Technologie

iPhone 11 ailesinin tepki çeken izinsiz takip sürecine çözüm – BB

iPhone 11 Apple
iPhone 11 ailesi geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız kapatılmasına rağmen konum takibine devam ediyor haberleriyle gündeme gelmişti. İşte bu konuda önemli bir adım atılıyor.

iPhone 11 ailesinin “tek tek kapatılmasına” rağmen belirli sistem uygulamaları ve servisleri üstünden konum takibine devam ettiği büyük tepki çekmişti. Daha sonra bunun arkasında cihazlarda bulunan yeni U1 çipinin yer aldığı aktarılmıştı. Apple’a göre U1 çipin temel aldığı Ultra Geniş Bant teknolojisi uluslararası bazı kurallar nedeniyle her yerde kullanılamıyor. Bu yüzden de telefonların sürekli olarak “kapatılmasına rağmen” bu kuralların delinmediğinden emin olmak adına konum takibi yapması gerekiyor. Yasaklı bölgeye gelindiği zaman sistemin kendisini otomatik olarak kapatmak adına bu konum verisine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. Apple yaptığı açıklamada bu konum bilgilerinin kesinlikle toplanmadığını ve telefon dışına çıkmadığını aktarıyor. İşte bu konuda kesin çözüm iOS 13.3.1 beta içerisinde kendisini gösterdi. Yeni sürümde 11, 11 Pro ve 11 Pro Max kullanıcıları ayarlar içerisinde Ultra Geniş Bant temelli takip tamamen kapatabilecek. Bu sayede konum servisleri kapatıldığı zaman gerçekten kapatılmış olacak.

iPhone 11 ailesideki bu U1 çipin tam görevi ne?

Şimdilik sadece iPhone 11 modellerinde de yer alan teknoloji, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor. Bu teknolojiden yararlanacak bir Apple aksesuarı da yakında geliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Note 10 modelinin fiyatı çok yüksek olabilir


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!