Wissenschaft

İklim değişikliğine büyük ölçüde dayanacak ülkeler

İklim değişikliğinin etkileri son hızıyla ilerlerken dünyadaki ülkeler bunları yatıştırmak için ayak sürümeye devam ediyor; araştırmacılar ise olaylar kaçınılmaz şekilde kötü olmaya başladığı için kimlerin en büyük risk altında olduğunu bulmaya çalışıyor.

Bu amaçla, ABD’deki Notre Dame Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, 1995’den bu yana 192 BM ülkesinin iki değişkene göre (iklim değişikliğinin etkilerine karşı hasar görebilirlik ve adapte olmaktaki hızlılık) toplanan verilere dayanarak ND-Gain Index isimli ölçütü oluşturdu. Bu harita, Eco Experts isimli yenilenebilir enerji dönüşüm grubu tarafından oluşturulmuş olup bu verilerin görselleştirilmiş halidir.

Çok daha büyük ve büyütülebilir bir sürümünü görüntülemek için buraya tıklayın. .

Eco Experts Günlüğü’nden Jonathan Whiting, “Afrika ve Asya’daki pek çok ülkenin yüksek hasar görebilirlik ve düşük önlem almadan oluşan tehlikeli bir kombinasyonu gösterdiğini görüyoruz” diyor. “Haritaya göre ayrıca iklim değişikliğine yol açmaktan sorumlu tutulabilecek Batıdaki ülkeler, daha az hasar görebilir ve daha iyi hazırlanmış görüküyor, böylelikle iklim değişikliğinin şiddetli etkilerinden büyük ihtimalle kurtulacaklar”.

Notre Dame araştırmacılarına göre ilk 10 sıra şöyle oluştu:

  1. Norveç
  2. Yeni Zelanda
  3. İsveç
  4. Finlandiya
  5. Danimarka
  6. Avustralya
  7. Birleşik Krallık
  8. Birleşik Devletler
  9. Almanya
  10. İzlanda

Burada dikkati çeken iki unsur var: İskandinavya yöresi nasıl bu kadar iyi olabiliyor? İkinci olarak Avustralya 6.sıradan daha düşük olmalıydı, çünkü iklim çok sıcak seyrediyor.

Ölçülen faktörlere sıra geldiğinde, zarar görebilirlik, ekosistem hizmetleri, gıda, sağlık, insan habitatı, iç yapı, su, adaptasyon kapasitesi, maruziyet ve hassasiyet olmak üzere alt ölçümlere ayrılmıştı. Çabukluk ise ekonomik, hükümetsel ve sosyal çabukluk olmak üzere üç faktöre ayrılmış durumda. Veriler 18 yıl içinde, 1995-2013 yılları arasında toplanmış ve kabaca yarım milyon veri noktası içeriyor. ND-Gain Index web sitesinde verileri tamamen indirebilirsiniz.

Zamanımızın en büyük zorluklarından biri olarak tarif edilen iklim değişikliği, sıcaklık, yağış ve tarımdaki yıkıcı değişikliklerin etkileri ile her ülkeyi etkileyecektir. Whiting, “Bulgular daha zengin, teknolojik olarak daha ileri ülkelerin daha az gelişmiş ülkelere yardım etmesinin gerektiğini gösteriyor” diyor. “Sonunda iklim değişikliğinin etkilerinden kazanan olmayacak, her ülke bir şekilde bundan etkilenecek. Ne kadar olacağı günümüzde dünya liderleri tarafından alınan kararlara bağlı olacak”.

Örneğin Avustralya ve Orta Doğu’nun büyütülmüş haline bakalım:

iklim-degisikligine-dayanacak-ulkeler-2

Kaynak: diply.com

İnfografik kaynak

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!