Allgemeines

#En İyi Siyasi Filmler – Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Siyasi Film #SosyalMedya #Tv #BB

En İyi Siyasi Filmler – Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Siyasi Film

Devrimler ve yenilikler eşliğinde geçen çalkantılı 1970’lere siyasi ve sosyal değişimler damga vurdu. Sinemacılar cinsiyet devrimi, siyahi güç ve karşı kültür akımlarından tutun da, Vietnam Savaşı ve yeni-muhafazakar siyasete varana kadar gerçeklerden ilham aldı. İşte en iyi siyasi filmler;

En İyi Siyasi Filmler;

15. Eylül Fırtınası (2000) IMDb: 6.2

en iyi siyasi filmler

Bir askeri darbe ile hesaplaşma filmidir Eylül Fırtınası. 12 Eylül darbesi yeni patlak vermiştir. Beş yaşındaki Metin ise, bir umutla kendi kendine türküler söyleyerek kaybolan annesini beyhude beklemektedir. Metin’in annesi Ayten ise bir devrimci dava bahanesi ile polisler tarafından tutuklanmıştır. Metin, annesiz kaldığı için hapishanedeki annesinin yanına götürülür. Annesi her ne kadar durumu ona yansıtmamaya çabalıyor olsa da, Metin her şeyi anlamıştır. Artık annesinin özgürlüğü çok uzaklardadır. 


  #Netflix knackt neuen Höchstwert an Nutzern

14. Yangın Var (2011) IMDb: 6.4

en iyi siyasi filmler

İtfaiye kamyonları bozulan Karadenizli Çayırbağı beldesine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir itfaiye aracı hibe eder. Karadenizli Koşman itfaiye arabasını teslim almak için hayatında ilk kez Diyarbakır’a ayak basar. Koşman, Diyarbakır’ın zenginliğini görür, Diyarbakır’a ve yaşayan halkına olan tüm algısı alt üst olur. Dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. 

Fragman


13. Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet (2007) IMDb: 7.1

en iyi siyasi filmler

Komünizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen haklı bir üne kavuşur. Dil yeteneği ve muhteşem şiirleri sayesinde yavaş yavaş bir efsane haline dönüşür. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir devrimci ve sanatçı arkadaş grubu oluşurken Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey çok sevdiği eşi Piraye’dir. Uzun zamandır haber alamadığı karısını çok merak etmektedir. Savaş yıllarının sefaleti iyice kendisini hissettirirken Nazım için yıkım olacak haber de gelmekte gecikmez. Hakkında verilen 28 yıl hapis cezası onaylanmıştır. 

Fragman


12. Beynelmilel (2006) IMDb: 7.2

en iyi siyasi filmler

Bir Güney kasabasında yaşayan halk, cuntanın bir silindir gibi insanların üstünden geçmesine alışmaya çalışmaktadır. Askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan kasaba halkı ve bir müzik grubu üzerinden dönemin trajikomik olaylarına uzanıyoruz. Müzisyen baba Abuzer ve üniversiteye hazırlanan kızı Gülendam öyküsü bize ülkenin yakın döneminde yaşananları mizahi bir dille hatırlatıyor.

Fragman


  #Selfie Çekmek Uğruna Hayatına Kaybeden 11 Kişinin Son Fotoğrafı! #SosyalMedya #Tv #BB

11. Saklı Hayatlar (2010) IMDb: 7.3

en iyi siyasi filmler

Film, Sünni kimliğine bürünen Alevi bir ailenin, Sünni üst komşularıyla kesişen hayatlarını anlatıyor. Bu saklanan hayatlar arasında yeşeren bir aşk öyküsü, gizlenmek zorunda bırakılan kimlikleri ortaya çıkaracaktır. Film, „Aşk mı, ön yargı mı galip gelecek?“ sorusuyla izleyicisini ‚kimlik farklılıklarıyla yüzleştiriyor.

Fragman


10. Vali (2009) IMDb: 7.4

en iyi siyasi filmler

Ali Recep Yazıcıoğlu’nun öz yaşam öyküsünün sinema perdesine aktarımı olan bu filmde güçlü karakterli bir devlet adamı kimliğiyle bilinen müteveffa valinin ucu uluslar arası teşkilatlara da dayanan ibretlik hikayelerine odaklanacağız. Yaptığı sıra dışı işlerle adını tarihe yazdıran Yazıcıoğlu’nu, Denizli’de son derece sıradan ancak arkasında yüzlerce soru işareti bırakan bir trafik kazasında kaybetmiştik. 

Fragman


9. Salkım Hanımın Taneleri (1999) IMDb: 7.4

en iyi siyasi filmler

Nimet ve Durmuş Niğde’den İstanbul’a göç ederler ve Durmuş’un memleketten arkadaşı Bekir’in yanına sığınırlar. Bekir, Halit Bey’in hanının oda başılığını yapmaktadır. Bekir, Durmuş’a handa iş bulur. Ancak hamallık yaparak hayatını kazanmak Durmuş’un hırslarına uygun değildir. O günlerde çıkarılan Varlık Vergisi nedeniyle Halit Bey, bakım evinde tedavi gören sevgili karısı Nora’ya öngörülen vergiyi ödeyebilmek için mallarını elinden çıkarmaya başlar. Kayın biraderi Levon ise Aşkale’ye sürgüne gönderilir. Varlık Vergisi herkesin kaderini etkilemeye başlamıştır.

Fragman


  #ServusTV ab sofort als App auf Smart TVs, FireTV, AppleTV und Chromecast

8. Güz Sancısı (2009) IMDb: 7.5

en iyi siyasi filmler

1950’li yılların bunaltıcı siyasi didişmeleriyle geçen bir güz döneminde geçen film Behçet’in dramını anlatır. Behçet hukuk fakültesinde asistanlık yapan parlak bir öğrencidir. Babası ise memleketleri Hatay’ın en büyük toprak ağalarındandır. Siyasetin dışında Behçet’in hayattaki tek tutkusu komşusu güzel Rum kızı Elena oluverir. Gizli gizli izler Elena’yı, izledikçe de gönlünü yavaş yavaş kaptıracaktır. Ancak işler göründüğü kadar kolay değildir. Zamanla aşırı milliyetçi hezeyanlara düşen Behçet, koyu bir milliyetçiye dönüşecek; Rum kızı Elena’yla arasındaki devasa aşkın arasına politika girecektir.

Fragman


7. Vizontele Tuuba (2003) IMDb: 7.6

en iyi siyasi filmler

1974 yılında televizyonla tanışan Güneydoğu kasabasının hikayesi devam ediyor. Bu küçük kasabada 1980 yazında yaşananlar konu ediliyor. Artık kasabada bazı evlerde televizyon var, akşamları televizyonu olan evlerde insanlar toplanıyor, Dallas seyrediyorlar. Gelen sürpriz konuklarla kasabada hayat hareketlenirken, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler tüm ülkeyi olduğu gibi kasaba halkını da etkilemektedir.

Fragman


6. Sonbahar (2008) IMDb: 7.6

en iyi siyasi filmler

Sonbahar, Türkiye’nin karanlık zamanlarından biri olan „Hayata Dönüş Operasyonlarısonrasında cezaevinden salınan Yusuf adlı melankolik gencin yaşama dair mücadelesinden bir kesitin hikayesi. Yusuf, 12 yıl kaldığı cezaevinden birkaç ay ömrü kaldığı için salınır. Çoğu zaman hapishanedeki yaşamının alışkanlığıyla kendini eve kapatır ve iç hesaplaşmasını yaşar. Bir gün, ilçedeki bir meyhaneye Mikhail’in zoruyla gider ve Gürcü konsomatris kız Elka’ya aşık olur. Yakın olan ölümünü içinde saklarken, aşkından ayrılacağının acısı da acısına katılır.

Fragman


  #Diese DFB-Pokal-Achtelfinals laufen im Ersten

5. Büyük Adam Küçük Aşk (2001) IMDb: 7.7

en iyi siyasi filmler

75 yaşındaki yargıç emeklisi Rıfat Bey’le, köyüne yapılan operasyonda tüm yakınlarını kaybettiği için köylüsü Evdo tarafından akrabasının yanına bırakılan küçük Hejar’ın yolları İstanbul’da kesişir. Hejar da Rıfat Bey’den hoşlanmaz ancak nefretle başlayan ilişkileri giderek sıcaklaşır ve sevgiye dönüşür. Rıfat Bey, çocuğa Türkçe öğretmeye ve farkında olmadan da Kürtçe öğrenmeye başlar. Yaşları, kültürleri ve dilleri farklı olmasına rağmen dost olan Rıfat Bey ve Hejar’ın öyküsü.

Fragman


4. Kelebeğin Rüyası (2013) IMDb: 7.8

en iyi siyasi filmler

Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Rüştü ve Muzaffer’in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir.

Fragman


3. Gölgeler ve Suretler (2010) IMDb: 7.9

en iyi siyasi filmler

1963’te Kıbrıs’ta Türklerle Rumlar arasında başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecini anlatıyor. Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehre kaçış macerası esnasında yaşananlar, Kıbrıs’ın hikayesine ışık tutuyor.

Fragman


  #Eba Nedir? Ne İşe Yarar? Türkiye’nin Uzaktan Eğitim Merkezi EBA Hakkında Bilinmesi Gerekenler #SosyalMedya #Tv #BB

2. Yol (1981) IMDb: 8.0

en iyi siyasi filmler

Sıkı yönetim döneminin en iç acıtıcı dönemlerindeyiz. İmralı Cezaevinde yatan beş mahkum, kendilerine verilen bir izin sayesinde bir haftalığına köylerine dönebileceklerdir. Ancak yol uzundur, yol tehlikelidir, yol can alır. Dışarıdaki dünya içerdekinden hiç farklı değildir. Zulüm her yerdedir, bu topraklarda insan olmak hiç kolay değildir.

Fragman


1. Nefes: Vatan Sağolsun (2009) IMDb: 8.0

en iyi siyasi filmler

2365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu’nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki kırk askerin hikayesidir. Büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonun başlamasıyla, telsiz röle istasyonunun bulunduğu Karabal Jandarma Karakolu’nun önemi daha da artmıştır. Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki Komando Tugayı’nda görevli Yüzbaşı ve emrindeki askerler, tipi ve karla mücadele ederek iki gün süren intikalin ardından karakola ulaşırlar. 

Fragman

Önerilen İçerik: En İyi 15 Western Filmi

BuradaBiliyorum.Com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"