Technologie

#Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar? #Teknoloji #Haber #TeknolojiHaberleri

Inhaltsverzeichnis

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar?

Hotspot sözcüğünü son zamanlarda çok fazla duyar olduk. Özellikle GSM şirketlerinin yeni yılda mobil hotspot paylaşımlarını ücretli yapacağı konusunda çıkan haberler gündeme bomba gibi düştü ve GSM aboneleri doğal olarak bu duruma büyük bir tepki gösterdi. Daha sonra ise operatörlerden ardarda gelen açıklamalar ile hotspot uygulamasının her zamanki gibi ücretsiz olmaya devam edeceği belirtildi.

Hotspot Shield Nedir, Ne İşe Yarar?

Hotspot nedir, ne işe yarar? bu konuda daha detaylı bilgiler vermek için öncelikle hotspot ve mobil hotspot arasındaki farkı tam olarak bilmek gerekir. Öncelikle normal hotspotun ne anlama geldiğini açıklamaya çalışalım. Hotspot daha önceden belirlenmiş olan lokasyon içerisinde kablosuz erişim protokolleri kullanılarak internete bağlanmak isteyenlere sunulan klasik internet bağlantısıdır. Hotspot ile belirli bir lokasyon içerisinde internet erişimi sağlamak isteyen bir kişinin öncelikle bağlantıya ait kullanıcı adı ve şifre bilgilerine sahip olması gerekir. Eğer bu bilgilere sahip ise bulunduğu konum içerisinde hotspot ağına bağlanarak internet erişimi sağlayabilir.

Mobil hotspot ise akıllı telefon kullanıcılarının kendi telefonları üzerinden internet paylaşımı yaparak çevresindeki kişilere ya da cihazlara internet erişimi sunulmasına yardımcı olan bir hizmettir.

Hotspot Ne İşe Yarar?

Hotspot kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlanmasına yardımcı olan ücretsiz bir internet hizmetidir. Genelde düşük bir bağlantı sunulsa da ilerleyen zamanlarda daha hızlı bir bağlantı ile karşımıza çıkması mümkün olan hotspot, genelde;

  • Kafeler
  • Havaalanları
  • Oteller
  • Restoranlar
  • Alışveriş merkezleri
  • Parklar

gibi alanlarda yer alır. Amaç halka açık olan alanlarda ücretsiz internet hizmeti verilmesidir. Hotspot ağına bağlandığınızda mobil internet paketinizden tasarruf etmiş olursunuz ve aynı zamanda laptop ve tablet gibi cihazlarla da bu ağa bağlanarak internete girmek mümkündür.

Akıllı cep telefonlarından ya da tabletlerden hotspot ağlarına bağlanmak için cihazlarda bulunan Wi-Fi özelliğinin açık olması gerekir. Eğer bulunduğunuz lokasyonda hotspot varsa Wi-Fi özelliğini açmanızın ardından var olan bağlantılar arasında karşınıza çıkar ve kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilere sahipseniz direkt olarak bağlantı gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil hotspot özelliğine bakacak olursak bu özellik genelde akıllı cep telefonlarında karşımıza çıkan bir hizmettir. “Kişisel Erişim Noktası” olarak adlandırılan bu hizmet, her abonenin kendi akıllı telefonu üzerinden çevresindeki cihazlar ile internet paylaşımı yapmasına olanak sağlar. Bir abone kendi akıllı telefonundan hotspot uygulamasını açık hale getirerek birden fazla kullanıcı ile internet paylaşımı yapabilir. Ancak burada internet kullanımı abonenin GSM operatöründen mobil internet verisinden harcanır. Yani mobil hotspot ağına bağlanan her kullanıcının internet kullanımı bağlantıyı açan kişinin internet paketinden gerçekleştirilir.

Halka açık hotspot hizmetleri genelde standart internet kullanımları için kullanılır. Bu bağlantılar ile özel bilgilerin yer aldığı alanlarda işlem yapılmaması daha uygun olacaktır. Banka hesaplarına giriş ya da internet üzerinden alışveriş gibi risk oluşturacak aktivitelerin halka açık olan hotspot ağları üzerinden yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"