Bir Oturuşta İzleyip Bitireceğiniz 37 Sürükleyici Anime Dizisi

Japonların kendine has çizim tarzı ile oluşturulan anime diziler, Japon mangalarının televizyona uyarlanmış halidir. Birçok kişi anime dizileri çocukça görse de, dünyanın farklı ülkelerinde her yaştan milyonlarca animesever bulunuyor. Her yaşa hitap eden anime dizilerinin aksiyondan spora, romantizmden bilim kurguya kadar birçok farklı kategorisi mevcut. Bu yüzden sizler için en iyi anime diziler listesi hazırladık.

İşte ister ailecek ister yalnız başınıza büyük bir keyifle izleyeceğiniz en iyi anime diziler!

1. One Piece (1999) – IMDb: 8.7

Anime dizisi One Piece


En iyi anime diziler listemize One Piece ile başlayalım… Korsan olma hayaliyle yanıp tutuşan Luffy, East Blue Denizi’nden One Piece adı verilen hazinenin olduğu Grand Line’a kadar uzanan bir yolculuğa çıkar. Luffy, bu yolculuk sırasında kendisi gibi hayalleri olan kişileri yanına alarak bir tayfa oluşturur.

2. Cowboy Bebop (1998-99) – IMDb: 8.9

Anime dizisi Cowboy Bebop


Günümüzden uzak bir gelecekte yaşayan Spike Spiegel, dövüş sanatlarında ölümcül yeteneklere sahip bir ödül avcısıdır. Spike, ortakları Faye Valentine ve Jet Black ile üstüne ödül koyulan suçluları yakalamaktadır.

3. Death Note (2006-07) – IMDb: 9

Anime dizisi Death Note


Zeki ve derslerinde çok başarılı olan lise öğrencisi Yagami Light için hayattaki en önemli şey adalettir. Light bir gün ‘Ölüm Defteri’ isimli bir defter bulur ve ilk sayfasındaki kuralları okur. Kurallarda “bu deftere ismi yazılan kişi ölür” yazmaktadır. Light, bu defter ile dünyayı kötülerden temizlemeye çalışır.

  #Wirecard Hissedarları Denetim Şirketi EY'den Şikayetçi Oldu

En iyi anime diziler listemizde bulunan Death Note animesini kesinlikle izlemenizi öneriyoruz. Ayrıca bu anime dizisinin aynı adlı bir sinema filmi bulunmaktadır.

4. Attack on Titan (2013) – IMDb: 8.8

En iyi anime diziler Attack on Titan


Eren Yeager ailesi ile birlikte Shiganshina bölgesinde yaşamaktadır. İnsanlar 100 yıl önce ortaya çıkan devler (Kyojin, Titan) yüzünden büyük ve güçlü duvarlar ardına kurulan şehirlerde yaşamaktadır. Bir gün 60 metrelik bir dev duvarda gedik açar ve Eren’in yaşadığı bölge diğer devler tarafından istilaya uğrar. Eren, üvey kız kardeşi ve en yakın arkadaşı, bütün devleri öldürmeye ant içerler ve orduya katılırlar.

5. Sailor Moon (1992-97) – IMDb: 7.7

Anime dizisi Sailor Moon


En iyi anime dizileri listemizde yer alan eski ama kaliteli yapım Sailor Moon, Usagi Tsukino’nun Ay Savaşçısı’na dönüştükten sonra Ay prensini ve Efsanevi Gümüş kristali aramasını konu alıyor. Dizi boyunca Usagi, Efsanevi Gümüş kristalini koruyor ve güneş sistemine saldıran düşmanları def etme görevini üstlenen gezegen savaşçıları adlı takıma önderlik ediyor.

6. Dragon Ball Z (1996-2003) – IMDb: 8.7

En iyi anime diziler Dragon Ball Z


Dizide baş karakter Goku, bir yandan düşmanlarıyla mücadele ederken, diğer yandan Ejder toplarını bulup topluyor.

7. Naruto (2002-07) – IMDb: 8.3

Anime dizisi Naruto


12 yıl önce dokuz kuyruklu şeytan tilki Kyuubi, Gizli Yaprak Köyü’ne saldırdı ve kuyruklarından birini sallamasıyla birlikte tsunami oldu. Yaprak Köyü’nün lideri Dördüncü Hokage, kendini feda ederek yeni doğmuş bir bebeğin içine tilkiyi mühürledi. O bebek ise Naruto’ydu. Köylüler, ailesi olmadan büyüyen Naruto’dan çekindiler ve ona kötü davrandılar.

Yıllar geçtikten sonra Naruto, Ninja Akademisi’nden mezun olur ve kendi dünyasını değiştirmeye başlar.

8. Tokyo Ghoul (2014) – IMDb: 7.9

Anime dizisi Tokyo Ghoul


Kaneki, bir kafede Rize adında bir kızla tanışır ve randevulaşırlar. Kaneki eve giderken Rize tarafından saldırıya uğrar. Rize, insan etiyle beslenen bir yaratıktır (ghoul). Rize, Kaneki’yi tam öldürecekken üzerine düşen demirler yüzünden hayatını kaybeder. Kötü durumda olan Kaneki hastaneye kaldırılır. Doktor, Kaneki’nin hayatını kurtarmak için ona Rize’nin organlarını nakleder. Kaneki ameliyattan sonra yarı insan yarı ghoul olur.

9. Monster (2004-10) – IMDb: 8.6

Anime dizisi Monster


Genç ama son derece yetenekli bir beyin cerrahı olan Dr. Kenzo Tenma, hiçbir hastasına bulunduğu konuma göre öncelik tanımayacağına karar verir. Ancak bir gün, kafasından vurulan bir hastayı belediye başkanının önüne koyar. Bu tercihi hayatının değişmesine neden olur.

10. Ergo Proxy (2006) – IMDb: 8

Anime dizisi Ergo Proxy


İnsanlar gerçekleşen küresel felaketten sonra Romdeau adındaki bir şehirde yaşamaktadırlar. Burada insanlara hizmet eden otorav adlı robotlar bulunmaktadır. Bir gün yalnızca otoravlara bulaşan ve onları saldırgan bir hale getiren virüs her şeyin değişmesine neden olur.

  #Hitler'in Aynanın Karşısında Yaptığı Konuşma Provaları #SosyalMedya #Tv #BB

11. Psycho-Pass (2012) – IMDb: 8.2

En iyi anime diziler Psycho-Pass


Teknolojinin büyük bir seviye atlamış olduğu 22 yüzyılda, insanların suç işleme potansiyellerini ve işledikleri suçun derecesini ölçebilen Psycho-Pass adında bir cihaz icat edilmiştir. Yetkililer, yüksek derecelendirme tespit etmeleri halinde dominators adlı silahlar ile sadece Psycho-Pass cihazının üst düzey suçlu olarak tespit ettiği kişiler üzerinde etkili olan silahlarla olaya müdahale eder.

En iyi anime dizileri listemizde kendine yer bulan bu yapım, bilim kurgu severlerin gözdesi haline geldi.

12. Steins: Gate (2011-15) – IMDb: 8.8

Anime dizisi Steins: Gate


Bir mikrodalga ile kendi geçmişlerine mesaj gönderen bir grup arkadaş, kötü bir örgüt olan SERN’i durdurmak için ellerinden geleni yapar.

13. Showa Genroku Rakugo Shinjuu (2016) – IMDb: 8.3

Anime dizisi Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu


Hapishaneden yeni çıkan Yotarou, sadece tek bir hedefi olan eski bir yakuza üyesidir. Genç adam, suç hayatına geri dönmek yerine geleneksel bir Japon oyunu olan Rakugo’nun sahnesine çıkmayı hedefler.

14. Servamp (2016) – IMDb: 6.3

Anime dizisi Servamp


Marihu Shirota lise birinci sınıf öğrencisidir. Bir gün sokakta Kuro adlı bir kediyle karşılaşır. Kuro sadece basit bir kedi değil, bir vampir yardımcısıdır. Marihu, Kuro yüzünden insanlar ve vampirler arasındaki çatışmanın içinde kalır.

15. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009-12) – IMDb: 9.1

Anime dizisi Fullmetal Alchemist: Brotherhood


Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğunu büyük kayıplar verdikten sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood, en iyi anime diziler listemizdeki en yüksek puanlı yapımlardan biri olarak göze çarpıyor.

16. Hunter X Hunter (2011-14) – IMDb: 8.9

En iyi anime diziler Hunter X Hunter


Gon Freecss, Balina Adası’nda yaşayan bir çocuktur. Bir gün babasının ölmediğini ve onun bir hazine avcısı olduğunu öğrenir. Gon Freecss, babasını bulmak için onun adımlarını takip eder.

17. Code Geass (2006) – IMDb: 8.6

Anime dizisi Code Geass


Britanya imparatorluğu, 10 Ağustos 2010 yılında Japonya’ya savaş açar. Japonya, Britanya İmparatorluğu’nun en yeni silahı olan “Knightmare Frame”e karşı hiçbir şey yapamaz ve istila edilir. Japonya’nın adı Alan 11 olarak değiştirilir ve vatandaşlarına da “11’ler” adı verilir. Japonya’da yaşayan Britanyalı Lelouch, Britanya’yı yok edeceğine yemin eder.

Savaştan yedi yıl sonra; Lelouch lisede okumaktadır. İçinde askeri bir sır barındıran kamyonu çalan teröristler yoldan çıkarlar. Lelouch, kontrol etmek için kamyonun yanına gider. Duyduğu ses yüzünden içine bakmak ister ama içeride mahsur kalır. Kamyon tekrar hareketlenir, üstelik peşlerinde Britanya özel kuvvetleri vardır. Teröristlerden Karen, Nightmare olarak adlandırılan dev robot ile karşı saldırıya geçer. Kaçmayı başaramayan Lelouch kamyonun içerisinde yakalanır. Onu yakalayan çocukluk arkadaşı Suzaku’dur. Bu sırada kapalı olan bölme açılır ve içinden esrarengiz bir kız çıkar. Bu sırada olay yerine gelen Britanya askerleri Lelouch ve kızı yakalar. Leouch’un vurulmasına engel olmak isteyen Suzaku, Britanya askerleri tarafından vurulur. Lelouch’un öldürülmesine engel olmak isteyen kız da vurulur, ölmeden önce Lelouch’a özel bir güç GEASS verir. Lelouch, bu gücü Britanya İmparatorluğu’nu yok etmek için kullanmaya karar verir.

  #Pek Çok Kadına Attığı Mesajları İfşa Olan Kerem Tunçeri Sosyal Medyanın Gündeminde #SosyalMedya #Tv #BB

18. One Punch Man (2015) – IMDb: 8.8

Anime dizisi One Punch Man


En iyi anime diziler listemizde yer alan One Punch Man, en çok izlenen animelerden biri olarak göze çarpıyor. Dizide, aşırı derecede güçlü biri olan ve süperkahramanlık görevini hobi olarak gerçekleştiren Saitama adındaki bir karakterin başından geçenler anlatılıyor. Saitama, tüm düşmanlarını tek bir yumruk atarak yenebilecek kadar güçlüdür. Ancak dünyadaki tek kahraman olduğu ve düşmanlarını kolayca etkisiz hale getirebildiği için hayatı anlamsız ve boş bulmaktadır. Ayrıca Saitama süper kahraman yaşamını da sevmemektedir. Süper gücünü kontrol etmek için aldığı eğitim sırasında tüm saçlarını kaybetmiştir. Şimdi ise yeni maceralara atılmaya başlayacaktır.

19. Hajime no Ippo (2000-02) – IMDb: 8.8

En iyi anime diziler Hajime no Ippo


Makunouchi Ippo, Japonya’da yaşayan sıradan bir lise öğrencisidir. Zamanının çoğunu annesine yardım ederek geçirdiği için yaşıtları gibi eğlenme şansı yoktur. Okulda ise sürekli zorbalığa maruz kalır. Bir gün zor durumdayken Takamura adlı bir boksör tarafından kurtarılır. Takamura’dan çok etkilenen Ippo, onun yolundan gitmeye karar verir.

20. Samurai Champloo (2004-05) – IMDb: 8.5

En iyi anime diziler Samurai Champloo


Fuu’nun çalıştığı çay bahçesi iki usta kılıççı olan Mugen ile Jin’in kavgasından sonra harap olur. Daha sonra Fuu, Mugen ve Jin’i yanına alır ve Ayçiçeği Kokan Samurayı aramaya koyulurlar. Dizide üç karakterin yolculukları boyunca yaşadıkları maceralar anlatılır.

21. Neon Genesis Evangelion (1995-96) – IMDb: 8.5

Anime dizisi Neon Genesis Evangelion


Dizi, 2000 yılında gerçekleşen ve Antarktika kıtasının tamamen yok olmasıyla sonuçlanan İkinci Patlama ile başlar. Bu felaket sonucunda dünya nüfusunun yarısı yok olmuştur. İnsanların patlama ile ilgili bildikleri tek şey afetin meteor çarpması sonucu gerçekleştiğidir. Fakat ileride patlamanın ilk Havari Adam ile ilgili gerçekleştirilen bir deney sonucu olduğu ortaya çıkar.

22. Great Teacher Onizuka (1999-2000) – IMDb: 8.6

Anime dizisi Great Teacher Onizuka


Eski bir motosiklet çetesi üyesi olan Eikichi Onizuka’nın tek amacı en iyi öğretmen olmaktır. İşe başladığı okulda uslu bir sınıfa öğretmenlik yapacağını düşünse de, sınıfında okulun en sorunlu öğrencileri vardır. Onizuka, kendine has tarzı ile öğrencileri adam etmeye çalışacaktır.

En iyi anime dizileri listemizdeki Great Teacher Onizuka dizisinin baş karakteri Onizuka, bir neslin en çok sevdiği öğretmendi.

23. Slam Dunk (1993-96) – IMDb: 8.7

En iyi anime diziler Slam Dunk


Shōhoku Lisesi’ne yeni başlayan kızıl saçlı ve kavgacı Hanamichi Sakuragi, uzun boylu ve güçlü oluşu nedeniyle basketbol takımı kaptanının kız kardeşi olan Haruko Akagi tarafından takıma davet edilir. Haruko’ya ilk görüşte aşık olan Hanamichi basketbolla hiçbir alakası olmamasına rağmen takıma katılır. Antrenmanlar ve katıldığı maçlarla yavaş yavaş basketbolu eğlenceli bulmaya başlar ve yeteneği hızla gelişir. İlerleyen zamanlarda ise turnuvalarda boy gösterir.

  #Alvin Toffler’ın 50 Yıl Önce Kaleme Aldığı “Şok” Adlı Yapıtından Günümüze Dair Çarpıcı Gerçekler #SosyalMedya #Tv #BB

24. Rurouni Kenshin (1996-99) – IMDb: 8.5

Anime dizisi Rurouni Kenshin


Dizi, Kenshin’in Kaoru’yla karşılaşması ile başlar. Kaoru, Battousai olduğunu öne süren bir adamı takip etmektedir ve ilk başta Kenshin’in o olduğuna inanır. Ancak Kenshin’in sakarlığını ve ters ucu keskin kılıcını gördükten sonra onun katil olmasına ihtimal vermez. Asıl hainin cezalandırıldıktan sonra intikam arayan eski bir Kamiya dojo öğrencisi olduğu anlaşılır. Kaoru, sahte Battousai tarafından yakalanır ancak bu esnada Kenshin ortaya çıkar, gerçek Battousai’nin o olduğu anlaşılır ve sahtesini ve çetesini, hiç kimseyi öldürmeden yener. Kenshin, “Hiten Mitsurugi-Ryu” olarak bilinen eski ve güçlü bir kılıç tekniği kullanmaktadır. Dojoda kalması önerildiğinde Kenshin, geçici olarak rurouni (gezgin) olmayı bırakmaya ve dojoda kalmaya karar verir.

25. Gintama (2005-18) – IMDb: 8.6

Anime dizisi Gintama


Edo (eski Tokyo) döneminin sonlarında, Dünya ve Amanto adlı dünya dışı varlıklar arasında bir savaş çıkar. Birçok samurayın öldüğü savaşı Amantolar kazanır. Artık hükümeti Amantolar yönetir ve kılıç kullanımını yasaklarlar. Böylece samurayların devri biter.

Dizide, yaşayan en eski samuray olan Sakata Gintoki ve onunla birlikte Yorozuya adındaki dükkanı işleten karakterlerin maceraları konu alınır.

26. Erased (2016) – IMDb: 8.5

Anime dizisi Erased


Erased konusu gereği Kelebek Etkisi filmine benzemektedir. Hayatında pek başarılı olamayan 29 yaşındaki Satoru Fujinuma, 1 1 dairede yaşayan sıradan bir insandır. Fakat buna rağmen Satoru’yu diğer insanlardan farklı kılan bir özelliği vardır. Satoru, kötü bir olay yaşandığında o olay yaşanmadan önceki birkaç dakikaya gidebilmektedir.

27. Mob Psycho 100 (2016) – IMDb: 8.5

Anime dizisi Mob Psycho 100


Shigeo Kageyama, mevcudiyet duygusundan yoksun olduğu için Mob lakaplı ortalama bir ortaokul öğrencisidir. Sıradan biri gibi görünse de, aslında psişik bir güce sahiptir. Bu gücün kontrolünü kaybetmemek için sürekli duygusal bir hayat yaşamaktadır. Mob, yeteneklerini nasıl kontrol edeceğini öğrenmek için medyum olan Arataka’nın asistanı olarak çalışır. Mob, normal bir hayat yaşamak ister, ancak peşinde hep bir sıkıntı vardır.

28. Kuroko no Basket (2012-15) – IMDb: 8.3

Anime dizisi Kuroko no Basket


Teikō Ortaokulu’nun efsanevi basketbol takımı, kazanmış olduğu büyük başarılar sayesinde “Mucizeler Takımı” olarak anılır. Mucizeler takımının üyeleri ortaokuldan mezun olup farklı liselere gidince takım tamamen dağılır. Bu takımın bir üyesi olan Tetsuya Kuroko da Seirin Lisesi’ne başlamıştır. Burada basketbol takımına katılan Tetsuya, takım arkadaşı Taiga Kagami ile birlikte diğer takımları yenerek en iyi olmayı hedeflemektedir.

29. One Outs (2008-09) – IMDb: 8.3

Anime dizisi One Outs


Takımının son zamanlarda şampiyonluk yolundan şaşması ile bunalıma giren yıldız oyuncu Hiromichi Kojima, bu durumdan kurtulmak için Okinawa Adası’nda idman yapmaya başlar. Burada “One Outs” adlı bahis üzerine dönen bir beyzbol oyununda sıkışıp kalır.

  Yayalar sadece yürüyerek veri, aydınlatma ve dijital para oluşturabilecek

30. Baccano! (2007-08) – IMDb: 8.3

Anime dizisi Baccano!


Baccano, birbiriyle alakasız olsa da elbet bir yerde kesişen ve işler kontrolden çıktıkça birbirlerini etkilemeye başlayan hikayelerden oluşuyor. Mafya tarafından işletilen gizli işler, ölümsüz simyacılar ve karmaşık kurguların diğer birçok ögesi, filmlerden fırlama bir dünyada bir araya geliyor.

Baccano! konusu gereği, en iyi anime dizileri listemizdeki en karmaşık anime olma özelliğini taşıyor.

31. Last Exile (2003) – IMDb: 7.9

Anime dizisi Last Exile


Uzun zamandır birlikte yaşayan Claus Valca ve Lavie, Claus’un babasından yadigar van-ship ile hava kuryeliği yapmaktadır. Bu ikilinin babaları da aynı işi yapıyordu ama “Grand Stream” adlı oldukça tehlikeli yerden geçerken ölmüşlerdi. İkili, babalarının başaramadığı bu yolculuğu bir gün yapacaklarına dair yemin ederler.

32. Bleach (2004-12) – IMDb: 8.1

En iyi anime diziler Bleach


Asi bir lise öğrencisi olan Ichigo Kurosaki, sıradan bir çocuk değildir. Çünkü kendisi küçüklüğünden beri ruhları görebilme özelliğine sahiptir. İchigo’nun hayatı, kız kardeşlerine saldıran kötü bir ruh yüzünden değişecektir.

33. Hellsing Ultimate (2006-12) – IMDb: 8.3

En iyi anime diziler Hellsing Ultimate


Karanlık güçlerle savaşan gizli örgüt Hellsing, Abraham Van Helsing’in soyundan gelen İntegra Helsing tarafından yönetilmektedir. Onun gizli silahı olan vampir Alucard, bir kasabada halkı öldüren bir vampiri yakalamaya gider. Acemi polis Seras Victoria yaralanır ve Alucard ona bir seçenek sunar. Ya ölecektir ya da vampir olarak yaşayacaktır.

34. Mawaru-Penguindrum (2011) – IMDb: 7.5

En iyi anime diziler Mawaru-Penguindrum


Himari Takakura adında bir kız çocuğu, mucizevi bir şekilde penguen formundaki bir ruh tarafından ölümden kurtarılır. Bunun karşılığında Himari’in kardeşleri Kanba ve Shoma, üç tuhaf penguen ile ‘Penguindrum’ olarak bilinen bir eşyayı bulmaya çalışır.

35. Claymore (2007) – IMDb: 8

Anime dizisi Claymore


İnsan bağırsaklarıyla beslenen yomaları yok edebilmek için insan ve yoma genleri karıştırılarak sadece kadınların bulunduğu bir savaşçı türü yaratılır. Bu savaşçı türüne ise “Claymore” denir. Claymore’ların tek hedefi yomaları yok etmektir.

36. Clannad (2007-08) – IMDb: 7.9

En iyi anime diziler Clannad


Annesini kaybeden ve babasıyla birlikte yaşamını sürdüren üçüncü sınıf lise öğrencisi Tomoya Okazaki, hayatını hiç sevmemektedir. Bir gün, tüm arkadaşları liseyi bitirirken bir yıl sınıf tekrarı yapmak zorunda olan yalnız bir kızla tanışır. Onunla takılmaya karar verir ve birçok arkadaş edinir.

37. Vampire Knight (2008) – IMDb: 7.4

Anime dizisi Vampire Knight


Gelelim en iyi anime dizileri listemizin sonuna…

Yuki, bir kış gecesinde bir vampir tarafından saldırıya uğrar ve başka bir vampir olan Kaname Kuran tarafından kurtarılır. Kaname, Yuki’yi Cross Akademisi’nin müdürüne emanet eder. Yuki daha öncesinde sahip olduğu geçmişini hatırlamamaktadır. Aradan 10 yıl geçmiştir. Yuki artık genç bir kız olmuş ve Müdür Cross’un özel okulunda çocukluk arkadaşı Zero ile birlikte muhafızlık yapmaktadır.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .