Sozialen Medien

Fractured (2019) Konusu ve Oyuncuları; The Sinner Çakması Netflix’in Yeni Gerilim Filmi…

Alan B. McElroy tarafından kaleme alınan Netflix’in yeni korku filminin yönetmen koltuğunda Brad Anderson oturuyor. Kendisini Halle Berry’nin başrol oynadığı Acil Arama (The Call) ve Criston Balle’nin Baş rollerinde olduğu Makinist filmlerinden hatırlayacaksınız.

Son zamanlarda Netflix gerilim ve korku odaklı filmler de çığır açmış durumda. Fractured, kasvetli ve insana her an bir uğursuzluk olacağını sezdiren bir havada başlıyor. Daha önce bu tarz yapımlarla sıkça karşılaştığımız için filmin gidişatında bir çok teori üretebiliyoruz. Güvenilir bir yönetmen olan Brad Anderson’nun yönettiği filmin senaryosu bize, The Lady Vanishes’ten Flight Plan’a, Shutter Island’a Dream House’a kadar birçok filmi anlatıyor ve zaman zaman bu karşılaştırmalar yüzünden izlemekten sıkıla biliyorsunuz.

Yönetmene, Oyunculara lafım yok yalnız senaryo çok zorlama ve kopyacı bir havada ilerliyor.

Çiftimiz tartışarak seyir halinde trafikte ilerlerken başlayan film, araç sürerken tartışmanın ne kadar tehlikeli birşey olduğuna dikkatimizi çekiyor. Çünkü gayet düzgün bir şekilde ilerledikleri halde saçma sapan arkadaki araçlar korna çalarak taciz etmektedir. Sol şerit işgalinden galiba! ama neyse biz kadınlar zaten pek anlamıyoruz bu işlerden erkeklere göre tabii ki… Ray (Sam Worthington) ve karısı Joanne (Lily Rabe) Joanne’nin ailesininin evinde kötü geçen Şükran gününden evlerine dönerken ilişkilerini sorguluyor. O sırada kızları Peri (Lucy Capri) arka koltukta şirin şirin otururken kulaklıktan müzik dinliyor. Küçük Peri’nin tuvalet ihtiyacı için benzin istasyonuna uğruyorlar. Marketten eşine ve kendisine içicek alan Ray kızının kulaklığı için alması gereken pillerden küçük alkol şişeleri için vazgeçiyor.

Arabaya binip hareket edecekleri sırada küçük kızımız şirin oyuncak pudrasını kaybettiğini fark ediyor. Annesi oyuncağı aramak için lavaboya geri giderken küçük kızı babasıyla bırakıyor. Babanın dikkatsizliği sonucu küçük kızımız havada asılı kalan balona bakmak için uzaklaşır (bu sahnenin kurgusu bence çok basitti). Ürkütücü bir köpeğin Peri’nin üstüne gitmesi sonucu küçük kız babasına seslenir, babası onu kurtarmaya çalışırken korkup geri giden kız yüksek bir yerden inşaat temel alanına düşer ve babası da hiç düşünmeden arkasından atlıyor. Ama çok geçti yerde baygın yatan Peri’nin başına annesi geliyor ve şoka giren Ray’i kendine getirmeye çalışır. Ray anneyi hızlı bir kenara iter ve Peri’nin sesini duyunca kendine gelir.

Aile hastane de sıra beklerken.
FRACTURED (2019)- Netflix Orjinal resimleri-Peri düştüğü sırada babası tutmaya çalışırken

Peri’nin kolu kırılmıştır ve acil hastane bulmaları gerekir hastaneye giderken geçtiği her arabada bir başarı hissi ve rahatlama duygusu hissederek zamana karşı yarışan Ray’in bu memnuniyeti hastaneye girişiyle biter. En yakın hastaneye giden aile biran önce kızların tedavi ettirmek isterler fakat hastane aşırı kalabalıktır. Kalabalığın yanında yavaş ilerleyen kayıt bürokrasinin ve sağlık endüstrisinin çirkin sigorta prosedür işlemleri fazlasıyla uzatılmıştır. Uzun bekleme süreleri, kaybedilen giriş adımları, sigorta sorunları ve Peri’yi organ bağışçısı yapmak için baskı yapmaya çalışmaktan vazgeçmeyen korkunç bir check-in görevlisi Ray’i çıldırtmak üzeredir. Yönetmenimiz anlaşılan bu kısımda sağlık sektöründeki saçma sigorta prosedürlerine dikkat çekmek istemiş olsa gerek.

Durumdan sıkılan aile sonunda doktorla görüşebilir. Doktorla görüşme kısmın kadar Ray’in dikkatini çeke garip olaylar olmuştur. Sigorta sorgulamasını yapan kızın durumu bir sorumlu ya iletirken gördüğümüz sorumlunun market kasasında ki yaşlı kadın olması, acil girişinde ambulansla hasta getiren görevlinin hastane çalışanına organ taşınan bir kutu verip para alması gibi…

Ray'in karısı Lily hastanede beklerken.
Lily Rabe (Joanne Monroe)

Anlık gördüğümüz bu olaylardan sonra küçük peri doktorun yönlendirmesi sonucu annesiyle tomografiye gider. Babası yukarda onları bekleyecektir. Küçük kızın kırık kolu aile arasında yakınlaşmaya sebep olur. Ray ailesini beklerken uyuya kalmıştır, uyandığında çok fazla zaman geçtiğini fark eder ve danışmaya ailesini sorar. Danışman kızın olaya karşı duyarsızlığı ve ciddiyetsiz tavırları oldukça sinir bozucudur. Hastane olumsuz yansıtılarak bizde şüphe uyandırmaya çalışıldığı aşikar.

FRACTURED (2019) Ray hastanede karısı ile kızını beklerken.
FRACTURED (2019)

Filmin ana karakteri ve olayların gidişatı ile bizde şüpheli, korkutucu ve gerilimli hava yaratmaya çalışan Anderson, bütün parçaları bir yerlerden toplayarak önümüze sunmuş gibi duruyor. Paranoya, hayal kırıklığı, öfke ve üzüntü, filmin en güçlü sahnelerinde güçlü bile bir korku ve panik duygusu uyandıran detaylar, çerçeve ve zamanlama için Anderson’un keskin gözüyle açıkça iletilir. Çekimler de genellikle çarpıcı ve karanlık tonların baskin olmuş. Worthington, kendi aklına dahil olmak üzere kime güveneceğine dair fikri olmayan bir erkek olarak daha karamsar daha değişken performanslar gösteriyor.

Fakat günün sonunda, yönetmen Anderson tahmin edilebileceği gibi, çok fazla olasılık olsa bile kaçınılmaz sonucun kokusunu izleyiciye hissettirmek için seçenekler sunuyor. Gerçek şu ki, masada ve sonuçta sadece üç veya dört olası seçenek var. En tahmin edilebilir olanı seçerek bize sunuyor. Bu, Fractured’de keyifle izlenecek bir şey olmadığını ve senaryonun boş olduğu anlamına gelmiyor tabii…

Fakat senaryoya yakın çok fazla örnek olduğu gerçeği de değişmiyor. Netflix’in en kötü orijinal filmlerinin saflarına yakın olsada Anderson tarafından filme farklı yönden hız kazandırılarak ortalama, son derece tanıdık bir gerilim filmi yaratılmış. Boş bir zamanınızda can sıkıntısını gidermek için izelenecek film listesinize alabilirsiniz. Tabii benim karşılaştırmalarım tamamen yabancı filmler üzerinden.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"