Allgemeines

#Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Ayak Kokusu İçin Neler Yapılabilir?

Ayak kokusu insanların karşılaştığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan ve en olmadık yerde insanları zor durumda bırakın bir durumdur. Peki ayak kokusuna çözüm var mı? Ayak kokusu kesin çözüm önerileri neler? Ayak kokusu ile alakalı tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

ayak kokusuna çözüm


Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayaklarda yaşanan kokunun sebebini araştıran birçok insan “Ayak kokusu neden olur” sorusunu da emin olun çokça sormuştur ya da konu hakkında araştırma yapmıştır. Ayak kokusunun nedeni olarak sadece bir sebep sunmak yeterli olmayacaktır. Ayak kokmasının genetiklikten tutun da stres ve şeker hastalığına kadar birçok sebebi olabilir.

İçeriğimizin bu bölümünde sizlere ayak kokusunu nedenleri maddeler halinde yazdık; İşte,“ayak kokusu nedenleri“

  • Aileden gelen bir genetik yapıdan dolayı ayak kokması gerçekleşebilir.
  • Az su için insanlarda ayak kokma sorunu yaşanır
  • Ter bezlerinin çok fazla çalışmasından dolayı ayak kokması yaşanabilir.
  • Mantar enfeksiyonu ayak kokmasının başlıca sebeplerindendir.
  • Başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlar ayak kokmasına sebep olabilir.
  • Stres
  • Şeker hastalığı
  • Troid bezi hastalığına yakalanan insanlarda ayak kokusu yer almaktadır.

ayak kokusuna ne iyi gelir


Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunun başlıca sebebi, ayakların gün içerisinde terlemesinden ve bu terin de ayakkabı içerisinde kurumasından meydana gelir. “Terleme” sonucunda da bazı bakteriler ayakta, çorapta ve ayakkabıda bir nevi yer edinir. Sonrasında da ayak kokusu meydana gelir. Peki, ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusunu giderme yöntemleri nelerdir? İşte, sizler için bu bölümde “ayak kokusu nasıl giderilir“ sorusunun cevabını aradık.


Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Önerileri

Ayak kokusuna çözüm önerileri arasında sizlere kesin çözümlere yakın önerilerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alanları uyguladığınız takdirde ayak kokusuna kesin çözüm bulabilirsiniz.


1. Temizlik

İlk dikkat edeceğiniz şey temizliktir. Ayağınızın ve çorabınızın temiz olmasına özen gösterin. Her gün ayağınızı yıkayın ve temiz çorap kullanın. Çoraplarınızı ertesi gün giydiğinizde ayağınız temiz dahi olsa çoraptaki bakteriler daha hızlı üreyecek ve koku oluşumu hızlanacaktır. Ayrıca gün içinde ayağınızı yıkıyorsanız, iyi kurulamaya özen gösterin. Islak bıraktığınız ayak, özellikle parmaklarınızın arası koku oluşumunu arttırır. Ayakkabılarınızı da temiz tutmalısınız. Koku yerleşmişse mutlaka onu yıkamalısınız. Çamaşır makinesinde düşük ısılarda spor ayakkabılarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer klasik bir ayakkabıysa ya da yıkanamıyorsa tabanlığını mutlaka değiştirmelisiniz. Yılda 2 kere iç tabanlığını değiştirdiğiniz ayakkabınızın koku sorunu olmadığını göreceksiniz.

ayak-yikamak.jpg


2. Çorap Seçimi

Giydiğiniz çoraplarınıza özen göstermeniz ve dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Ayak terinizi emebilecek özellikte yani pamuk çoraplar tercih etmelisiniz. Pamuk yapısı gereği daha çok nem tutar ve havalanma sağlar. Naylon malzemeler daha çok terlemeye sebep olur. Eğer naylon ve türevi çoraplar giyerseniz kokunun arttığını zaten fark edersiniz. Bu yüzden kesinlikte tercihiniz pamuktan yana olmalıdır. Ayak kokunuz için antibakteriyel özellikli çoraplar da mevcut. Bakteri oluşumunu önleyeceği için koku oluşumunu en aza indirecektir ve kullanmanız fayda sağlayacaktır. Ayrıca kokulu çorap diye geçen koku içeren çoraplar da yardımcınız olabilir.

ayak kokusuna ne iyi gelir


3. Ayakkabı Seçimi

Aynı çorap gibi seçeceğiniz ayakkabının ayaktaki nemi uzaklaştırabilecek özellikte olmalıdır. Deri en sağlıklı seçimdir. İç yapısı naylon içeren malzemelerden imal edilen ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayakkabılarınızı akşam çıkardığınızda iyi havalandırmalısınız. Eğer imkanınız varsa 2 çift ayakkabı kullanmak ve aynı ayakkabıyı gün aşırı giymek daha iyidir. Eğer yoksa, günlük ayakkabınızı iyi havalanmasını ve içindeki nemin uçmasını sağlamalısınız. Spor ayakkabı seçerken hava geçirgenliğinin olmasına dikkat edin. Özellikle spor ayakkabılarda koku sorunu daha çok olur. Günlük kullanımda spor ayakkabı kullanıyorsanız ve hava geçirgenliği iyi olmayan bir model seçmişseniz, koku probleminin daha çok olduğunu görürsünüz. Spor ayakkabılarda daha çok naylon kumaşlar kullanıldığı için dikkat etmelisiniz. Ayakkabılar teknolojik anlamda çok gelişti. Şu an alacağınız klasik ayakkabıların iç havalandırmaya sahip olanları ya da nemi uzaklaştırıp su geçirmeyen spor ayakkabıları gibi birçok seçenek mevcut. Alacağınız ayakkabıda buna dikkat etmeye özen gösterin. Bir de kesinlikle çorapsız ayakkabı kullanmayın. Çorap olmadan ayaklarınız daha çok terleyecektir. Bu teri emecek çorap da olmayınca ter doğruca ayakkabı tarafından emilecek ve daha uzun sürede kuruyacaktır. Uzun süre ıslak kalan ayakkabılar bakterilerin en sevdiği ortamlardır. Bakterilerin ayakkabıya yerleşmesiyle o ayakkabı, ayağınız ve çorabınız temiz dahi olsa kokmaya sebep verecektir.

ayakkabi-secimi-004.jpg


Ayak Kokusuna Pratik ve Doğal Çözümler

Ayak kokusu için medikal çözümler sunuluyor. Bunları kullanabilirsiniz fakat doğal yöntemler de mevcut. Bu yöntemler kokudan kurtulmanıza yardımcı olacaklar. 


1. Karbonat

Ayak kokusu karbonat ile tedavi edilebilmektedir. Karbonat ayak kokusuna sebep olan terin PH değerini dengeler. Ayak kokusunu karbonatla önlemek için akşamları ayaklarınızı karbonatlı su içinde bekletirseniz faydalı olacaktır. Bir leğen içine 2-3 kaşık karbonat koymanız yeterlidir. 10 gün süreyle bunu yapmanız gerekiyor. Eğer yine fayda etmiyorsa, ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın içine çok hafif karbonat serpiştirip giyin. Kokunun gittiğini göreceksiniz.

karbonat-012.jpg


2. Sirke

Sirke her derdin devası olduğu gibi ayak kokusuna da çare olmaktadır. Sirkede bulunan asitler bakteri oluşumunu önler ve kokuyu giderir. Akşamları sirkeli su hazırlayıp ayaklarınızı 15-20 dakika içinde bekletin. 10 gün süreyle bunu uygulayın. Ayrıca duştan sonra, ayaklarınızı sirkeli su ile yıkadığınızda kokunun yok olduğunu da göreceksiniz.

ayak kokusu elma sirkesi


3. Pudra

Pudra nemi emdiği için kokuyu önler. Ayaklarınızı yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra pudralarsanız kokudan kurtulmanıza faydası olacak aynı zamanda ayaklarınıza bakım yaparak yumuşatacaktır.  Yine ayakkabılarınızın içine de çoraplarınızı giymeden de hafifçe kullanırsanız nem oluşumunu ve kokuyu önlemiş olursunuz.

ayak kokusu pudra çözümü


4. Çay

İçerdiği tanik asit sayesinde bakterilerin yetişme ortamını engelleyen diğer bir doğal besindir. Ayrıca çay ter bezlerini ve gözenekleri küçültür. Böylece terlemeyi de azaltır. Kullandığınız poşet çayları atmayın. Yıkadığınız ayağınıza koyarak 10 dakika bekleyin, ardından su ile durulayın. Faydasını göreceksiniz.

ayak kokusu çay çözümü


5. Topuk Taşı

Topuğunuzdaki sertleşmiş ölü deriler ve çatlarlar da bakterilerin sevdiği yerlerdir. Buradaki ölü derileri mutlaka temizlemelisiniz. Topuk taşı ya da farklı bir yöntem ile bu deriyi temizleyerek kokunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak kokunun önüne geçebilirsiniz. Eğer koku hala geçmiyorsa mantar oluşumu söz konusu olabilir. Bu konuda doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Umarız yukarıdaki yöntemler sayesinde bu yaz ayak kokusu sorununuz ortadan kalkar.

ayak kokusu topuk taşı

Önerilen İçerik; Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Çözümleri

NeOldu.com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"