Sozialen Medien

Daybreak Konusu ve Oyuncuları; Netflix Yapımı Post-apocalyptic Teenager Gösterisi…

24 Ekim tarihinde yayınlanan Netflix’in kıyamet sonrası gösterisi Daybreak tahmin ettiğimizden daha kanlı, daha iğrenç ve daha sadistçe sahnelerle karşımıza çıkıyor. Bu gençlik dizi klasiği, bazen aşırı cüretkar ve popüler kültürün bir parçası olmasa da sürekli ona atıfta bulunulan, bu filmin ana fikri – Lise aslında dünyanın sonu değil… Ta ki dünyanın sonu gelene kadar..

Lisedeki en popüler kızlardan biri olmasaydınız, 9. ve 12. sınıf deneyiminiz muhtemelen biraz zor olurdu. Ama bir anda kıyamet sonrası dünyada bir lise öğrencisi olmak zorunda kaldığınızda ne olur? Yetişkin yok mu? Terkedilmiş çorak bir kasaba mı? Netflix öncülüğünde, Daybreak fazlasıyla WTF (What The Fuck) konseptli diyebiliriz.

ilk bölümü izledikten sonra devam edip etmeyeceğime karar vererek Daybreak’in ilk sezonu bitirmiş bulunuyorum. Dizi yeterince basit başlıyor Josh bize kendini tanıtıyor ve konuşmaya başlayınca bol flashback’li geçişleriyle dördüncü duvarı kırarak konuyu hemen kavramanıza sebep oluyor. Kasabada yaşayan bütün gençler büyük bir nükleer saldırıdan kurtulmuş geride zombiye dönüşmüş yetişkinler, gulyabaniler ve mutasyona uğramış hayvanlar kalmıştır.

Daybreak Dizi Afişi
Daybreak Dizi Afişi

18 yaşın üzerindeki herkes -Bu indirimi kaçırmamalıyım! , -O yoga taytını almalıyım! tarzında ki son sözleriyle etrafta başıboş gezinen zombiye dönüşmüştür. Hayatta kalan gençler farklı örgütler kurup birbirleriyle savaşmaktadır. Kanadalı göçmen Josh’ın tek amacı ise aşık olduğu okulun popüler kızı Sam’i bulmaktır.

Dizi Mad Max tarzı anarşi, ayaklanma ve küllerinden doğarak kendi kişiliklerini bulan gençleri yansıtırken Sex Education, The End of the F***ing World ile kıyasladığımızda, Daybreak’in lise kanuna ekleyebileceği hiç bir şey yok. Fakat size izlediğiniz her bölümden sonra ne izledim ben dedirtmeyi garantilemiş bir dizi. Bu defa size Spoiler vermeme kararı aldım ama oyuncuları kısaca tanıtmak istiyorum.

 Josh Wheeler (Colin Ford) Liseye yeni geldiği sıralarda halinden oldukça memnun görünüyor.
Josh Wheeler (Colin Ford) Liseye yeni geldiği sıralarda halinden oldukça memnun.

Kahramanımız Josh Wheeler (Colin Ford) izleyiciye hayatın nasıl bir şey olduğunu göstermek için sürekli dördüncü duvarı kıran, aşık, yakışıklı nükleer patlamayla hayatı değişmiş olan romantik bir delikanlıdır. Josh, ilk bölümde ”büyük egoları olan küçük diktatörler, bir tweet ile nükleer fırlatabilirler” diyor. ”Sonra bir gün yaptılar.” Artık hangi siyasi sosyal medya fenomenine gönderme yapıyor burada bilemiyoruz… En azından sunulan ilk beş bölümde, patlama hakkında tek bildiğimiz şey bu. Amerika’nın geri kalanın nasıl etkilendiğini tam olarak bilmiyoruz ve dizi bağlamında da bunun bir önemi yok. Ayrıca kendisi 4n1k da rol alan yakışıklı oyuncumuz Burak Yörük’e benzerliği dikkat çekiyor.

Dördüncü duvar ne diye merak ediyorsanız işte sizin için kısaca bir açıklama ”Elbette dördüncü duvarı yıkmak için herhangi bir repliğe ihtiyaç duyulmaz. Karakterin kameraya bakarak izleyiciye, Orada olduğunuzu biliyorum mesajı vermesi bile dördüncü duvarı yıkmak için yeterlidir. Alfred Hitchcock‘un Pscyho‘da ve Stanley Kubrick‘in ise A Clockwork Orange‘da kullandığı gibi bir gerginlik unsuru haline gelebilen bu olgu, Ferris Bueller’s Day Off veya Wayne’s World gibi filmlerde komedi etkisi sebebiyle kullanılır. Bu iki tarzda kullanımın yanı sıra dördüncü duvarın yıkılmasının izleyicinin filme bağlanmasını sağladığı gerçeği tartışılmazdır. Dördüncü duvarı yıkan karakter ‘izleyiciyi izlediği’ şeklinde bir etki vererek izleyicinin odaklanmasını sağlar.

Wesley Fists (Austin Crute) samuray halinden bir görüntü
Wesley Fists (Austin Crute)

Wesley Fists (Austin Crute) patlamada önceki hayatında yapmış olduğu hataları telafi etmek için kendisini bir samuray savaşçısı olarak gören eski bir futbolcudur. (Okul takımında)

Angelica Green (Alyvia Alyn Lind)  tatlışmı tatlış Slime'larini gösterirken
Angelica Green (Alyvia Alyn Lind) tatlışmı tatlış Slime’larini gösterirken

Angelica Green (Alyvia Alyn Lind) 10 yaşında müthiş zeki ve vahşi bir kızdır. Ailesi ona bugüne kadar vitrinde ki en değerli çay fincanı gibi davranmıştır. Fakat Angelina üçüncü bölümde, doğrudan GoodFellas’tan alıntı yaparak, ”Ben her zaman bir gangster olmak istemiştim.” diyor. Hayattan beklentisiyle tezat bir şekilde aralarında tek ebeveynlerini özleyen de o oluyor.

Üçü kaderin onlar için ördüğü ağ ile bir araya geliyor ve yakınlarda ki alışveriş merkezine yerleşerek potansiyel olarak kendi örgütlerini kurmaya karar veriyor. Dizi The Walking Dead gibi, büyük bir felaketten sonra hayatta kalma ve yeni bir gerçekliğe adapte olma girişimi ile başlasa da işin aslı oldukça farklı.

Daybreak’de aslında olan durum, hiç kimsenin gerçek bir çaresizlik yaşıyormuş gibi hissetmemesidir. Tam tersi bu durumu herkes kendi kişiliğinin ispatı için yeniden doğuş olarak görmektedir. Tabii bazı kişiler hariç. Bu kadar felaket içinde kara mizah katmanı ile parlayan bu dizi Netflix’de yer alan diğer yapımlardan farklı tutularak bence izlenmeye değer.

Daybreak IMDB ActionAdventureComedy | TV Series (2019– ) 6.8/10

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"