Allgemeines

#En İyi Psikolojik Filmler – İzleyicilerden Tam Not Almış 30 Film Önerisi #SosyalMedya #Tv #BB

En İyi Psikolojik Filmler – İzleyicilerden Tam Not Almış 30 Film Önerisi

Gelmiş Geçmiş En İyi Psikolojik Filmler

Tüm zamanların en iyi psikolojik filmlerini IMDB vb. sitelerden oluşturduğumuz liste içerisinde bir araya getirdik. İşte, izlerken gerim gerim gerileceğiniz psikolojik gerilim filmler listesi…

Psikolojik Filmler;

30. Şubat (2015) IMDb: 6.0

en iyi psikolojik filmler

Korku ve gerilim türünün en iyi örnekleri arasında yer alan, aynı zamanda insan psikolojisini derinden etkileyen bir yapım… February filmi, zorlu hava şartlarından dolayı ailesinin yanına dönüş yapamayan genç kızın ve arkadaşlarının yatılı okulda başından geçen olayları aktarıyor.

Fragman


29. Beyza’nın Kadınları / 2006 IMDb: 6,4

en iyi psikolojik filmleri

Türk sineması yönetmenliğini Mustafa Altıoklar’ın yaptığı Beyza’nın Kadınları isimli filmidir. Film, İstanbul’da seri cinayetlerin işlendiği bir dönemde, kocası psikolog olan bir kadının yaşadığı psikolojik problemleri anlatıyor. Filmin baş rollerinde ise Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü yer aldı. 

Fragman


28. Ölümcül Oyunlar (2007) IMDb: 6.5

en iyi psikolojik filmler

Kısa bir tatil için bir göl kenarına gitmeye karar veren Ann, George ve Georgie, kasabaya vardıkların komşuları olan Fred ve Eva’da bazı gariplikler sezer. Aradan geçen bir gün sonra golf oynamaya gidecek aileler hazırlık yaparken, Fred ve Eva’nın misafir olarak tanıştırdığı genç ve kibar görünümlü Peter, Ann’den bir şey ister. Bu andan itibaren işler rayından çıkar. Psikolojik gerilim türünün en etkileyici örneklerinden bir tanesi olan Ölümcül Oyunları mutlak izlemelisiniz.

Fragman


  #So schön ist der sonnige Februar in Hamburg

27. Atlıkarınca (2011) IMDb: 6,5

en iyi psikolojik filmleri

Psikolojik filmlere bir de Türk sinemasından bir örnek verelim. Yönetmenliğini İlksen Başarır’ın yaptığı film, dışarıdan tüm bireylerinin iyi göründüğü, iç yüzünde ise büyük psikolojik yıkımların yaşadığı bir aileyi anlatıyor. Baş rollerini Mert Fırat ve Nergis Öztürk‚ün paylaştığı filmde, enseste maruz kalan ufak zihinlerde oluşan nefreti izliyoruz. 

Fragman


26. Kutsal Geyiğin Ölümü (2017) IMDb: 7.0

en iyi psikolojik filmler

Başarılı bir cerrah olan Steven Murphy, çok sevdiği eşi Anna ise göz doktorudur.  İki çocuğa sahip olan çift, güzel bir yaşam sürmektedir. Steve, babasının kaybetmiş bir genç olan Martin’i himayesine alması sonrasında olaylar gelişmeye başlar. Martin, bazı karanlık sırları da beraberinde getirir. Çiftin çocukları Martin yakın bağ kurarken, bir zaman sonra çocuklar yemeden içmeden kesilir ve yürüyememeye başlar.  Doktorlar çocukların bu hastalığının sebebini bir türlü bulamazlar. Martin, bir gün Steve dediklerinin hepsini yapmasını yoksa ailenin tamamının öleceğini söyler. Artık esrarengiz bir oyun dönmektedir.

Fragman


25. Karanlık Sırlar (2003) IMDb: 7.2

en iyi psikolojik filmler

En güzel Güney Kore filmleri listesine her daim giren ve izleyenleri kendisine hayran bırakan „Karanlık Sırlar filmi“, anneleri öldükten sonra hastalığa yakalanan iki kız kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Yaşanan kötü durumun ardından hastalığa yakalanan kızların tedavileri tamamladıktan sonra eve dönerler. Evde artık üvey anneleri vardır ve kızlar bu üvey anne ile anlaşamaz. Bu durumun ardında da büyük olaylar gelişmeye başlar…

Fragman


24. Kimlik (2003) IMDb: 7,3

en iyi psikolojik filmleri

Identity, çoklu kişilik bozukluğunun anlatıldığı psikolojik-gerilim filmleri arasında yer alıyor. Filmde, fırtınalı bir gecede bir motelde mahsur kalan 10 kişinin başından geçenleri izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi filmi dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekiyor. Yönetmenliğini James Mangold’un yaptığı filmin baş rollerinde ise John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, John Hawkes ve Clea Duwall yer aldı. 

Fragman


23. Parçalanmış (2016) IMDb: 7,3

en iyi psikolojik filmleri

Psikolojik filmler arasında en yeni yapımlardan bir tanesi olan Split yani Parçalanmış filminin konusu, kişilik bozukluğu yaşayan Kevin’in hikayesini anlatmaktadır. Farklı yaşlarda 23 bedeni içerisinde yaşayan Kevin, gündüz vakti 3 genç kızı kaçırır ve bir yere hapseder. Kızlar ise kusursuz bir plan yapıp Kevin’in elinden kurtulmak ister… Ancak bu süreçte birçok ilginç olay yaşanır. 2016 yılı psikolojik filmlerden bir tanesi olan Split, aynı zamanda gerilim ve korku türünde de izlenebilecek yapımdır.

Fragman


22. The Imposter (2012) IMDb: 7.5

en iyi psikolojik filmler

1994 yılında San Antonio’daki evine giderken kaybolan 13 yaşındaki Nicholas Barclay’dan ailesi bir haber alamamıştır. Oğullarının öldüğünü düşünen aile 1997 yılında gelen bir haberle şoka uğrar. 3 yıldır kayıp olan oğulları belirtilen iddialara göre İspanya’da bulunmuştur. Aile hemen harekete geçer ancak anne seyahat edemediğinden dolayı kardeşine almaya, kız kardeş Carey gidecektir. Carey, İspanya’ya gittiğinde büyük bir şıkla karşılaşır.

Fragman


  #Aklın Sınırlarını Zorlayan Sinema Dahisi Yönetmen: Christopher Nolan #SosyalMedya #Tv #BB

21. Sessiz Bir Yer (2018) IMDb: 7.5

en iyi psikolojik filmler

2018 yılında vizyona giren ve kalitesiyle herkesin beğenisini kazanan A Quiet Place filmi, iki çocuğuyla birlikte kasabanın kırsal bölgesinde yaşayan ailenin yaşantısını anlatmaktadır. Bu evde kimse sesli konuşmamaktadır. Herkes işaret dili ile anlaşmaktadır. Bunun nedeni ise herhangi bir sağlık problemi değildir. Aile gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur.

Fragman


20. Testere (2004) IMDb: 7,6

en iyi psikolojik filmleri

İlk olarak 2004 yılında vizyona giren ve en iyi psikolojik film dalında birçok ödülün sahibi olan Testere, sonrasında birçok seri filmi çıkarmasına rağmen, hep ilk filmi ile hatırlanmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listesi içerisinde bulunan Saw, sinema sektörünün en efsane yapılarından bir tanesidir. Eğer, film önerileri konusunda sıkıntı çekiyorsanız, kesinlikle Testere serisini izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


19. El Cuerpo ( 2012) IMDb: 7.6

en iyi psikolojik filmler

Gizem ve Gerilim türünün başarılı örnekleri arasında yer alan Ceset filmi, hastanede morgda kaybolan bir cesedin durumunun ne olduğunu anlamaya çalışan dedektifin başından geçen olayları aktarmaktadır.

Fragman


18. Bad Genius (2017) IMDb: 7.6

en iyi psikolojik filmler

Sınavlarda arkadaşlarına kopya veren ve bunu karşılığında para kazanan Lynn’ın, bir gün birisi bir teklif ile gelir. Sınav için Avustralya’nın başkenti Sidney’e gitmesi gerekmektedir. Lynn ve arkadaşları luslararası üniversite giriş sınavını tamamlamalı ve Tayland’daki arkadaşlarına ülkelerinde yapılacak olan aynı sınavın saatinden önce cevapları bir an önce ulaştırmalıdır. Tayland eğitim sistemine ve sınıf eşitsizliğine vurgu yapan film, aynı zamanda izleyicilerin psikolojini derinden etkilemektedir.

Fragman


17. Kayıp Otoban (1997) IMDb: 7,6

en iyi psikolojik filmleri

Konusu birçok filme göre oldukça farklı olan Lost Highway, tam olarak beyin yakan filmlerden… En iyi psikolojik filmler arasında gösterilen bu yapım, psikolojik gizem ve psikolojik gerilim türünün de önemli eserlerinden bir tanesidir. Konusunu burada sizlere anlatsak hiçbir şey anlamayıp, filmi izlemekten vazgeçebilirsiniz. Size tavsiyemiz, filmi izlerken bütün odak noktasınız ekran olsun. Harika bir filmi izleyemeye hazır olun.

Fragman


  #Hellpoint erscheint bereits morgen für Nintendo Switch

16. Kapan (2017) IMDb: 7.7

en iyi psikolojik filmler

Son yılların en başarılı psikolojik filmler arasında yer alan harika bir yapım… Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beyaz kız arkadaşı Rose’la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına tanışmaya gider. Gittiği kasabada ilginç olaylar yaşanmaktadır. Kasabada yaşayan siyahlar bilinmeyen bir sebepten ötürü ortadan kaybolmaktadır. Burada yaşayan bir başka siyah Chris’ten bir an önce oradan kaçmasını ister, ancak bu basit bir iş olmayacaktır. Gerilim ve heyecan dolu harika filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


15. Kayıp Aranıyor (2018) IMDb: 7.7

en iyi psikolojik filmler

2018 yılının en çok izlenen psikolojik gerilim filmlerinden Searching, gizem, gerilim ve psikolojik türünden son derece etkileyici bir yapım. 16 yaşındaki kızının kaybolması sonrasında polise haber veren babanın, kızını bulmak için verdiği ilginç mücadele anlatılmaktadır. Kaybolma olayının üzerinden 37 saat geçmiştir ve elde tek bir ipucu bile yoktur. David ise kimsenin önemsemediği ancak her şeyin bir nevi kaydolduğu kızının dizüstü bilgisayarına odaklanır. Bütün ipuçları orada bulacaktır.

Fragman


14. Makinist (2004) IMDb: 7,7

en iyi psikolojik filmleri

Yakalandığı hastalık nedeniyle bir türlü uyuyamayan Trevor’ın, önce iş arkadaşları tarafından dışlanmasını sonrasında ise psikolojik problemler yaşamasını anlatıyor. Yönetmenliğini Brad Anderson’ın yaptığı The Machinist’in başrollerinde ise Christian Bale, Jennifer Jason Leigh ve Michael Ironside yer aldı.  

Fragman


13. Bay Hiç Kimse (2009) IMDb: 7.8

en iyi psikolojik filmler

Son 10 yılın en iyi psikolojik filmler listesinde bulunması gereken bir yapım… Bay Hiçkimse! Film, 2092 yılında dünya üzerinde yaşayan son ölümlü olan ve 117 yaşındaki Nemo adlı bir adamın hikayesine odaklanılır. Başrolde bulunan Nemo, küçükken bir çocukken bir peronda durduğunu anımsar. Bu sürede tren kalkmak üzeredir. Karar vermesi gerekmektedir. Ya annesi ile gidecek ya da babasıyla kalacaktır. Vereceği bu karar sonsuz sayıda olasılıkların doğmasına neden olacaktır.

Fragman


12. Sol Ayağım (1989) IMDb: 7,9

en iyi psikolojik filmleri

Yazar, şair ve ressam Christy Brown’ın kendi hayatını anlattığı Sol ayağım isimli kitabından uyarlanan My Left Foot: The Story of Christy Brown filminde, doğuştan sereblal parsi hastalığına yakalanan Christy’nin, annesinin desteği ile hayata katılmasını ve azmiyle büyük başarılıara imza atmasını anlatıyor. Yönetmenliğini Jim Sheridan’ın yaptığı filmde Daniel Day Lewis, Brenda Fricker ve Alison Whelan yer aldı. 

Fragman


11. Yağmur Adam (1998) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmleri

Film, babasının mirasından pay almak için uğraşırken otsitik bir abisi olduğunu öğrenen Charlie ve abisi Raymond’ın yaşadıklarını anlatıyor. Filmde yer yer Raymond’ın geçirdiği krizler, kardeşinin onu sırf miras için kullanmaya başlaması ve Dustin Hoffman’ın başarılı performansı için bile izlene bilir. 1998 yapımı Rain Man filminin yönetmenliğini Barry Levinson üstlendi. Başrollerinde ise Dustin Hoffman, Tom Cruise ve Valeria Golino yer aldı. Film, aynı zamanda pek çok prestijli ödülün de sahibi oldu. 

Fragman


  #Winter Wonderland: So schön ist Hamburg im Schnee

10. Siyah Kuğu (2010) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmleri

Hayatı bale yapmak ve bu konuda hep başarılı olmak isteyen Nina isimli genç bir kadının, en büyük rakibi Lily ile girdiği rekabette yaşadıklarını anlatıyor. Yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı Black Swan filminin başrollerinde Natalie Portman, Mila Kunis ve Vincent Cassel yer aldı. 

Fragman


9. Mulholland Çıkmazı (2001) IMDb: 8,0

en iyi psikolojik filmleri

Psikolojik film önerileri listesi oluştururken, aklımızda yer edinen ve listeye kesinlikle eklememiz gereken filmlerden bir tanesi olan Mulholland Drive, gizem ve suç öğelerini içerisinde barındıran harika bir yapım… 2001 yılında fırtına gibi esen ve en iyi filmler arasında da kendisine yer bulan bu yapım, Cannes başta olmak üzere film festivallerinin birçoğundan ödülle dönmeyi başardı. Kendi türünde oldukça başarılı bir film olan Mulholland Çıkmazı’nı izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Fragman


8. Zindan Adası (2010) IMDb: 8.1

en iyi psikolojik filmler

Başrolünde Leanardo Di Caprio’nun yer aldığı oldukça sürükleyici bir film… İzleyenlerin psikolojisini zorlayacak seviyede olan yapım, adaya araştırma amaçlı giden kişinin yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Daha çok deliler arasında geçen film oldukça başarılı bir senaryo ile yazılmıştır. Film, sonuna kadar tamamen gizem dolu bir şekilde ilerler. Filmdeki deniz feneri sahnesine muhakkak dikkat etmelisiniz ki ikinci kez izlemenize gerek kalmasın.

Fragman


7. İz Sürücü (1979) IMDb: 8,1

en iyi psikolojik filmleri

Psikolojik filmler listesinde eski bir yapım olan Stalker, sinemada yer alan en iyi psikolojik filmlerden bir tanesidir. 1979 yılında çekilmesine rağmen birçok psikolojik gerilim filmine taş çıkartan bu yapım,  bilim kurgu filmlerinin ötesinde farklı bir yapımdır. Geçmişten bugüne çekilmiş en güzel ve en çok izlenen psikolojik filmler arasında gösterilen İz Sürücü, aynı zamanda Boris Strugatsky’nin romanından uyarlanmıştır. Sizlere tavsiyemiz, eğer psikolojik gerilim ve gizem türü filmlerden hoşlanıyorsanız, Stalker tam da size göre…

Fragman


6. Akıl Oyunları (2001) IMDb: 8,2

en iyi psikolojik filmleri

Genç yaşında matematik kuramları ortaya koyan bir adamın zamanla psikolojisinin bozulmasını ve dahilikten deliliğe geçmesini anlatıyor. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı A Beautiful Mind’in baş rollerinde ise Russell Crowe, Jennifer Connnelly ve Paul Betttany yer aldı. 

Fragman


5. Onur Savaşı (2012) IMDb: 8.3

en-iyi-psikolojik-filmler-008.jpg

Haksız yere çocuk taciziyle suçlanan ve mahvolan yaşamını toparlamaya çalışan bir adam. Kırklı yaşlarındaki Lucas, kendine yeni bir sevgili, kreşte bir iş bularak boşanma sürecini atlatmaya çalışır.

Sonra bir gün, işler tersine döner. Küçük bir söz, öylesine bir yalan Noel ışıklarına karışır. Lucas hem yaşamı hem onuru için mücadele ederken güvensizlikle sarsılan kasaba ahalisi toplu bir histeriye kapılır…

Fragman


  #Roaming-Freiheit innerhalb der EU läuft aus: Änderungen geplant

4. Bir Rüya İçin Ağıt (2000) IMDb: 8,3

en iyi psikolojik filmleri

Bu filmde iki farklı bağımlılığı ve iki bağımlılığında insanı kemirerek yok etmesini izliyoruz. Film, oğlunun uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasını isteyen bir annenin televizyon bağımlılığı nedeniyle krize girmesini izliyoruz. Her psikolojik filmde olduğu gibi Requiem for a Dream’da da insanı rahatsız eden detaylar mevcuttur. Yönetmenliğini Darren Aronofsky’nin yaptığı filmin baş rollerinde ise Jared Leto, Jennifer Connelly ve Ellen Burstyn yer aldı. 

Fragman


3. İhtiyar Delikanlı (2003) IMDb: 8,4

en iyi psikolojik filmleri

Güney Kore sinemasının en iyi yapımları arasında yer alan İhtiyat Delikanlı filmi, aynı zamanda en iyi psikolojik filmler listesinde de iyi bir sıralamada yer almaktadır. Gelmiş geçmiş en iyi Kore filmleri arasında gösterilen Oldboy filmi, intikam filmi arayanlar için harika bir tercih olacaktır.

Fragman


2. Seven (1995) IMDb: 8,6

en iyi psikolojik filmleri

En iyi psikolojik filmler listemizde yer alan ve bize göre listenin başını hak eden bir yapım olan Seven, gerilim ve gizem türünde de izlenebilecek yapımlar arasındadır. Brad Pitt ve Morgan Freeman gibi isimleri yanında Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow gibi güçlü oyuncularında yer aldığı Seven, vizyona girdiği günden itibaren herkesin beğenisini kazanmış durumda. Konu olarak, 7 günah adına cinayetler işleyen seri katilin peşine düşen iki polisin hikayesi anlatılmaktadır. IMDb’de sıralamasında oldukça başarılı bir yerde olan bu filmi mutlak izlemelisiniz.

Fragman


1. Guguk Kuşu (1975) IMDb: 8,7 

en iyi psikolojik filmleri

Psikolojik filmler arasında kültler arasında yer alan diğer bir yapım da One Flew Over the Cuckoo’s Nest’dir. Film, dilediği her şeyi yapabileceğini sanan Mc Murphy isimli bir mahkumun, delirmiş numarası yaparak akıl hastanesine gitmesini ve orada da uslu durmamasını anlatıyor. Yönetmenliğini Milos Forman’ın yaptığı 1975 tarihli filmin başrollerinde ise Jack Nicholson ve Louise Fletcher yer aldı. Film vizyona girdiği dönemde pek çok ödülünde sahibi oldu. 

Fragman


Önerilen İçerik: Tüm Zamanların En Güzel 21 Gerilim Filmi

BuradaBiliyorum.Com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"