Wissenschaft

Çin’in Shenzhen şehrinde 16.359 otobüs elektrikli hale getirildi

Sürdürülebilir taşımada inisiyatif alınmadığını öne süren birini görürseniz onu Shenzhen’e gönderin. Çin’in Shenzhen şehrinde bütün halk otobüsleri (16.359 tane) artık elektrikle çalışıyor. Buna ilave olarak Shenzhen’deki taksilerin yarısından fazlası elektrikle çalışıyor ve 2020 yılına kadar, gazla çalışan diğer araçların terkedilmesi umuluyor.

Tabii ki bunun, 16 binden fazla dizel yakıtlı otobüsü bir göle atıp en iyisini ummak gibi basit bir çözümü yok. İkinci konu, şehre 510 şarj istasyonu ve 8 bin şarj direği inşa etmekti. EyeShenzhen‘e göre, bu direkler iki saatte tam şarj yapabiliyor ve günde 300 araca hizmet verebiliyor.

Bu durum çevre için daha genel olarak iyi sonuçlar üretecek, ancak yerel yönetimler için somut olan bazı durumlar da var. Çin, duman sorunu ile biliniyor, ancak elektrikli otobüslerle her yıl atmosfere 1,35 milyon ton CO2 salınmasının önüne geçilecek. Şehrin daha sessiz olması da otobüslerin daha sessiz çalışmasından ileri geliyor.

Genel masraftan tasarruf konusunda da ilerlemeler var, çünkü taşıtlar fosil yakıt kullanan türevlerine göre yaklaşık %75 daha az enerji harcıyor.

Programın hayata geçmesi için 490 milyon dolar harcandı, ancak daha temiz hava, daha sessiz şehirler ve yenilenebilir bir dünyaya gidiş için küçük bir meblağ olarak değerlendirilebilir.

Kaynak: engadget.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!