Wissenschaft

Hızlı okumanızı sağlayan cep telefonu uygulaması geliştirildi

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki elimizde tuttuğumuz cihazların kapasiteleri ve işlem güçleri insanoğlunun yetişebileceğinin çok üzerine çoktan çıkmış durumda. Bu cihazlardan daha fazla verim almak için cihazları değil kullanan insanları biraz hızlandırmamız gerekiyor belki de.

İşte bu düşünceyle yola çıkan Spritz firması okumanın tamamen yeni bir şeklini bulduğunu iddia ediyor. Çalışanlar geliştirdikleri program sayesinde ortalama bir kişinin dakikada okuduğu kelime (words per minute – wpm) sayısı olan 220’ yi hiçbir alıştırma veya çalışma yapmadan 500 hatta 600’lere çıkardıklarını söylüyorlar.

Nasıl mı? Bir şeyler okuyan birinin gözlerini dikkatlice izleyin. Gözler satır boyunca düz bir çizgi halinde hareket etmez adeta kelimeden kelimeye seker. Yani kelimeleri başından başlayıp sonuna kadar harf harf okumuyoruz aslında. Gözümüz kelimenin ortalarındaki bir harfe odaklanarak kelimenin tamamını tek bir kerede görüyor ve zihnimiz de bunu değerlendiriyor. Kelimeleri okumuyor, görüyorsunuz.

Spritz ile dakikada 250 kelime denemesi

Spritz ile dakikada 350 kelime denemesi

Spritz ile dakikada 500 kelime denemesi

Spritz programı ise kelimelerin gözümüzün odaklandığı harflerini kırmızıya boyuyor ve bu harfler sürekli aynı hizaya gelecek şekilde kelimeleri gözümüzün önüne sırayla getiriyor. Çalışanlar bu kırmızı harfleri kelimenin en uygun tanıma noktası olarak adlandırıyorlar (Optimal Recognition Point – ORP). Klasik okuma tekniğinde zamanın sadece %20’si kelimeyi zihinsel işlemlemeye harcanırken zamanın %80’i fiziksel hareketlerle harcanıyor. Spritz programıyla bir şeyler okuyan birinin gözünü izlediğinizde neredeyse hiç hareket olmadığını görüyorsunuz. Program sayesinde hızlı okuma ile aramızdaki en büyük engel olan göz hareketlerinin kaybettirdiği süre de tamamen ortadan kaldırılmış oluyor.

Sadece 3 kişinin basit bir fikri olarak başlayan proje aynı zamanda Samsung ve Google gibi devlerin büyük yatırım alanlarından biri haline gelerek girişimcilik alanında çok güzel bir örnek olarak da karşımızda duruyor. Samsung akıllı telefon ve saatlerinde Google ise akıllı gözlüğü Google Glass’ ta mail, internet sayfaları gibi metinleri okumayı hızlandırmak için Spritz ile anlaşmaya çoktan vardılar.

Bakalım geçen zaman ve ilerleyen teknoloji kapasitemizi kullanma yönünde daha ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkacak.

Kaynak: http://www.spritzinc.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!