Allgemeines

#Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli? Sağlıklı Beslenmeleri İçin 6 İpucu! #SosyalMedya #Tv #BB

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli? Sağlıklı Beslenmeleri İçin 6 İpucu!

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli? 

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

İyi beslenmek tesadüf değildir ve kedinizin her daim kaliteli mamalarla beslendiğinden emin olmanız son derece önemlidir. Kediler beslenmelerinin büyük bir kısmını gereksinimleri gereğince kuru kedi maması ve yaş kedi mamasından almalıdır.  Birçok kedi sahibi ve kedi besleyen hayvanseverler „kediler ne yer, kediler nasıl beslenmeli, kediler hangi et, sebze ve meyveleri tüketebilir, kediler ne yememeli“ gibi soruların cevabını merak etmektedir. Kedilerin yiyebileceği ve yiyemeyeceği bir dizi insan gıdası vardır, bu nedenle kediniz için sağlıklı ve dengeli bir diyetin ne olduğu konusunda her daim bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kediler ne yememeli? sorusuna gelince küçük dostlarımızın kuru üzüm, soğan, çiğ yumurta kafein ve kemikten uzak durması gerekmektedir. Unutmayın, her kedi farklıdır ve farklı yiyecek veya diyet gereksinimlerine ihtiyaç duyabilir, bu nedenle diyetlerini değiştirmeden önce veteriner hekime başvurmayı ihmal etmeyin.

Kedinizin her daim kaliteli et ürünlerinden oluşan eksiksiz ve dengeli bir diyet maması yemesi çok önemlidir. Örneğin, kediler yeterli miktarda taurin sentezleyemez ve bu aminoasit diyetlerle desteklenmezse kedilerde göz ve kalp problemleri gelişebilir. Tüm bunların yanında köpeklerin ve insanların aksine kediler sıkı etoburlardır. Taurin, arginin, A vitamini ve gıda eksikliği olan esansiyel yağ asitleri gibi temel besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bol miktarda tatlı suya ihtiyaçları vardır. Kediniz, enerji ve kalori gereksinimlerini karşılamak için yeterli miktarda beslenmesi gerekmektedir. Yetersiz veya aşırı besin alımı kediniz için eşit derecede zararlı olabilir. Tüm bunların yanında kediler meraklı hayvanlardır ve genellikle sahiplerinin yediği neredeyse her şeyi tatma arzusuna sahiptir. Şimdi bu meraklı dostlarımızın damağında eşsiz bir lezzet bırakacak birbirinden faydalı besinleri öğrenmenin vakti geldi. Artık kedilerin ne yememesi gerektiğini bildiğimize göre ne yer? İşte kedinizin sağlıklı ve mutlu bir hayat için yemesi gereken 6 temel gıda!

1. Et 

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kediler zorunlu etoburdur , yani yaşamak için ete ihtiyaç duyarlar. Et, kediniz için harika bir protein kaynağıdır, bu nedenle diyetleri büyük oranda proteinden yapılmalıdır. Etten gelen protein, kedilerin sağlıklı kalplere, üreme sistemlerine ve iyi gözlere sahip olmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanında kedilerin et tüketimi hakkında bilinen yanlış durum, kedigillerin çiğ et tüketmesi gerektiğidir. Çiğ etler koli basili, salmonella veya listeria içerebilir ve bunlar tıpkı insanlarda olduğu gibi kedileri de hastalandırmaya yetmektedir. Bununla birlikte, çok fazla yağ kedinize karın ağrısı verebilir, bu nedenle kedinizi az yağlı gıdalarda beslemeye özen gösterin. Kedinizi pişmiş etle beslerken, çok fazla baharat olmadığından emin olun ve her zaman etin tamamen pişirildiğinden emin olun!

Tavuk, hindi ve ördek 

Kümes hayvanları, kediler için mükemmel bir protein kaynağıdır. Proteinin çoğu organ etinden ziyade meme ve uyluk gibi iskelet kasından türetilmelidir. Tavuk ve hindi göğsü, kediler için en iyi kalori kaynağı olan yağsız et olarak sınıflandırılır. Ördek eti de güvenlidir, ancak yağda daha yüksektir, bu nedenle daha az beslenmelidir. 

Sığır eti

Sığır eti protein, demir, çinko, selenyum ve B12, B3 ve B6 vitaminlerine sahiptir. Tüm bunların yanında yağ  oranı bakımından yüksek olan sığır eti, insanlarda olduğu gibi kedilerde de damar sertliğine sebep olduğu bilinmemektedir. Bu sebeple daha az yağ içeren veya yağsız sığır eti tüketilmelidir. 

Kuzu ve dana eti

Kuzu ve dana eti, diğer et ürünlerinde olduğu gibi kediniz için oldukça sağlıklı ve güvenilirdir. Kuzu genellikle yağlıdır, bu nedenle kedinize beslenmeden önce sadece az miktarda beslenmeli veya fazla yağdan kesilmelidir. 

Domuz eti

Domuz eti kediler için oldukça besleyicidir ancak jambon ve domuz pastırmasından kaçınılmalıdır. Füme etler yüksek sodyum içeriğine sahiptir ve kediler için ideal olmayan sülfitler içerebilir. 

Not: Suşi / çiğ balık, çiğ et, çiğ ve pişmemiş kemikler, hayvansal yağlar kedinizin kesinlikle uzak durması gereken et ürünleri arasında yer almaktadır. 


2. Balık

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Balık, omega-3 yağ asidinden biri olan EPA (eikosapentaenoik asit) içermektedir ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Kalp, böbrek, deri ve eklem iltihabı gibi iltihaplanmaya neden olan enfeksiyonların önüne geçen bu yağ asiti, aynı zamanda alerjiye bağlı olarak gelişen iltihaplanmaları hafifleterek kaşıntılı cildi ve kepeği azaltmaktadır. Balıktaki diğer omega-3 yağ asidi olan DHA (dokosaheksaenoik asit), yavru kedilerde beyin ve göz gelişiminde oldukça önemlidir. Aynı zamanda hamile veya emziren kedilerin tüketmesi durumunda sağlıklı yavrular doğurmasına destek olmaktadır. Bazı çalışmalar balığın içerisinde bulundurduğu yağlar sayesinde kanserin büyümesini ciddi ölçüde yavaşlattığı ve kedinizin her daim parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmasını desteklediği bilinmektedir. 

Not: Kedinize asla çiğ balık yedirmemeniz gerekmektedir. Aynı bazı deniz canlılarının zehirli olabileceğini göz önünde bulundurarak her türlü deniz mahsulünü tüketmemesi gerektiğini unutmayın.


3. Yumurta

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Pişmiş yumurtalar kediniz için harika bir protein kaynağıdır. İçeriğinde çok fazla miktarda B vitamini bulunduran yumurta, kediler için son derece faydalı besinler arasında yer almaktadır. Ancak tüm bunların yanında tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı kedilerin yumurtaya alerjisi olabileceğini hatırlatmak isterim. Bu nedenle kedinizin yumurtaya karşı herhangi bir alerjik reaksiyonu kontrol etmek için ilk önce biraz verdiğinizden emin olun. Aynı zamanda yumurtanın tıpkı balık ve ette olduğu gibi kedilere vermede önce iyice pişirilmesi gerekir.

Not: Tıpkı et ve et ürünlerinde olduğu gibi kedinize çiğ yumurta vermeniz oldukça sakıncalıdır. 


4. Sebze

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

İnsanlar gibi taze sebzeler de kediler için mükemmel bir gıdadır ancak birçok kedi sebzeleri ne yazık ki sevmemektedir. Tüm bunların yanında sebzeler sindirim sistemine yardımcı olabilecek bol miktarda potasyum, riboflavin, antioksidanlar, diyet lifi ve vitaminler gibi birçok sağlıklı bileşen açısından zengin gıdalardır. Özellikle balkabağı, kuşkonmaz, brokoli, havuç, kış kabağı, yeşil fasulye ve doğranmış yeşillikler kedilerin yaşlarına bakılmaksızın tüm ırkların tüketimine uygundur. Unutmamanız gereken tek şey sevzeleri kedinize servis etmeden önce her zaman iyice yıkandıklarından emin olmak olacaktır. 

Havuç

Havuç, sağlıklı beta-karoten de dahil olmak üzere birçok farklı vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır. Havuçları kedinize vermeden önce pişirdiğinizden emin olun ve boğulmayı önlemek için küçük, sindirimi kolay parçalara ayırın.

Bezelye

Ekstra sağlıklı protein ve karbonhidrat karışımı için kedinizin düzenli diyetine bezelye ekleyin.

Tatlı Patates

Tatlı patateslere demir, kalsiyum ve B vitaminleri dahil vitamin ve mineraller yüklenir. Antioksidan bakımından zengindirler ve sindirimi kolaylaştırırlar. 

Brokoli

Brokoli’de bulunan antioksidanlar tüylü arkadaşınızın diyetine ek bir fayda sağlayabilir. Brokoliyi kedinize haşlayarak verebilirsiniz. 

Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye, kedinizin beslenmesine uygun birkaç onaylanmış sebzeden biridir. Özellikle de aşırı kiloluysa harika bir lif kaynağı olan bu yiyecek, kedinizin forma kalmasına yardımcı olacaktır. 

Kabak

Birçok kaliteli kedi mamasının içersin de bulunan kabak,  popüler bir sebze olarak kediler için zararsızdır.İçerisinde bol miktarda magnezyum, potasyum ve manganez bulundurmasından dolayı son derece sağlıklıdır.

Ispanak

Kediler için son derece faydalı olan bu besin kaynağı, pişirilmesinin ardından afiyetle tüketilebilir. Ancak kedinizin idrar veya böbrek problemleri varsa ıspanak vermeyin çünkü ıspanak idrar yolunda kristallerin oluşmasına neden olabilir.

Avakado

Avokadolar sadece kedilerin yemek için lezzetli ve güvenli bir insan gıdası değil, aynı zamanda A, C, E ve B6 vitaminlerinde de bol miktarda bulunmaktadır.

Not: Soğan, sarımsak, arpacık, frenk soğanı, taze soğan, yeşil domates ve mantar, kedinizin tüketmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. 


5. Meyve

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Sağlıklı bir insan diyetine meyve eklemenin birçok faydası vardır, ancak kediler tatlı gıdalardan olabildiğince uzak durmaktadır. Kedinizin birbirinden faydalı meyveleri kolayca tüketmesi için diğer gıdalarıyla beraber karıştıravbilir ya da çekirdeklerini ayıklayarak küçük dilimlenmiş prosiyonlar halinde verebilirsiniz. Aşırı meyve tüketimi kedilerde bağırsak tahrişine, ishale veya şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, bazıları toksik olabilen top şeklindeki meyve parçaları, tohumlar, çukurlar ve saplar gibi boğulma tehlikelerini ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Kediniz için önerilen uygun porsiyon boyutları da dahil olmak üzere tüketebileceği meyveler arasında;

Elma

Elma, düşük yağ ve yüksek lif oranı ile özellikle yaşlı ve fazla kilolu kediler için ideal bir meyvedir. İçeriğindeki C ve A vitaminleri sayesinde sağlıklı doku ve kemik yapısını koruyan bu meyve, sindirim problemi yaşayan kediler içinde oldukça sağlıklıdır. 

Kayısı

Kayısı, beta-karoten ve potasyum ile dolu bir meyvedir. Bunlar kedinizin kansere karşı daha dirençli olmasına yardımcı olmaktadır. 

Muz

Muz, yüksek potasyum içeriği sayesinde kedinizin böbrek ve kalp fonsiyonlarını desteklemektedir. Ancak yüksek miktarda şeker ve karbonhidrata sahip olmasından dolayı az miktarda verilmesi gerekmektedir. 

Yaban Mersini

Yaban mersini, kedilerde doku ve hücre hasarını önlemektedşr. Zengin antioksidan özelliğe sahip bu meyve, aynı zamanda içeriğinde ki C vitamini ve lifler sayesinde idrar yolu hastalıklarını azaltar. Bunun ötesinde kedinizin gece görüş mesafesini arttır.

Kavun

Kavun, B ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu da kedinizdeki enflamatuar sorunları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. 

Kızılcık

Kızılcık, manganez, lif ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu da kedinizin idrar yolları enfeksiyonlarına karşı mükemmel bir savunma almasına yardımcı olur.

Portakal

Portakal, içeriğinde çok miktarda C vitamini içermektedir. Kediler için son derece faydalı olan bu meyve, bağışıklık sistemine yardım ederek vücuttaki toksinlerin atılımına yardımcı olur.

Armut

Armut bol miktarda lif, A vitamini ve C vitamini içermektedir. Ancak portakal ve elmada olduğu gibi armut tohumları da siyanür içermektedir. Bu nedenle tohumlarını temizlediğinizden emin olun.

Not: Kedilerin üzüm veya kuru üzüm tüketmesi son derece sakıncalıdır. Az miktarda tüketilmesi durumunda dahi kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. 


6. Tahıl

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kediler rahatlıkla tahıl tüketebilmektedir ancak doğası gereği etobur olan bu küçük dostlarımız için ne yazık ki besin değeri yoktur. Ancak tahıllar kediler için toksik değildir; bu nedenle az miktarda tükettikten sonra herhangi bir sağlık tehdidi oluşturmayacaktır. Tam veya rafine edilmemiş tahıllar, kedinizin severek tüketebileceği harika gıdalardır. Rafine edilmiş tahıllardan farklı olarak, tam tahıllar bol miktarda vitamin, demir ve lif miktarını içerir. Kediniz yulaf ezmesi (su ile), mısır ve kahverengi pirinç gibi dengeli besinler tüketmesinde hiçbir sakınca olmayacaktır. Bilinçli bir kedi sahibi olarak kedinizin tahıl ihtiyacını kaliteli kedi mamalarında karşılaması uzun vadede sağlıklı ve mutlu bir kedi yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Not: Kedilerin kuru tahılları olamaz çünkü bu onları tıkayabilir. Bunun yerine kedinize, hem kuru hem de ıslak konserve kedi maması almanız önerilmektedir. 


Kediler neden kaliteli mamayla beslenmeli?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kedilerin düzenli olarak protein yemeleri gerekir. İnsanlardan ve köpeklerden farklı olarak protein, kedilerin diyetlerinde ana enerji kaynağıdır ancak bu kedilerin tahıl, sebze ve meyve yiyemeyeceği anlamına gelmez. Kediler tüm bu yiyecekleri yiyebilir ancak kedinizin ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını alması için kaliteli kedi maması satın almanız önerilmektedir. Evcil hayvan beslenme uzmanları kedilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en doğru tarifleri oluşturmaktadır. Patili dostlarınızı hem kuru kedi maması hemde ıslak konserve kedi maması çeşitleriyle besleyerek yaşam kalitesini arttırabileceğinizi, her daim sağlıklı ve mutlu kalmasına yardımcı olabileceğinizi unutmayın. Tüm bunların yanında kedi sahipleri ve kedi severler piyasada satışa sunulan birçok kedi maması markasından dolayı kararsızlığa düşmektedir. Özellikle birçoğu kedilerin sağlığını desteklemek yerine, ciddi ölçüde zarar verebilmektedir.

Uzun bir süredir kedi sahibi olarak evcil hayvan sahiplerine petzzshop internet adresini öneriyorum. Petzzshop.com, dünyanın önde gelen evcil hayvan gıda ve ürünlerini bünyesinde barındıran ve veterinerler tarafından tavsiye edilen kedi mamalarından bakım ürünlerine, kedi oyuncaklardan eğitim ürünlerine, kedi mama ve su kaplarından taşıma çantalarına, kedi seyahat ürünlerinden tasmalara hatta kedi kıyafetlerine  kadar binlerce ürün çeşidini içerisinde barındırıyor. Evcil hayvan sahiplerine 7 gün 24 saat online alışveriş imkanı sunan bu site, geniş ürün yelpazesi ve en uygun fiyata kaliteli evcil hayvan ürünlerini alma fırsatı sağlıyor. Kedinize her daim ucuz fiyata kaliteli mama satın alabileceğiniz güvenli mama satış sitesi petzzshop.com için tıklayınız. 


Yavru kediler ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Yavruların küçük mideleri ve yüksek enerji ihtiyaçları vardır, bu nedenle az ve sık beslenmeleri gerekir. Yiyeceklerini kontrol etmeyi ve günde dört kez değiştirmeyi unutmayın. Büyümek için gerekli besinleri sağlayan ve daha fazla enerji yoğunluğu olan yavru kedi maması ile beslemeniz gerekmektedir. Kedinizin daha sağlıklı bir gelişim evresi yaşamasına yardımcı olacak kaliteli yavru kedi maması çeşitleri için buraya tıklayınız.


Yetişkin kediler ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kediniz bir ile sekiz yaşları arasında „yetişkin“ olarak adlandırılmaktadır. Yetişkin kedinizin günde bir veya iki kez beslenmesi gerekir, ancak bazı durumlarda kilo, yaş ve ırka göre farklılıklar görülebilmektedir. Kedinizin yetişkinlik döneminde ihtiyacı olan besin takviyelerini kolayca almasına yardımcı olacak birbirinden kaliteli yetişkin kedi mamaları için buraya tıklayınız. 


Yaşlı kediler ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Yedi yaşını dolduran ve sekiz yaşın üzerindeki kediler „kıdemli“ olarak kabul edilir. Kediniz yaşlandıkça beslenme ihtiyaçları değişir ve onlara özel yiyecekler vermeniz gerekmektedir. Bu gıdalar daha az protein ve onları sağlıklı tutmak için tasarlanmış mineral ve vitamin dengesine sahip olmalıdır. Sekiz yaş üzeri kedilerin tüketmesine uygun olarak hazırlanmış en iyi yaşlı kedi mamaları için buraya tıklayınız. 


Hamile ve emziren kedi ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Hamile bir kediniz veya yeni yavrularını besleyen bir kediniz varsa, ek besinler ve yüksek proteinli kedi maması vermeniz germektedir. Sürekli olarak enerji harcayan hamile ve emziren kedilere, ihtiyacı olan besin takviyelerini içerisinde barındıran zengin kedi mamaları ve temiz içme suyu vermeyi ihmal etmeyin. Kedinizin hamilelik sırasında normalden biraz daha fazla yiyebileceğini fark edeceksiniz aynı zamanda yavru emzirirken normal yiyecek miktarının iki katını veya üç katını yiyebilir. Bu denli önemli bir süreçte kedinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan kaliteli hamile ve emziren kedi maması çeşitleri için buraya tıklayınız.


Obez kediler ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kedinizin sağlıklı beslenmesini ve düzenli egzersiz yapmasını sağlamak, onları sağlıklı tutmak için önemlidir. Kedinizin kilo alıp vermesi sağlık problemlerinin yanı sıra siz değerli ebeveynlerinin kontrolünde olduğunu unutmayınız. Özellikle kalitesiz kedi mamaları ve günlük arta kalan ev yemekleri kedilerde ciddi ölçüde obeziteye sebep olmaktadır. Aşırı kilo kedilerde ilerleyen süre zarfında farklı hastalıkların oluşumuna davetiye çıkartırken hareket hızını önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Kilo problemi olan kedilerin daha fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olması için hazırlanmış en iyi kilolu kedi mamaları için buraya tıklayın.


Sokak kedileri ne yer?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Sokak kedileri ne yazık ki evcil kedilere göre oldukça zor şartlar altında beslenmelerini gerçekleştirirken siz değerli hayvan severlerin ilgisiyle birçok kez mideleri bayram etmektedir. Sokak kedileride tıpkı ev kedileri gibi kaliteli kuru kedi maması, kosnerve kedi maması ve diğer ek gıdalarla beslenmektedir. Özellikle sıcak yaz aylarında kediler için kapınıza bir kap su koymayı ihmal etmeyin.


Kediler yoğurt yer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Yoğur kediler için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. İçerisindeki yararlı mikroorganizmalar kedinizin bağırsak faaliyetlerine yardımcı olurken sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmasına katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki kalsiyum miktarı ile kedinizin kemik ve iskelet yapısını desteklemektedir.  Haftada 2 ile 3 kez kedinize yoğurt yedirmeniz önerilmektedir. 


Kediler ekmek yer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kedilerin aşırıya gitmeden ekmek yemesi güvenlidir. Aslında, çoğu kedi ekmeğin tadını seviyor. Ancak, kedilerin her çeşit ekmeği yiyemeyeceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, sarımsak ve kuru üzüm ekmekleri kedigiller için güvenli değildir çünkü sarımsak ve kuru üzümler kedilere toksiktir. Az miktarda beyaz veya buğday ekmeği kedilere zarar vermese de bazı ekmek türlerinden daima kaçınılması gerekir. Sarımsak veya soğan gibi toksik maddelerle tatlandırılanlar da dahil olmak üzere ekşi ekmekler, asla kedilere verilmemelidir .


Kediler peynir yer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kediler diğer süt ürünlerinde olduğu gibi peynir de severek tüketilen bir besindir. Çok yağlı peynir az miktarda verilmeli ya da yağsız peynir verilmelidir. Otlu peynir gibi fermente olmuş peynirlerin verilmemesi gerekir.


Kediler salam yer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Salam, sosis gibi üçüncü sınıf işlenmiş etleri kedinize veya bir sokak kedisine vermeniz onda iç parazitlerinin hızlı bir şekilde artmasına sebep olacaktır. Bu durum kaçınılmazdır.

İç parazitler genellikle kedilerin iç organlarına yerleşip burada beslenip, yaşayan organizmalardır. Mikroskobik canlılardır. Eğer kedinize veya bir sokak kedisine salam verdiyseniz bir daha asla tekrarlamamanız kedinin sağlığı için iyi olacaktır.


Kediler patates yer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kedilerin patates yemesinde hiç bir sakınca görülmemektedir ancak bu besinleri yalnızca pişmiş olarak vermeniz gerekmektedir. Kediler için iyi enerji kaynaklarından biridir nişastalı besinlerdir. Dikkatli verilmediğinde bu yiyecekler minik dostlarımızda kilo sorunu yaratabileceğini de unutmayın.


Kediler süt içer mi?

Kediler Ne Yer ve Ne Yememeli

Kedi yavruları olarak kediler inek sütü içebilirler, ancak kediler büyüdükçe inek sütünde bulunan bir şeker olan laktoza tahammülsüz hale gelir ve artık süt ürünlerini sindiremezler. Birçok süt ürünü bile yetişkin kedilerde gastrointestinal ağrı ve ishale neden olabilir. Bununla birlikte, laktozsuz süt veya canlı kültür yoğurt her yaşta verilebilir.

Önerilen İçerik: En İyi Kedi Maması Markaları 

Neoldu.com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!