Wissenschaft

Çalışmalar, Tip 2 diyabet şaşırtıcı bir şekilde yalnızlıkla bağlantılı diyor!

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada toplumdan uzaklaşma ile tip 2 diyabet gelişimi arasında enteresan bir ilişki olduğu keşfedildi. Arkadaş çevresi çok geniş olmayan kişilerin hastalığa yatkınlığının daha fazla olduğu düşünülüyor. Bu bağlantının tam olarak nasıl olduğu henüz net olmasa da sosyalleşmek için iyi bir sebep olabilir.

Tip 1 diyabet ömür boyu süren, genelde çocuklukta gelişen, oto-immün bir hastalıktır; tip 2 diyabet ise, vücudun insüline direnç göstermesi ile gelişir ve her yaşta ortaya çıkıp yavaşça ilerleyebilir. Çeşitli genetik etkenlerin ve yaşam tarzına bağlı faktörlerin hastalığı tetikleme riskini artırdığı bilinmekle beraber, mekanizmaların nasıl çalıştığı henüz belli değil.

Geçmiş araştırmalarda sosyal yapılar ile tip 2 diyabet arasındaki bağlantı keşfedildikten sonra, stres ve yaşam tarzını iyileştirmeye yardımcı olacak duygusal destek gibi faktörlerde ipuçları aranmış. Ancak hangi sosyal unsurların kritik bir role sahip olduğu konusunda hala soru işaretleri var.

Hollanda, Maastricht Üniversitesi Medikal Merkezi’ndeki araştırmacılar konuyu netleştirmek üzere tip 2 diyabetli bireylerden oluşan bir çalışmanın veri tabanını kullanıma açtı. Burada yer alan yaşları 40 ila 75 arasında değişen, yaklaşık üçte biri çalışma sırasında veya öncesinde tip 2 diyabet teşhisi konmuş 2.861 hastayı analiz ettiler.

Hastalardan bir anket aracılığıyla derlenen, hastaların sosyal gruplarının karakteristik özellikleri; onların arkadaş çevresinin genişliği, görüşme sıklıkları ve nasıl yaşadıklarına dair detayları araştırmacılara sağladı. Hem kadınlar hem de erkekler arasında, daha dar bir çevreye sahip olmanın, yeni veya geçmiş tip 2 diyabet teşhisiyle fazlasıyla ilgili olduğunu keşfettiler. Arkadaş, aile veya tanıdıkların yakınlığının özellikle kadınlar için fark yarattığı bulunurken; erkekler için yalnız yaşamak önemli bir fark yaratıyor ve biriyle yaşayan erkeklerde teşhis oranı azalmakta. Maastricht Üniversitesi’nden makalenin başyazarı Stephanie Brinkhues, bulgularının, tip 2 diyabet gelişimini önlemek için toplumdan uzaklaşmanın azaltılması fikrini desteklediğini söylüyor.

Peki, tüm bunlar ne demek? Diyabet, toplumdan uzaklaşmaya bağlı uzun dönemli tek hastalık değil, ayrıca hastalık koşullarının da bu uzaklaşmanın sebebi olması olası değil. Bu bağlantının altında yatan sebepler bilinmese de, araştırmacılar çıkarımların net olduğuna inanıyor.

Maastricht Üniversitesi’nden diyabet araştırmacısı Miranda Schram; tip 2 diyabet için yüksek risk gruplarına, çevrelerini genişletmeleri, yeni arkadaşlar edinmeye çalışmaları veya gönüllü organizasyonlara, spor kulüplerine üye olmalarını tavsiye ediyor. Sosyal çevrenin genişliği ve sosyal etkinliklere katılma bir gün diyabet risk işaretçisi olarak kullanılacaktır, diye ekliyor.

Bu makale BMC Public Health’te yayımlanmıştır.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"