahiplerdi. Yeni bulunan Idmonarachne brasieri fosili de bize örümcek ailesinin evrimleşirken kuyruk benzeri yapılarını kaybedip başka uzuvlar elde ettiklerini gösteriyor. Örümceklerin ataları ağ yapabiliyordu ancak bunu kullanma yetenekleri günümüz örümceklerine kıyasla oldukça kısıtlıydı. Ağlarını kontrol etme özelliği sağlayan organları ise gerçek örümcekleri tanımlarken kullanılıyor.

Yazarlardan Russell Garwood’un (Manchester Üniversitesi) da bahsettiği gibi, bulunan fosil ‘gerçek örümcek’ kategorisine girmiyor ancak günümüz örümceklerinin evrimi hakkında bize aydınlatıcı bilgiler sunuyor.

Birçok türden oluşan erken araknidleri inceleme süreci hala devam ediyor, bu keşif ise bu sürece ışık tutuyor. Yazarlar, yeni bulunan fosilleri inceleyerek bu zorlu araştırmaya yardımcı olacak bilgiler elde etmeyi umut ediyor.

Kaynak:  “Fossil of ‘early spider’ discovered; 305 million years old.” ScienceDaily. ScienceDaily, 31 March 2016

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!