Allgemeines

#Eski Bir Zara Çalışanından Markanın Pazarlama Stratejisine Dair İtiraflar #SosyalMedya #Tv #BB

Eski Bir Zara Çalışanından Markanın Pazarlama Stratejisine Dair İtiraflar

  #ARAŞTIRMA: Birleşik Krallık'ta 2,6 Milyon Kişi Kripto Para Satın Aldı

Günümüz tüketim toplumda markalar birbirleriyle rekabet edebilmek adına farklı pazarlama stratejileri geliştiriyor. Özellikle moda alanında ise bu rekabet çok daha canlı diyebiliriz. Yüzlerce marka her yıl, tüketiciye hitap etmeye ve gelirlerini artırmaya çalışıyor. Tabii ki rekabetin bu kadar kızıştığı bir ortamda yerlerini korumak için stratejilerini iyi belirlemeleri gerekiyor. Zara da bu markalardan biri. Küresel bir marka olan Zara’nın yurt dışı şubesinde çalışan eski elamanlarından biri de popüler olan markanın ürünlerini pazarlamak için nasıl stratejiler kullandığını açıkladı. Detaylara birlikte bakalım.

Eski bir Zara çalışanı “muhtemelen, dünyanın en yenilikçi dağıtım ağı” olarak tanımladığı markanın pazarlama stratejilerini açıkladı

zara


Neredeyse dünyadaki her büyük şehirde mağazası olan Zara’nın kıyafetleri hem ünlüler hem bloggerlar tarafından sıkça tercih ediliyor

zara

Peki Zara nasıl bu kadar başarılı? İşte popüler markanın pazarlama stratejilerinden bazıları;

1. Zara çalışanları mağazada beğendikleri kıyafetleri almıyorlar

zara


Zara çalışanları, çok sevseler bile mağazadan kıyafet almıyorlar. Bunun yerine, modelleri çevrimiçi sipariş ediyorlar. Bu ise, kimsenin denemediği tamamen yeni bir ürün almak için. İnternetten sipariş verildiğinde ürünün daha önce denenmemiş olma olasılığı çok daha yüksek. Ayrıca, beğendiğiniz bir ürünün bedeninizi uygun olanını mağazada bulamazsanız, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

  #11 Tipps für die guten Vorsätze 2021 – Eine gesunde Ernährung ohne Verzicht


2. Bir ürünü beğenip ertesi gün satın almaya gelirseniz bir şey bulamayabilirsiniz
Satış sırasında, mağazalardaki kıyafetler genellikle taşınır. Bu, koleksiyonların değiştiğine inanmamızı sağlamak için yapılır. Bir gün önce gördüğünüz bir ürünü daha sonra bulamadıysanız muhtemelen daha arka raflara kaldırılmıştır. Ön tarafta ise yeni koleksiyondan kıyafetler vardır.

3. Tüm çalışanların indirim almak için kullandıkları bir kart bulunuyor
Zara çalışanları, sadece Zara mağazalarında değil, İspanyol Inditex şirketindeki tüm mağazalarda indirim imkanı sunan özel bir kart kullanıp, personel indirimi alabiliyorlar. Bu kart; Pull & Bear, Massimo Dutti, Oysho, Bershka, Zara Home, Stradivarius gibi mağazalarda da kullanılabiliyor.

4. Mankenlere giydirilen kıyafetler özenle seçiliyor

zara


Bazı insanlar en pahalı modellerin mağazadaki en popüler yerlere yerleştirildiğini düşünüyor. Aslında bu doğru değil. Vitrindeki ve ve mağaza içerisindeki mankenlere giydirilen kıyafetler, satışın çok olduğu ürünler. Mağazanın ana hedefi mümkün olduğunca çok kıyafet satmak. Bu nedenle de diğer ülkelerde popüler olan ve çok satılan ürünler vitrinlerde kendine yer buluyor. Sonuçta bir ülkede satış rakamları başarılı olduysa diğer ülkede de olma şansı var.

  #Rüyada Matem Görmek Ne Anlama Gelir?

5. Koleksiyonlar farklı kalitede hazırlanıyor
Zara’nın 4 koleksiyonu bulunuyor; Basic, Woman, TRF ve Studio. Basic koleksiyonu genellikle günlük giyim için kıyafetler içeriyor. Zara Woman, özel tasarım ve daha kaliteli modeller içeriyor. TRF ise, sokak stilini sevenler için daha spor bir tarz sunuyor. Zara Studio ise; her mağazada satılmayan ancak kolayca internet üzerinden sipariş edilebilen premium kıyafetler. Tabii ki bunların kalitesi ve fiyatları da birbirlerine göre farklılık gösteriyor.


6. Bir kıyafetin yalnızca tek bir bedeni varsa buna dikkat edilmeli

Alışveriş yapıyorsanız ve sonra sevdiğiniz bir elbisenin sadece bir bedeni olduğunu görüyorsanız, panik yapmayın. Sadece mağaza görevlisine beğendiğiniz kıyafetin farklı bedeni olup olmadığını sorun. Mesele şu ki, bazen mağazalar müşterinin ürünü bitecek diye düşünüp o an satın alması için bunu uyguluyorlar. Çünkü mağazaya gidip çok fazla elbise olduğunu görürseniz, satın alma işleminizi erteleyebilir, fiyatları ve modelleri karşılaştırmak veya hatta fikrinizi değiştirmek için farklı mağazalara gidebilirsiniz.

  #11 Kartenspiele gegen die Langeweile zu Hause

7. Mağazalarda modellerin üzerindeki kombinler de birer strateji ürünü
Raflara bakarsanız, yan yana yerleştirilen tüm kıyafetlerin birbirleriyle uyum içerisinde olduğunu göreceksiniz. Bu, müşterilerin tek bir şey yerine tam bir kombin almasını sağlamak için yapılır. Yani aslında düşündüğünüzden ve istediğinizden daha fazla olmuş olursunuz. İşte tüketim çılgınlığı!

8. Lüks markaların bazı modelleri kopyalanır, ancak bir fark vardır

zara


Birçok Zara ürünü, ünlü markaların tam kopyaları veya “yarı kopyaları” dır. Markanın tasarımcıları ünlü markaların yeni sürümlerini takip eder ve gelecek koleksiyonlarda yeniden yaratmak istedikleri modelleri seçerler. Zara, dünyadaki trendleri takip ediyor ve trendi takip etmek isteyenlerin bunu çok para harcamadan yapmasına izin veriyor.

  # Bitcoin auf Titelseite des The Wall Street Journal

9. Tabii ara mevsimler yerine yazın ve kışın kıyafet almak çok daha ucuz
Zara’da büyük satışlar yılda 2 kez oluyor; kış indirimi ve yaz indirimi. Kış indirimi yeni yıldan önce başlıyor ve Ocak ayının sonuna kadar devam ediyor. Yaz indirimi ise yaz ortasında başlayıp ve yaz sonuna kadar sürüyor. Bu nedenle, indirimleri takip edip beğendiğiniz kıyafetleri çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Kaynak: 1

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"