Technologie

Facebook’un inanması zor yeni veri hırsızlığı skandalı!Faebook

Sosyal medya devi Facebook, yine gerçekten inanılmaz bir veri hırsızlığı ile gündemde bulunuyor. Firma bu konuda artık sınırları zorluyor.


Facebook, 2019’u gerçekten inanılmaz kötü geçirdi. Biliyorsunuz firma birçok veri skandalı ile defalarca gündeme geldi. 2019 bitmeden bunlar arasına inanması güç bir skandal daha eklendi. Bunun merkezinde bu sefer kullanıcılar değil şirketin kendi çalışanları yer alıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla yaklaşık olarak 29 bin kadar Facebook çalışanın başta banka verileri olmak üzere kişisel bilgileri, “şifrelenmemiş” bir sabit disk aracılığıyla çalındı. Bir çalışanın otomobilinden çalındığı aktarılan bu sabit disk, gelen bilgilere göre tam olarak banka hesap numaraları, çalışan isimleri, sosyal güvenlik numaralarının son dört rakamı, maaşlar ve ikramiyeler hakkında önemli verileri içeriyordu. Bu şaşırtan durumun içinde iki farklı skandal yatıyor. İlk olarak sabit diskin bu şekilde “şifrelenmemiş” olarak taşınması kabul edilebilir durmuyor. İkinci skandal ise Facebook’un, verileri çalışan personele konu hakkında olay olduktan tam 1 ay sonra haber vermiş olması. Bu sabit disk içerisinde normal kullanıcılara yönelik hiçbir bilginin yer almadığını özellikle aktaran firma, olayın direkt olarak çalışan verilerini çalmaya yönelik spesifik bir hırsızlık olmadığını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, kendi çalışan verilerinde dahi gerekli güvenlik önlemini almıyor

Bu konuda firma şu an ciddi şekilde eleştiriliyor. Çalınan sabit diskin henüz bulunamadığı aktarılırken, süreçten şimdilik hiçbir çalışanın zarar görmediği de söyleniyor. Yaşanan bu durum baştan sona “gerçek dışı” bir film senaryosu gibi görünüyor…

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!