Technologie

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’de bir ilk olacak projeyi açıkladı – BBFatih Dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’de bir ilke imza atacakları projelerini açıkladı.

Fatih Dönmez, “Türkiye’de en geç 2021 yılının sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz. Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenle temiz taşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü bin 30 kilometre götürebiliyor. Üstelik de karbon emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle bir fayda da elde edebiliriz” dedi.

Dünyanın temiz enerjiye ulaşmasında güvenilir ve sürdürülebilir yöntemlerden biri olan yakıt hücresi, hidrojen ve oksijeni bir elektrokimyasal reaksiyonla birleştirerek kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan elektrokimyasal bir pildir. Enerji üretiminde su haricinde hiçbir atık ortaya çıkmıyor, sera gazı ve karbon emisyonu oluşmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hidrojen petrole kıyasla daha verimli

Yakıt taşınırken, depolanırken ve kullanılırken çevreye zararlı etkilere sebep olmuyor. Yerel ve doğal kaynaklardan üretilebilen hidrojenin petrol yakıtlarına göre ortalama 1.33 kat daha verimli olduğunu söyleyelim.

İlginizi çekebilir

BMW X6 tanıtımı
BMW X6 tanıtımı


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!