Dizi || Film izlemek için Dizi.BuradaBiliyorum.Com Adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bilim

#Bilimkurgu Mikro Öyküler (Ümit Büyükyıldırm)

Bilimkurgu Mikro Öyküler (Ümit Büyükyıldırm)


Mikro öykü, 300 kelimeden az olarak kurgulanan bir öykü türü. İlk olarak 20. yüzyıl başlarındaki bir gazetenin seri ilanlarında yer “Satılık: Bebek ayakkabıları. Hiç giyilmemiş.” ifadesine hikayesel bir anlam yüklenmesiyle ortaya çıkıyor. Günümüzde hâlâ pek yaygın olmamakla birlikte, Twitter üzerinde günlük paylaşımlar yapan hesaplarda görülüyor.

Mikro öyküler, kısa olmalarından dolayı okunmaları ve hazmedilmeleri kolay, günümüzün tüketim şartlarına en uygun yazınsal tür olarak nitelendirilebilir.

Bu öyküler aynı zamanda, çıkış noktası olan bilimin ne kadar uzak noktalara gidebileceği konusunda bir hayal gücü pratiği sunuyor ve okuyucuya yeni ufuklar açıyor.

  #HBO, The Last of Us Dizisi Çekiyor! #SosyalMedya #Tv #BB

BK Mikro Hikaye

Türkiye’de bilimkurgu kategorisinde düzenli olarak öykü paylaşımını BK Mikro Hikaye Twitter hesabıyla Mehmet Kardaş başlatmıştı. Üç yıldır, her gün düzenli olarak bir tane mikro bilimkurgu öyküsü paylaşan Mehmet Kardaş, 365 Mikro Bilimkurgu I ve 365 Mikro Bilimkurgu II adıyla ilk ki yılın öykü derlemelerinden oluşan iki e-kitap yayınlamıştı.

Bilimkurgu Mikro Öyküler

Bir yayınevinin üç yıl önceki mikro öykü yarışması ve Mehmet Kardaş’ın üç yıllık düzenli paylaşımlarından ilham alan yazar, bilimkurgu kategorisinde kendi öykülerini yazmaya başladı ve bir süre sonra bu derlemeyi hazırlamaya karar verdi.

Bilimkurgu Mikro Öyküler; Ümit Büyükyıldırım’ın yazdığı, bilimkurgu içeriğinde, her biri farklı bir konuyu işleyen 100 mikro öyküden oluşan bir derleme. Bilimkurgu için yeni sayılabilecek bu format, okurlar için tüketilmesi kolay ve yeni ufuklar açıcı nitelikte.

  #Hugo Gernsback Kimdir?

Ümit Büyükyıldırım, Mehmet Kardaş’ın ve kendi çalışmasının ardından türün yaygınlaşabileceğini ve yeni bilimkurgu yazar adayları için üretkenlik gösterebilecekleri bir alan olacağını düşünüyor.

  • İndirmek için: https://bit.ly/39WTOSU
  • Online okumak için: https://bit.ly/3gwmLrf
  • Goodreads sayfası: https://bit.ly/2DqfF9F

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu