Wissenschaft

#Beyniniz Yüzleri Algılamak İçin Yüz Tanıma Sistemleriyle Benzer Bir Süreç Kullanıyor

Beyniniz Yüzleri Algılamak İçin Yüz Tanıma Sistemleriyle Benzer Bir Süreç Kullanıyor

simarik/iStock

Ne zaman bir yüze baksanız, yüzün bir tarafının sanki eriyormuş gibi sürekli bozuk göründüğünü ve Salvador Dali’nin tablosunu andırdığını düşünün. Yarı-prosopometamofosi (yarı-PMO) olarak bilinen ve nadir görülen bu bozukluğa sahip insanlar, yüzlere baktığı zaman böyle bir durum yaşıyor. İki gün önce Current Biology bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre yarı-PMO’lu bazı insanlar, yüze nasıl bakarlarsa baksınlar; bir kişinin yüzünün hep aynı yarısını bozuk biçimde görüyorlar. Çalışmada elde edilen sonuçlar, görsel sistemimizin algıladığımız her yüzü aynı süreçle standartlaştırdığını ve bu sayede daha önce gördüğümüz yüzlerle daha iyi karşılaştırma yapabildiğini gösteriyor.

Dartmouth College üniversitesinde Sosyal Algılama Laboratuvarı’nın baş araştırmacısı, psikolojik bilimler ile beyin bilimleri profesörü ve çalışmanın ortak yazarı Brad Duchaine şöyle söylüyor: “Ne zaman bir yüz görsek, beyin o yüzün bizdeki temsilini ayarlıyor ve bu sayede yüzün boyutu, görüş açısı ile yönü; tıpkı Facebook ve Google’ın kullandığı bilgisayarlı yüz tanıma sistemleri gibi hafızamızda depolanan yüzlerle eşleştiriliyor. Algılanan yüzü, bellekte depolanan yüzlerle eşleştirerek; bu yüzün daha önce gördüğümüz bir yüz olup olmadığını daha iyi belirliyoruz.”

Dartmouth College üniversitesi. Ç: O.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!