Technologie

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro için “en uzun geceye” özel fotoğraf ipuçları

Teknoloji devi Apple, 21 Aralık en uzun gecede iPhone 11 sahiplerinin gece modu ile harika fotoğraflar çekebilmesi için özel bir içerik hazırladı.

iPhone 11 ve 11 Pro modellerinde özel bir gece modu yer alıyor. Apple’ın rakiplerinden geç de olsa sunmaya başladığı bu özellik, iPhone dünyasında gece fotoğrafçılığına çağ atlatıyor. İşte firmadan bu özellik çerçevesinde en uzun geceye özel hazırlanan bir içerik geldi. Biliyorsunuz 21 Aralık yani Kuzey Yarım Küre’de en uzun gecenin yaşandığı gün, kış mevsiminin başlangıcı olması nedeniyle kış dönümü olarak da adlandırılıyor. Apple’a göre loş ışıkta bile göz alıcı fotoğraflar çekebilmek, fotoğrafçılıkta sürekli karşılaşılan zorluklardan biri. Gece modu gece dışarıda ya da loş ışıklı bir restoranda harika fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Yine firmaya göre karanlık alanlardaki detayları kaybetmemeye çalışırken aydınlık alanların aşırı pozlanmaması ve renklerin doğallığının da kaybolmaması gerekiyor. Gece modu bunu “bilişimsel fotoğrafçılık” altyapısı ile sunabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, gece modu, ışığın çok loş olduğu restoranlardan sadece ay ışığının aydınlattığı sahillere kadar her yerde muhteşem fotoğraflar çekmenizi sağlar diyor. Loş ışıklı ortamlarda ilk kez böylesine bir netlik sunan bu iPhone deneyiminde her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Dilerseniz daha fazla detay ve daha az pürüz için manuel denetimleri de kullanabilirsiniz açıklaması yapılıyor. Firma açıklamasına şu şekilde devam ediyor:

iPhone 11 ve 11 Pro’daki yeni geniş kamera sensörü, akıllı yazılım ve A13 Bionic çiple birlikte çalışıyor. Böylece iPhone’da daha önce mümkün olmayan bir şeyi yapmanıza olanak veriyor: en loş ışıklı ortamlarda bile muhteşem ayrıntılarla dolu göz alıcı kareler çekmek. Mum ışığıyla aydınlatılan bir restoranda olduğunuzu düşünün. Gece modu otomatik olarak devreye giriyor. Deklanşöre dokunduğunuzda optik görüntü stabilizasyonu özelliği sayesinde lens sabit kalırken kamera birden fazla fotoğraf çekiyor. Sonra kamera yazılımı devreye giriyor.

Görüntüleri hizalayarak hareketten kaynaklanan bozulmaları düzeltiyor. Çok bulanık olan bölümleri çıkarıp daha net olanları birleştiriyor, her şeyi dengelemek için kontrastı ayarlıyor ve renkleri en doğal hallerine getiriyor. Ardından görüntüdeki pürüzleri azaltıp detayları zenginleştirerek size fotoğrafın son halini sunuyor. Sonuç mu? Daha fazla detaya ve daha az pürüze sahip, kendine özgü bir zaman ve mekan hissi yaratacak eşsizlikte gece çekimleri.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gece modu ile ilgili harika şeylerden bir tanesi otomatik olarak devreye girmesi. Loş ışıklı bir ortamda fotoğraf çekmek istediğinizde, gece modu ikonu kamera arayüzünün sol üst köşesinde ortaya çıkıyor. iPhone’daki gece modu, loş ışıkta 3x daha hızlı odaklanmayı sağlayan, yüzde 100 focus piksellere sahip geniş kamera, A13 Bionic çip ve gelişmiş yazılım sayesinde ışık miktarına göre birleştirme süresini belirliyor ve harika bir fotoğraf için ne kadar süre boyunca görüntüler almamız gerektiğini gösteriyor.

Sonuçta doğal görünen, zaman ve mekanın hissini doğru olarak anlayabileceğiniz bir fotoğraf elde ediyoruz. Kadrajdaki süjelerin net olarak görülebileceği, bununla birlikte zaman ve ortamın doğru olarak algılanabileceği şekilde tonları ve renkleri daha aydınlık hale getiriyoruz. Örneğin gökyüzünü açık mavi bir ton yerine koyu mavi bir tonla ve görülen yıldızlarla oluşturuyoruz; böylece fotoğrafa baktığınızda gece olduğunu anlıyorsunuz. Loş ışıktaki fotoğraflarınız bulunduğunuz anın gerçeklerine sadık kalıyor.”

iPhone 11 ailesi gece moduyla kullanıcılarını çok memnun ediyor

Apple’ın yukarıdaki gece modu örneklerine ek olarak gece çekimi konusunda paylaştığı son ipuçları ise şöyle:

-Fotoğraf çekerken mümkün olduğunca çok hareketli sahneler yerine hareketsiz sahneleri tercih edebilirsiniz.

-Bu fotoğrafları çekerken deklanşöre dokunduktan sonra birleştirme süresi boyunca iPhone’unuzu mümkün olduğunca sabit tutmaya çalışın.

-iPhone’unuzla doğada açık havada, neredeyse hiç ışık olmayan ortamlarda ya da yıldızlı bir gökyüzünde iPhone’unuzu sabitleyerek Gece modunda fotoğraflar çekebilirsiniz. iPhone, onu sabitlediğinizi ya da tripod üzerinde olduğunu otomatik olarak anlayıp maksimum birleştirme süresi ile harika gökyüzü ve doğa fotoğrafları çekmenizi sağlar.

İlgili Video

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"