Allgemeines

#Bobinski’nin ADA’sı: Etkileşimli Kinetik Heykel #SosyalMedya #Tv #BB

Bobinski’nin ADA’sı: Etkileşimli Kinetik Heykel

Yazar Aslıhan Yıldız üzerinde
03 Mart 2020

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Eskişehir’de açılışını yapan Odunpazarı Modern Müze’si, sanatseverlerin ilgisini çeken pek çok farklı sergiyle gündeme gelen başarılı bir platform. Günümüz yerli ve yabancı çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan müze, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan bir başka sergi ile gündemde.

15 Şubat’ta açılışı yapılan Karina Smigla-Bobinski’nin “sanat yapma” makinesi “ADA”, dünyanın ilk bilgisayar programcılarından biri olarak tanınan Ada Lovelace’ten adını alıyor. Helyum gazıyla doldurulmuş şeffaf bir küreden oluşan etkileşimli kinetik heykel, küçük bir dokunuşla oda içinde hareket ediyor.

Odada serbestçe gezinen küre, üzerinde yer alan kömür çubuklar ile değdiği her zeminde farklı çizgisel desenler bırakıyor. Bu sayede hem katılımcıların etkileşimi, hemde “sanat makinesi” ADA’nın kendi kararı ile oda içerisinde bıraktığı izlerin biçimi ortaya çıkıyor.

  #Best of 2020: Das Jahr in 11 Tweets

Bu izler çoğaldıkça oluşan yeni desen ve işaretler görünür hale gelirken farklı görüntüler oluşmaya başlıyor. Sanatçı böylece sergi boyunca katılımcı ve eser arasındaki etkileşim ile ADA’nın kendi sembolik dilini oluşturmasını sağlıyor. Yani ADA bu yeni sembolik dili oluştururken katılımcının kodlama eylemine aracılık etmiş oluyor.

Bu etkileşimli kinetik heykele yeni rotalar belirlemek isteyen ve Eskişehir’e yolu düşen sanatseverlerler için son gün 12 Nisan.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"