Sozialen Medien

#Altered Carbon 2. Sezon İncelemesi: Yeni bir beden, bambaşka bir gezegen #SosyalMedya #Tv #BB

Inhaltsverzeichnis

Altered Carbon 2. Sezon İncelemesi: Yeni bir beden, bambaşka bir gezegen

Netflix’in yüksek prodüksiyonlu yapımlarından Altered Carbon, sekiz bölümlük yeni sezonuyla ekranlardaki yerini aldı. Joel Kinnaman’ın başrolünde yer aldığı ilk sezonu büyük beğeni toplayan dizi, ikinci sezonuna önemli yeniliklerle adım atmış durumda: Yepyeni bir beden!

Altered Carbon’un ilk sezonunda Takeshi Kovacs’in eski bir polis memuru olan Elias Ryker’ın (Joel Kinnaman) bedeninde yer aldığını görmüştük. Son Elçi, ilk sezonda aldığı cinayet soruşturmasını başarıyla çözmesinin ardından bu bedene veda etti. İkinci sezonun hemen başında yeni bedeniyle Magda Prime’da bir şarkıcı olarak hayatını sürdürdüğünü gördüğümüz Takeshi’nin dizinin yeni başrolü Anthony Mackie’nin bedenine kavuşması uzun sürmedi.

Anthony Mackie, ikinci sezonun Takeshi Kovacs’i olarak karşımıza çıktı

Anthony Mackie, son yılların en popüler aktörlerinden biri. Marvel Sinematik Evreni’nde hayat verdiği Falcon karakteri ile dünya çapında üne kavuşan ve daha sonrasında da birçok farklı yapımda yer alma şansı yakalayan Mackie, MCU’nun sıradaki Kaptan Amerika’sı olmak için en büyük aday. Daha önce Robocop gibi filmlerle cyberpunk türüne yabancı olmayan Kinnaman’ın ardından başrol değişikliği ana karakterin macerası üzerinden dünyaya tanık olduğumuz bu tarz bir yapım için sorun teşkil edebilecekken, Mackie’nin Takeshi performansı ilk sezonu aratmıyor.

  #„Auf gar keinen Fall”: Enttäuschter „Bares für Rares”-Verkäufer erlebt Albtraum bei den Händlern

İkinci sezonun en
büyük yeniliği aktör değişikliğinden ibaret değil. Dizinin
hikayesi de Dünya’dan uzaklaşarak ilk insan kolonistlerin adım
attığı bir gezegene, Harlan’ın Dünyası’na ulaşmış
durumda. Takeshi Kovacs’in doğduğu gezegen olan Harlan’ın
Dünyası, ikinci sezonda öğrendiğimiz üzere ilk insan
kolonistlerden olan Konrad Harlan ve arkadaşlarının keşfederek
yönetmeye başladıkları bir gezegen. Fakat Dünya tarihinde de
olduğu gibi, bu kolonistlerin hikayesi bilindiği kadar masum değil.

Altered Carbon’un ikinci sezonunun genel kısmında Quellcrist Falconer’ın aksiyonlarının ardındaki motivasyonun getirdiği bir gizem hakim. İlk sezonun finalinden bu yana Poe ile yoldaşlığında 30 yılı deviren ve bu süre içerisinde Quell’i arayışını sürdüren Takeshi, yeni karakterlerden Trepp (Simone Missick) aracılığıyla Harlan’ın Dünyası’nda bulunan bir meth ile iletişime geçer. İlk sezonda da benzer bir gizemi çözen Takeshi’den istenen yeni hedef, meth’i peşinde olan kişilerden korumaktır. Bancroft cinayetinin çözülmesinin ardından Quell’i arama hedefine odaklanan Takeshi’yi bu işe yöneltebilecek en büyük motivasyon olarak kayıp aşkını bulma ümidi devreye girer.

  #Don’t Breathe 2 – Zweiter Teil wird ganz anders und steht auf eigenen Beinen
Quellcrist Falconer, ikinci sezonun hikayesinde kritik bir role sahip

Takeshi’nin yeni bedenine kavuşması ve ilk bölümde tanıştığımız meth karakterinin hızlı ölümü, Altered Carbon’un ikinci sezonuyla bir cinayet soruşturmasını temel almayarak çok daha odaklı bir hikaye örgüsünü takip edeceğinin sinyallerini henüz başından veriyor. Dizinin bu sezonunun bu kez bambaşka bir meth’in cinayeti üzerine kurulmaması hikaye anlatımının daha duygusal ve birbirine bağlı temellere oturmasını sağlamış durumda.

Altered Carbon’un yeni sezonu görsel anlamda da çıtayı oldukça yükseğe çekmiş. Neredeyse her bölümü Ridley Scott-vari bir sinema filmini andıran dizinin yarattığı neon-noir dünya siberpunk türünü sevenler için fazlasıyla ilgi çekici.

Eski ve yeni yüzler

Altered Carbon, yeni sezonuyla eski yüzleri hikayenin merkezinde tutarken yeni isimleri de dünyasına dahil ediyor. İkinci sezonun en büyük role sahip yan karakteri olan Trepp, ilk sezonun Kristin Ortega’sını aratmayacak bir isim. Geçtiğimiz yıllarda Netflix’in Marvel dizilerinde boy gösteren ve şu sıralar All Rise dizisinin başrolünde yer alan Simone Missick, Trepp karakteriyle bir yan öğe olmanın ötesinde sezonun hikayesine yön veren karakterlerden biri.

  #Hulu arbeitet mit Viacom zusammen
Simone Missick, daha önce Netflix’in Marvel dizilerinde yer aldı

İlk sezonun en sevilen isimlerinin başında gelen Poe, bu sezon da kritik bir rolde. Sezon boyunca sistemindeki hata nedeniyle kendisini resetleme alternatifi konusunda gitgeller yaşayan Poe, beraber sayısız dünya ve macera deneyimlediği Takeshi’yi ve yaşadıklarını unutma konusunda oldukça isteksiz. Sezon boyunca bu ikilem arasında kalan Poe’ya bu kez yepyeni bir isim eşlik ediyor: Bayan Dig.

Poe’nun yapay zeka arkeologlardan yardım istediği esnada tanıştığı Bayan Dig ya da Dig 301, Altered Carbon’a yeni katılan karakterlerden. Bir arkeolog yapay zeka olan Dig, yeni sezonun en efektif isimlerinden biri. Hikayede yaşanan çoğu açmaz Poe ve Dig’in hamleleri sayesinde çözüme ulaşıyor. Poe’nun kişisel keşif macerası dışında neredeyse tüm sahnelerde beraber olan iki karakterin uyumu da muazzam.

  #Inga Lindström-Nachschub für das ZDF

Yeni sezonun diğer karakterlerinin işlenişi çoğu zaman kağıt üzerinde kalmış. Power dizisiyle tanınan Lela Loren’in hayat verdiği Danica Harlan, ilk başlarda hikayenin odaklanacağı ve Takeshi’ye zorluk çıkaracak ana karakterlerden biri olarak gösterilse de karakterin son derece tekdüze şekilde ele alınması ikinci sezonun ana kötüsü olarak başka bir ismi öne çıkarıyor: Ivan Carrera.

Carrera ve Kovacs’in geçmişi göründüğünden çok daha karmaşık

Alman aktör ve yönetmen Torben Liebrecht’in canlandırığı Ivan Carrera, sezona damgasını vuran isimlerden. İkinci sezona oldukça hızlı bir başlangıç yapan karakter, ilerleyen bölümlerde ortaya çıkan geçmişiyle düz bir kötü olmaktan kurtuluyor. Carrera, ya da eski ismiyle Jaeger’ın hem orijinal hem de yeni Takeshi ile sahneleri iki isim arasında önemli bir geçmiş bulunduğu izlenimini seyirciye sorunsuz şekilde ulaştırıyor.

  #Invincible – Zweite und dritte Staffel bestellt! Erster Ausblick

Carrera’nın Takeshi ve Quell’i yakalamak için ana planlarından biri de Takeshi Kovacs’in doğduğu bedenin daha önceden alınmış kopyasını kullanmak. İlk sezonda da orijinal Takeshi’yi canlandıran Will Yun Lee, bu sezon çok daha uzun bir ekran süresine sahip. Lee’nin hayat verdiği orijinal Takeshi’nin zaman zaman Kinnaman ve Mackie seviyesine ulaştığını söylemek mümkün.

Sonuç

Altered Carbon, sekiz bölümden oluşan ikinci sezonuyla çok daha odaklı bir hikaye anlatımı tercih ederek bilim kurgu ve siberpunk öğelerini arttırmayı tercih etmiş. Netflix’in son derece yüksek bütçe ayırdığı dizinin yayın platformunda şu an izlenebilecek en iyi alternatiflerden olduğu aşikar.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"