Allgemeines

#Gerilim Dizileri – İzlerken Nefesinizi Kesecek IMDb Puanı Yüksek En İyi Gerilim Dizileri #SosyalMedya #Tv #BB

Gerilim Dizileri – İzlerken Nefesinizi Kesecek IMDb Puanı Yüksek En İyi Gerilim Dizileri

Gerilim Türü Diziseverlerin Mutlaka izlemesi Gereken En iyi 20 Gerilim Dizisi

Dizi dünyasının en dikkat çekici ve en iyi gerilim dizilerini bu içeriğimizde bir araya getirdik. Muhteşem senaryolarıyla öne çıkan ve izlerken nefesinizi kesecek popüler gerilim dizilerini IMDb puanına göre sıraladığımız listemizde gelmiş geçmiş en iyi 20 gerilim dizisi yer almıştır.

Gerilim Dizileri;


1. The Stranger (2020 – ) – IMDb: 7.4

gerilim dizileri

Gizem dolu senaryosuyla dikkat çeken The Stranger dizisinde yakınındaki insanların sırlarını birer birer açığa çıkartan bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Tanımadığı bir adam tarafından karısı Corinne hakkında bir sırrı öğrenen Adam Price hayatının şokunu yaşamıştır. Genç adam bu anlatılanları araştırmaya başladığında ise yakınındaki insanların birçok sırra sahip olduğunu öğrenir. En izi gerilim dizilerinden biri olan The Stranger’ın yönetmenliğini Danny Brocklehurst ve Harlan Coben ikilisi yapmıştır.

  #DAZN schnappt sich NHL: Saisonstart heute, ausgewählte Spiele bei Sport1

Tür: Gerilim, Dram

Fragman


2. Criminal Minds (2005 – 2020) – IMDb: 8.1

gerilim dizileri

Ünlü yönetmen Jeff Davis’in önderliğinde çekilen polisiye ve gerilim dizisi 15 sezon boyunca yayın hayatına devam etmiştir. Oyuncu kadrosunda Joe Mantegna, Matthew Gray Gubler ve A.J. Cook’un yer aldığı dizinin konusu ise Davranış Analizi Ünitesinde çalışan özel görevli bir ekibin suçlu beyinleri analiz etmelerini anlatmaktadır. Gerçek olaylardan kurgulanan cinayetler ve birtakım olaylar muhteşem efektlerle dizide sunulmaktadır.

Tür: Polisiye, Gerilim, Aksiyon

Fragman


3. American Horror Story (2011 – ) – IMDb: 8.1

gerilim dizileri

Her sezonunda farklı bir senaryo ve konu üzerinden işlenen dizi ana merkezine lanetli evler, deliler, akıl hastaneleri ve doğa üstü yaratıkları almıştır. 9 sezondur devam eden dizinin yönetmenliğini Ryan Murphy ve Brad Falchuk ikilisi üstlenmiştir. Gerilim ve korku dolu sahneleriyle dikkat çeken American Horror Story’nin oyuncu kadrosunda Sarah Paulson, Emma Roberts ve Cheyenne Jackson yer almıştır.

Tür: Dram, fantastik, Gerilim, Korku

Fragman


4. The Walking Dead (2010 – ) – IMDb: 8.2

gerilim dizileri

Dizi tarihinin en çok izlenen yapımlarından biri olan The Walking Dead insan etiyle beslenen zombilerin ortaya çıkmasıyla insanlığın sonunun gelmesini konu edinen gerilim dolu bir hikayeyi anlatmıştır. Dünyada yaşanan bu büyük kaostan sonra hayatta kalmayı başaran bir avuç insan kurtuluş için büyük bir mücadele verirler. Efsane film ve dizileriyle sinema dünyasına damgasını vuran yönetmen Frank Darabont’un önderliğinde çekilen dizinin oyuncu kadrosunda Andrew Lincoln, Norman Reedus ve Jeffrey Dean Morgan rol almıştır.

Tür: Korku, Gerilim

Fragman


5. Penny Dreadful (2014 – 2016) – IMDb: 8.2

gerilim dizileri

Edebiyat dünyasının korkutucu karakterlerinden Dr.Frankesnstein, Dorian Gray ve Dracula’yı hikayesinde barındıran dizide bu ikonik karakterlerin oluşturduğu korku ve gerilim dolu bir senaryoyu izlemekteyiz. Penny Dreadful dizisinin yönetmenliğini John Logan üstlenirken başrolde Eva Green ve Josh Hartnett yer almıştır.

Tür: Dram, Korku, Gerilim

Fragman


6. Bates Motel (2013 – 2017) – IMDb: 8.2

gerilim dizileri

Psycho filminin ana karakteri olan Norman Bates’in sapık ve psikopat bir karaktere bürünmeden önceki hayatını ve neden bu hale geldiğini konu edinen Bates Motel dizisi gerilim dolu sahneleriyle dikkat çekmiştir. 5 sezon boyunca Norman Bates’in hayatını anlatan dizinin yönetmenliğini Anthony Cipriano üstlenmiş olup oyuncu kadrosunda Vera Farmiga, Fraddie Highmore ve Max Thieriot yer almışlardır.

Tür: Gerilim, Polisiye, Dram

Fragman


  #Erkeklerin Hoşlandığı 10 Kadın Özelliği! #SosyalMedya #Tv #BB

7. Strike Back (2010 – ) – IMDb: 8.2

gerilim dizileri

Gerilim türünün en dikkat çekici yapımlarından olan casus dizileri her sahnesiyle izleyicilerinde merak uyandırıyor. Strike Back dizisi de ajan konulu dizilerden olup eski bir asker olan Chris Ryan’ın kendi romanından uyarlanmıştır. Dizinin konusu başarısız geçen bir operasyondan sonra görevden uzaklaştırılan John Porter’ın 7 yıl sonra tekrar göreve çağırılması ve bir rehine operasyonuna katılmasını anlatmaktadır.

Tür: Casusluk, Aksiyon, Gerilim

Fragman   


8. Ozark (2017 – ) – IMDb: 8.3

gerilim dizileri

Sıradan bir aile babası olan Marty Byrde, bir finans şirketi ile Meksika’lı büyük bir uyuşturucu kartelinin para aklama işine karışınca hem kendisinin hem de ailesinin hayatı tehlikeye girer. Bunun üzerine ailesini de alıp Ozark platosu olarak bilinen Güney Missouri’ye taşınırlar. Ancak düşmanları Marty Byrde’nin ailesinin peşine düşmüştür.

Tür: Gerilim, Dram

Fragman


9. Homeland (2011 – 2020) – IMDb: 8.3

gerilim dizileri

Irak’ta kaybolduktan uzunca bir zaman sonra ülkesi Amerika’ya dönen Scott Brody peşine düşen bir CIA ajanı tarafından şüpheli bulunur. CIA ajanı Carrie Anderson, ülkeye daha yeni gelen Scott Brody’nin El Kaide üyesi olduğunu düşünür ve bir saldırı hazırlığında olduğunu söyler. Başarılı senaryosunun yanı sıra iddialı kadrosuyla da dikkat çeken Homeland’ın oyuncu kadrosunda Claire Danes, Damian Lewis ve Mandy Patinkin yer almıştır.

Tür: Gerilim, Dram

Fragman  


10. Mr. Robot (2015 – 2019) – IMDb: 8.5

gerilim dizileri

Başrolünde Rami Malek, Christian Slater ve Carly Chaikin rol aldığı popüler dizi Mr.Robot programcılık ve hackerlik gibi işlerle uğraşan Elliot’un maceralarını anlatmaktadır. Gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışan Elliot geceleri ise boş durmayıp siber saldırılar planlamaktadır. Kendi başına çevirdiği bu işlerin büyük bir hacker grubunun dikkatini çekmiştir ve Elliıot’un yolu bu hacker grubuna düşecektir.

Tür: Gerilim, Dram

Fragman


  #Heute neu bei Disney+: „Mandalorian“, „Mulan“ und „Die Gute Fee“

11. The Handmaid’s Tale (2017 – ) – IMDb: 8.5

gerilim diizleri

Bilimkurgu türü bir dizi olan The Handmaid’s Tale Gilead isimli kurgusal bir devlette yaşanan olayları anlatmaktadır. Büyük bir nüfus düşüşü sebebiyle devlet tüm kadınları kendi malı olarak kullanmaktadır. Toplumun yeniden çoğalması ve nufüslandırma çalışmaları için yapılan çalışmalarda Offred’de üreme hizmetine zorlanmıştır. Dram ve gerilim dolu bu dünya da yaşayan insanlar bunca zorluğun arasında hem hayatta kalma mücadelesi hem de özgürlük mücadelesi verirler.

Tür: Gerilim, Dram, Bilim kurgu

 Fragman


12. The Outsider (2020 – ) – IMDb: 8.6

gerilim diizleri

Ünlü yönetmen Richard Price’nin eseri olan gerilim dizisi The Outsider 11 yaşında bir çocuğun öldürülmesi üzerine şüphelilerle polisler arasında geçen hikayeyi anlatmaktadır. Hunharca katledilen küçük çocuğun cesedi bir park köşesinde bulunur ve Dedektif Ralph Anderson hemen olayı araştırmaya başlar. Cesetten toplanılan kanıtlar ise şehrin en saygın insanlarından Terry Maitland’ı bir numaralı şüpheli yapmıştır. Ancak dava sürecinden ortaya çıkan yeni kanıtlar olayın seyrini tamamıyla değiştirecektir. Gerilim dolu senaryosuyla dikkat çeken The Outsider dizisinin oyuncu kadrosunda ben Mendelsohn, Bill Camp ve Jeremy Bobb rol almıştır.

Tür: Gerilim, Korku

Fragman


13. Dexter (2006 – 2013) – IMDb: 8.6

gerilim dizileri

Dizi tarihinin en sevilen katil karakteri Dexter dünyada adaleti sağlamak için kötü insanları öldüren ince ruhlu ve zeki bir adamdır. Miami’de yaşanan cinayet olaylarını araştıran ve “kan” uzmanı olan Dexter’in hayattaki tek amacı adaletsizliği ortadan kaldırmaktır. Sosyal bir insan olan Dexter Morgan uzun yıllar boyunca kimseye çaktırmadan birçok cinayetin faili olmuş bir seri katildir. Gerilim, kan ve vahşet dolu senaryosuyla dikkat çeken Dexter, Emmy ve Altın küre ödüllerini de kazanmıştır.

Tür: Dram, Gerilim

Fragman


14. Dark (2017 – ) – IMDb: 8.7

gerilim dizileri

Netflix orijinal yapımı en iyi dizilerden biri olan Dark bilim kurgu ve gerilim türünde son yılların en popüler dizilerindendir. Küçük bir kasabada yaşayan dört aile kayıp bir çocuğu bulmak için büyük bir mücadele verirler. Ancak bu mücadele ortaya tehlikeli sırları ve gerçekleri çıkartacaktır. Yönetmenliğini Barab bo Odar’ın yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda Louis Hofmann, Maja Schöne ve Oliver Masucci rol almıştır.

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Fragman


  #Hisse fiyatı yüzde 600 artarken Zoom yöneticileri 580 milyon dolar boşalttı

15. Stranger Things (2016 – ) – IMDb: 8.8

gerilim dizileri

2016 yılında yayınlanmaya başlayan fantastik-gerilim dizisi Stranger Things Matt Duffer ve Rose Duffer ikilisinin yönetmenliğinde çekilmiş olup oyuncu kadrosunda Winona Ryder, Millie Bobby Brown ve Finn Wolfhard yer almıştır. 80’li yılların korku filmlerini senaryosunda yansıtan dizide olağan dışı ve gerilim dolu olaylar yaşanmaktadır.

Tür: Fantastik, Gerilim

Fragman


16. Black Mirror (2011 – ) – IMDb: 8.8

gerilim diizleri

Her bölümünde başka bir hikayeyi anlatan Black Mirror son yılların en sıra dışı dizisidir. Adeta sinema filmi gibi bölümleriyle hayranlık yaratan “Black Mirror” sosyal medyanın zararları, televizyon programları ve hafıza depolayan çipler gibi farklı farklı konuları anlatmaktadır. 2011 yılında yayınlanmaya başlayan gerilim dizisinin yönetmenliğini Charlie Brooker yapmıştır.

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Fragman


17. Fargo (2014 – ) – IMDb: 8.9

gerilim dizileri

Coen kardeşlerin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği başarılı yapım borç batağına saplanan Jerry Lundegaard’ın şeytani planını anlatmaktadır. Borçlarından kurtulmak için çabalayan Fargo gerekli parayı zengin olan kayınpederinden almak ister ancak buna yanaşmayan adam Fargo’yu tek başına bırakmıştır. Bunun üzerine güzel bir plan yapan Fargo kendi karısını kiraladığı iki kişiye kaçırtır ve kayınpederinden fidye ister. Ancak Fargo’nun kusursuzca tasarladığı bu plan düşündüğü gibi işlemeyecektir.

Tür: Polisiye, Gerilim, Dram

Fragman


18. True Detective (2014 – ) – IMDb: 9.0

gerilim dizleri

Başrolünde Mahershala Ali’nin rol aldığı 2014 yapımı gerilim dizisi True Detective ünlü yönetmen Nic P0izzolatto önderliğinde çekilmiştir. Dizinin konusu 17 yıl boyunca bir seri katili yakalama çalışan Rust Cohle ve Martin Hart’ı hikayesini anlatmaktadır. Yıllarca beraber çalışan dedektifler hem seri katili yakalayamazlar hem de kapanan soruşturma dosyasının yeniden açılmasıyla kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Tür: Polisiye, Gerilim

Fragman


  #Elif Eda Güneş: Yozgat’ın İnternet Olmayan Köyünden Mars’a Uzanan Hikayenin Kahramanı #SosyalMedya #Tv #BB

19. Şahsiyet (2018) – IMDb: 9.2

gerilim dizileri

Netflix yapımcılığında çekilen ve başarılı yönetmen Onur Saylak imzalı Türk gerilim dizisi “Şahsiyet” oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Cansu Dere ve Metin Akdülger başta olmak üzere birçok ünlü ismi barındırmıştır. Dizinin ana karakteri Agah bey adli katip memurluğundan emekli olup tek başına mütevazı bir hayat sürerken doktorlar tarafından Alzheimer teşhisi konulmasıyla yıkılır. Bir süre sonra kendine gelen Agah Bey bu durumun onun için bir şans olduğunu düşünür ve yıllardır ertelediği bir cinayeti sonuçlandırması halinde bu olayı hatırlamayacağını ve vicdan azabı duymayacağını düşünür. Ancak duygusal bir adam olan Agah efendinin cinayeti tek bir kişiyle sınırlı kalmayacaktır. Bu sırada gizemli cinayetleri araştırması için cinayet büro amiri Nevra hemen soruşturmalara başlar. Dizide ortaya koyduğu muhteşem oyunculuk performansı sayesinde başarılı aktör Haluk Bilginer Emmy ödülünün sahibi olmuştur.

Tür: Gerilim, Dram   

Fragman


20. Breaking Bad (2008 – 2013) – IMDb: 9.5

gerilim dizileri

Gerilim türü dizilerin en iyisi ve en çok izleneni olan Breaking Bad dizisi akciğer kanseri olduğunu öğrenen başarılı bir kimyagerin ailesine sağlam bir birikim bırakabilmek içim yasadışı işlere bulaşmasını konu edinmiştir. Hastalığını öğrenen Walter White kısa yoldan çok para kazanmak için eski bir öğrencisi ile birlikte uyuşturucu ve metamfetamin üretmeye başlar. Piyasayı iyi bilen öğrencisi sayesinde çok para kazanmaya başlayan Walter bu işin tüm tehlikelerini de göze almıştır. Muhteşem senaryosu ve oyunculuk performanslarıyla dikkat çeken Breaking Bad dizisi birçok ödülü de kazanmıştır.

Tür: Dram, Gerilim

Fragman

Önerilen İçerik: Soluksuz İzleyeğiniz Son Yılların En iyi Gerilim Filmleri

NeOldu.com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"