Wissenschaft

Atalarımız nasıl görünüyordu? İnsan kalıntılarından saç ve göz rengi analizi

Kişinin DNA örneğinden saç ve göz renginin tahmin edilebilmesini sağlayan HIrisPlex metoduyla eski insan kalıntılarının da fenotipi karakterize edilebiliyor. Araştırmacılar 800 yaşındaki insan kalıntılarından bile kişinin saç ve göz renginin saptanabileceğini açıkladı.

Son bir kaç yılda, özellikle adli tıp analizleri için büyük önem taşıyan, DNA’dan kişinin fiziksel özelliklerinin saptanabilmesini amaçlayan araştırmalar öne çıktı. Önce, mavi ve kahverengi gözün %94’lük doğruluk oranıyla tahmin edilebilmesine olanak veren IrisPlex sistemi geliştirildi. Şimdiyse, HIrisPlex sistemi DNA genotipindeki 24 DNA varyantının incelenmesiyle hem saç hem de göz renginin yüksek doğruluk oranlarıyla tahmin edilebilmesini sağlıyor.

HIrisPlex metodu, kemik ya da diş gibi insan kalıntılarından elde edilen, oldukça bozulmuş DNA’ların analiziyle bile kişinin fenotipi hakkında bilgi verme gücüne sahip. Bu metodun adli vakalardaki işlevinin yanı sıra eski insan kalıntılarının analizi için de kullanılabilmesi renkli görüntüleme teknolojisinin henüz gelişmediği zamanlara veya daha öncesine dair bazı bilinmezlere ışık tutuyor. Örneğin, 1943’te bir uçak kazasında ölen General Wladyslaw Sikorski’nin mavi gözlü ve sarı saçlı olduğu; 12 ila 14. yüzyıllar arasında yaşadığı tahmin edilen ve Polonya’daki Benedictine manastırında gömülü bulunan gizemli kadının koyu sarı/kahverengi saçlı ve kahverengi gözlü olduğu artık biliniyor.

 

Kaynaklar:

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130113201136.htm
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1872497312001810

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!