Wissenschaft

Bu ötegezegen yaşam için Proxima b’den daha iyi bir aday olabilir

Geçen sene keşfedilen Proxima b, Dünya ölçeğindeki en yakın gezegenimiz olabilir, ancak bir sonraki uzay tatilinizi bu gezegende  geçirmek istemezsiniz! Bunun nedeni, Proxima b’nin yıldızı olan Proxima Centauri’nin  gezegeni sürekli olarak  ölümcül morötesi  ve x ışınları ile  patlatmasıdır. Şimdi, gökbilimciler, potansiyel olarak daha misafirperver bir yer buldular ve bu yer çok da uzakta değil.

Araştırmacılar, Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi’nin Yüksek Doğruluk Radyal Hız Gezegeni Araştırma cihazını kullanarak,  Ross 128 olarak bilinen bir yıldızının yörüngesinde bir gezegenin göstergesi olan hafif bir titreşim tespit etti. Hem Ross 128 (Dünya’dan 11 ışık yılı uzakta) hem de Proxima Centauri (Dünya’dan 4 ışıkyılı uzakta) galaksideki en çok sayıda yıldız türü olan kırmızı cücelerdir. Fakat Ross 128 daha sakin görünüyor ve yakınlarında bulunan bir gezegende hayatı tehlikeye atacak ışınları yaymıyor.

Ekibin Astronomi & Astrofizik‘te yaptıkları tanımlamalara göre, buldukları gezegen  (Ross 128 b) yıldızının etrafında sadece 9,9 günde ve Dünya ile güneş arasındaki uzaklığın 1/20’i mesafede dönmektedir. Ekibin tahminlerine göre,  gezegen -60 ° C ile 20 ° C arasında ortalama yüzey sıcaklığına sahip ve kırmızı cüceler kendi güneşimizden daha sönük olduğundan kızarması söz konusu değil. Ross 128 b’nin Dünya’ya olan yakınlığı, onu yabancı hayat aramaları için en önemli aday haline getiriyor, ancak bu aramalar için önümüzdeki yıllarda daha duyarlı araç-gereçler ve teleskoplar ortaya çıkana kadar beklemek zorundayız.

Kaynak: sciencemag.org – doi:10.1126/science.aar4962

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!