Allgemeines

#Diş Kisti Nedir? Diş Kistinin Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kisti Nedir? Diş Kistinin Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kisti Nedir? Diş Kistinin Belirtileri ve Tedavisi

25.03.201613:31

Diş kisti ağız ve diş sağlığını tehlike altına alan bir rahatsızlıktır. Diş köklerinde oluşan bu rahatsızlık yavaşça ilerleyerek dişlerin çürümesine ve ölmesine neden olmaktadır. Bu hastalık ciddiye alınmalı ve kısa sürede tedavi edilmelidir.

Haber güncelleme tarihi 30.06.2020 14:30

Diş Kisti Nedir?

Diş kisti acilen tedavi altına alınması gereken bir rahatsızlıktır. Çok sinsi bir hastalık olan diş kisti, dişin kökünde ve köklerin kanalına bağlıdır. Bu rahatsızlığın hemen anlaşılması mümkün değildir. Diş kisti denilen bu hastalıkta boşlukta başlayarak iltihap meydana gelir ve bu iltihap gün geçtikçe büyür. İltihap başladığında kesecikler oluşur. Bu keselerin içinde ise sıvılar dolar. Keseciklerin etrafı zar ile kaplanır. Kist oluşumu oldukça ağır ilerlemektedir. Kistin bulunduğu bölgedeki diş cansızdır. Diş belli bir süre sonra ölür. Bu rahatsızlık ilerlemeye başladığında diğer dişlere ve diş köklerine içeriden yayılmaktadır. Bazı hastalarda ise dişin yan bölümlerine yayılabilir. Aynı zamanda diş eti dokularına hasar vermektedir. Bu durum diş kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle keseciğin sıvısı kanla karışır ve iltihapta yayılma meydana gelir. Aynı zamanda iç organlara da zarar verebilir. Daha farklı hastalıklara neden olmaktadır. Dişlerde, köklerde ve kemiklerde birçok soruna neden olan bu rahatsızlığın dikkate alınması ve kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş Kisti Belirtileri;

1. Yüz Bölgesinde Şişlik

Kist oluşumu, çene yapısını olumsuz etkileyen durumlardır. Diş kistinin en belirgin belirtilerinden birisi yüz bölgesinde oluşan şişliklerdir. Bu şişlikler ağrı oluşturmasa da dışarıdan gözle görülür bir şekilde büyüyebilmektedir.

yuz-bolgesinde-sislik.jpg


2. Dudakta Uyuşukluk Hissi

Diş kisti bulunan hastanın alt dudağında uyuşukluk hissi olabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kistin ilerlemiş olduğu ve sinirlere baskı yaptığı anlamına da gelmektedir. Uyuşukluk hissi doktora gitmeniz gerektiğinin en belirgin özelliğidir.

dudakta-uyusukluk-hissi.jpg


3. İltihap Akıntıları

Diş kistinin oluştuğu bölgede iltihaplanma görülebilir. Bu tarz ağız içindeki iltihaplanmalar akıntılara yol açar. Bu akıntıların yutulmaması ağız sağlığı açısından olukça önemlidir. 

iltihap-akintilari.jpg


4. Çene Kemiğinde Kırılmalar

Diş kisti bulunan kimselerde çene kemiğinde kendiliğinden kırılmalar görülebilmektedir. Bu ciddi bir belirtidir. Diş kistinin en belirgin ve en tehlikeli belirtilerinden birisidir. Başka problemlere de yol açmadan hekime görünülmelidir.

cene-kemiginde-kirilmalar.jpg


5. Yüz Dokusunda Sertleşmeler

Diş kisti yüz bölgenizde büyük şişkinliklere yol açabilir. Bu şişkinlikler tedavi edilmediği süreçte yüz dokunuzda sertleşme yapar. Bu dokunun tekrar eski haline gelmesi yüzde sarkıklıklara yol açabilir.

yuz-dokusunda-sertlesmeler.jpg


Diş Kisti Neden Olur?

Diş kisti çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Genellikle diş yaralanmalarından ve travmalardan kaynaklanmaktadır. Diş kistinin oluşmasına en büyük neden diş çürükleridir. Meydana gelen çürükler bir süre sonra dişlerde boşluklara ve oyuklara neden olmaktadır. Oyuklar ise enfeksiyon başlangıcı olmaktadır. Dişlere iyi bakılmaması, ağız ve diş hijyenine önem verilmemesi bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Genellikle dişlerde tartar, diş plağı oluşumuna neden olur. Plaklarda bakteriler gıda artıklarından beslenerek asit üretmektedir. Asit dişlerin minesine zarar vermektedir. Asit dişi koruyan diş minesini aşındırarak diş özünü çıkarır. Çürükler bu şekilde oluşmaktadır. Bu nedenle kişiler diş ve ağız bakımına özen göstermelidir. Günlük diş bakımı yapılmalı ve ağız hijyeni sağlanmalıdır. Diş temizliği için üretilen ürünler yeterli miktarda kullanılmalıdır. Düzenli olarak dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanımı doğru ve düzenli olarak yapılmalıdır. Beslenme düzenine dikkat ederek meyve ve sebze tüketilmelidir. Dişin sağlığını etkileyen gıdalar tüketilmemeye özen gösterilmelidir.

dis-kisti-neden-olur.jpg


Diş Kistinin Zararları Nelerdir?

  • Kist oluşumu ağız yapısı içerisinde belirli bir yerde konumlanmaktadır. Bu sebeple çene kemiğinin oynamasına ya da yer değiştirmesine neden olmaktadır. Kistlerin alınmaması durumunda çene yapısında kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.
  • Kist oluşumunun civarındaki dişlerde de yer değişikliği ya da içe gömülme gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenle diş hasarları artış gösterebilmektedir.
  • Çene kemiğinin olduğundan fazla büyümesi, kist oluşumunun olası riskleri arasında yer almaktadır. Üstelik çene kemiğinin büyümesi herhangi bir ağrı ya da şişlik ile fark edilmemektedir.
  • Kistler yüz sinirlerini doğrudan etkilemeleri sebebiyle, yüz bölgesinde his kaybına sebep olabilmektedir.

dis-kistinin-zararlari-nelerdir.jpg


Diş Kisti Tedavisi 

Diş kisti ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir. Diş kisti tedavisinde uygulanacak yöntem hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Her kist tipi değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kistin tipine göre tedavi uygulanmaktadır. İlk olarak kist iltihabı kurutulmaktadır. Daha sonra apsenin ilk yerleştiği bölge temizlenmektedir. Cihaz yardımı ile kistin kesin bölgesi tespit edilir. Kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisinde dişin iç bölgesinde oluşan hasar ve enfeksiyon temizlenir. Bu işlem sonrasında diş kökündeki baskı ortadan kalkar. 

dis-kisti-tedavisi .jpg

Önerilen İçerik;

 Diş Bakımı ve Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"