Allgemeines

#Diş Beyazlatma Yöntemleri – Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler #SosyalMedya #Tv #BB

Diş Beyazlatma Yöntemleri – Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler

Bembeyaz dişler, hemen hemen herkesin hayalidir. Genetik etkenlerden beslenme şekline kadar pek çok faktörün diş rengini etkilediği bilinmektedir. Estetik açıdan hoş görülmeyen sarı dişler, kişide özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi rahat gülümseyememe ve dişlerini saklama dürtüsüne neden olabilir. Bu nedenle günümüzde birçok kişi „diş beyazlatma nasıl yapılır?“ sorusuna da cevap aramaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma yani bleaching (ağartma) etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Hidrojen Peroksit etken maddesi kullanılarak, diş rengi açılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yönteminin dişlere zarar vermediği görülmüştür fakat yapılan bazı yanlış işlemler dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kişilerin diş doktoruna danışarak yaptırması gerekmektedir. Diş etlerinin zarar görmesin ileride farklı diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

Gerek evde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri gerekse piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri uzun süre kullanıldığında dişlerde kalıcı hasarlara yol açabilir. Çeşitli marketlerde satılan diş beyazlatma ürünlerinin bilinçsiz ve uzun süre kullanılması dişlerde aşınmaya neden olabilir. Bu aşınma ile birlikte dişler kısa süreliğine beyazlamış olarak görünebilir. Ancak bu ürünlerin etkisi kısa sürmekle birlikte uzun süre kullanıldığında dişi aşındırarak daha çok leke tutmasına neden olur.

Özel diş macunlarından beyazlatma kalemlerine ve lazer yöntemine kadar pek çok teknik ile sararmış dişleri beyazlatmak mümkün. Ancak bu yöntemleri denemeden önce oldukça etkili olduğu ifade edilen bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Bitkisel diş beyazlatma yöntemleri hem daha uygun maliyetli hem de sağlıklıdır.

Her şeyden önce diş sağlığında ve beyaz dişlere sahip olmadan önemli etken diş fırçası temizliği olacaktır. Diş beyazlatma işlemlerinden öne dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

lazerle-dis-beyazlatma.jpg


Diş Beyazlatma Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Diş beyazlatma tedavisinin net bir yaşı yoktur ancak yine de 16-17 yaşından küçük çocukların diş beyazlatma tedavisini uygulamamasını öneririz. Bu yaştaki çocukların dişte bulunan sinirleri oldukça hassas durumdadır.

Aynı zamanda hamile olan kadınların da diş beyazlatma tedavisini ertelemesi gerekmektedir.


Evde Doğal – Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere diş beyazlatmak için ille de büyük paralar harcamaya gerek yok. Diş bakımının aksatılmaması durumunda dişlerinizi her daim güçlü ve beyaz kalacağını göreceksiniz. İşte, dişlerin sağlıklı ve beyaz kalabilmesi için bazı bitkisel yollar bulunmaktadır. Bizler de içeriğimizin bu bölümünde evde doğal ve bitkisel yöntemlerde diş beyazlatan besinler hakkında size bazı tavsiyeler vereceğiz.

İşte, diş beyazlatmak amacıyla kullanılan bitkisel yöntemler…

1. Fesleğen

diş beyazlatma yöntemleri

Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan fesleğen, oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlığın birçok alanında fayda sağlamakla birlikte ağız ve diş sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Diş eti kanamasına karşı oldukça etkili olan fesleğen, diş beyazlatma konusunda da oldukça etkilidir.

Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ezerek toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozla dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi ovalayarak da kullanabilirsiniz. Fesleğeni günlük olarak kullandığınız diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi ayda en fazla iki kere uygulamanızı öneririz.

Bir başka kullanım şekli ise fesleğen yapraklarından elde ettiğiniz macundur. 7-8 adet taze fesleğen yaprağını macun kıvamına gelene kadar ezin. Macun kıvamını elde ettikten sonra 2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz macunu dişlerinize sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Bekleme sürecinin ardından ağzınızı suyla çalkalayınız. Bu kürde portakal kabuğu tozuna alternatif olarak hardal yağı da kullanabilirsiniz.


2. Ada Çayı Yaprağı

diş beyazlatma yöntemleri

En kolay ve en etkili bitkisel diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan ada çayı yaprağı, dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlar. Hazırladığınız ada çayı ile gargara yapabileceğiniz gibi elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını dişlerinize sürebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz bitkisel yöntemlerden biridir. Ayrıca elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını diş macununuza ekleyerek dişlerinizi bu şekilde de fırçalayabilirsiniz.


3. Zerdeçal

diş beyazlatma yöntemleri

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, diş beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Mikroplara ve iltihaba karşı oldukça etkili olan zerdeçal, ağız ve diş sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Zerdeçal ile dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi diş etlerinizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı zerdeçal tozuna az miktarda su ekleyerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayınız. Macunun etkisini daha fazla arttırmak için içine 1-2 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Zerdeçal diş beyazlatma konusunda mucizeler yaratan bir etkiye sahiptir. Ancak uygulama esnasında zerdeçalı etrafa sıçratmamaya özen gösteriniz. Aksi halde zerdeçal değdiği her yere renk verecektir.


4. Elma Sirkesi

elma sirkesi diş beyazlatma

Çok eski yıllardan beri yaşamın pek çok alanında kullanılan elma sirkesi, vücut sağlığından ev temizliğine kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazaye sahip olan elma sirkesinin diş beyazlatma konusunda da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek hazırladığınız karışımda her gün düzenli olarak gargara yapabilirsiniz. Böylece dişlerinizin çürümesini ve iltihaplanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca 1 tatlı kaşığı karbonatı ve çeyrek çay kaşığı tuzu iyice karıştırınız. Daha sonra bu karışıma çeyrek çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz karışıma diş fırçanızı bandırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayınız. Fırçalama işlemi sonrasında 10-15 dakika bekleyin ve ağızınızı çalkalayın. Birkaç uygulamadan sonra dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.


5. Limon Suyu

diş beyazlatma yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemleri denilince akla ilk gelen çözüm yollarından biri olan limon suyu, içeriğindeki sitrik asit nedeniyle ağartıcı özelliğe sahiptir. Eşit orandaki limon suyu ve su karıştırılarak düzenli olarak gargara yapılabilir. Bu gargarayı her yemek sonrasında yapmanız önerilmektedir. Bu gargara sayesinde dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi ağız kokusu ve diş eti iltihabı oluşumunu da önleyebilirsiniz. Ancak limon suyu mutlaka su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde sitrik asit bir süre sonra dişlerin aşınmasına neden olabilir.


6. Portakal Kabuğu

diş beyazlatma yöntemleri

Diş sararmasına karşı yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir diğeri portakal kabuğudur. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan portakal kabuğu, aynı zamanda nefesi tazeler ve böylece ağız kokusunu giderir. Sararmış dişlerin beyazlaması için her gece yatmadan önce portakal kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi fırçalayınız.

Portakal kabuğunun içeriğindeki C vitamini ve kalsiyum ağzın mikroplardan arınmasını sağlar. Ancak etkili sonuç alabilmek adına bu işlemin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir.


Evde Diş Beyazlatmada Kullanılan Karbonat Yöntemleri Nelerdir?

Güzel bir yüzün en önemli unsurları arasında parlayan bembeyaz dişler yer almaktadır. Birçok kişi sararmış dişlerini de beyazlatmak için uğraşır. Yenilen içilen besinlerin yanı sıra enzimlerden, sigaradan ve daha birçok nedenden leke tutar… Peki, bu dişleri beyazlatmak evde mümkün mü?

Bembeyaz dişlere sahip olmak için çok yüksek miktarda paralar vermenize gerek yok. Evde diş beyazlatma yöntemleri sayesinde sizlerde sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. İşte, herkesin uygulayabileceği en etkili evde diş beyazlatma yöntemleri…

1. Karbonat ve Limonla Diş Beyazlatma

karbonat-dis-beyazlatma.jpg

Bilindiği üzere karbonat diş beyazlatma özelliği yer almaktadır. Karbonatın beyazlatma etkisini güçlendirmek için kabın içerisine karbonatı koyup biraz limon sıkabilirsiniz. İhtiyacınız kadar olan karışımı diş fırçanıza sürün ve hafif şekilde dişini fırçalayın. Sürekli olarak kullandığınızda evde dahi dişlerinizi beyazlatacağınızı görebilirsiniz.


2. Karbonat ve Hindistancevizi ile Diş Beyazlatma

evde diş beyazlatma

Dişe beyazlatma yöntemleri arasında en kullanılan karışımlardan bir tanesi de karbonat ve hindistancevizi yağıdır… Evde dişe beyazlatma isteyen okurlarımız 1 çay kaşığı karbonat koyup, üzerine yarım çay kaşığı Hindistancevizi yağı ekleyebilir. Bu iki malzemeyi macun gibi olana kadar güzelce karıştırın. Sonrasında karışımdan yeteri kadar diş fırçasına sürüp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.


3. Karbonat ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

evde diş beyazlatma

Evde diş beyazlatma için kullanacağınız ana malzeme olan karbonatın yanına bir de elma sirkesi eklediğinizde, dişlerinizin kısa süre içerisinde beyazladığınız fark edeceksiniz. Karbonatla elma sirkesini macun olana kadar karıştırın. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın.


4. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

evde diş beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemleri arasında gösterilen Muz kabuğu, son yıllarda diş bakımında da oldukça fazlaca kullanılmaktadır. Muz, diş etini yeniden güçlendiren ve canlandıran bir yapıdadır. Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizin üzerine sürün. Bu sayede evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.


5. Çilek Ezmesi İle Diş Beyazlatma

evde diş beyazlatma

Herkesin çok sevdiği meyvelerden bir tanesi olan Çileğin, evde diş beyazlatma yollarından bir tanesi olduğunu çok kişi bilmez. 2-3 adet çileği bir kap içerisinde macun haline getirin ve dişlerinizi fırça yardımıyla uygulayın. Diş beyazlatma teknikleri arasında gösterilen Çilek yönetimini, her hafta mutlaka deneyin.


Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Bitkisel yöntemlerde diş beyazlatmak istemeyen gidip doktor müdahalesi ile dişlerinizi beyazlatmak isteyen kişilerin ortalama olarak 500-100 TL arası bir miktar vermesi gerekmektedir. Devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde diş beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır. Ancak bir önceki cümlede de belirttiğimiz üzere özel hastanelerde ve özel muayenelerde diş beyazlatma fiyatları farklılık göstermektedir.

Sizlere tavsiyemiz; tercih ettiğiniz sağlık kurumunun diş beyazlatma fiyatlarını önceden öğrenmeniz olacaktır.


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"