Allgemeines

#Korku Filmleri – En İyi 53 Korku Filmi Öneri Listesi

Inhaltsverzeichnis

Korku Filmleri – En İyi 53 Korku Filmi Öneri Listesi

Korku Filmleri – IMDB Puanı En Düşükten Yükseğe Doğru Listelenen En İyi Korku Filmleri

Yalnız başına izlemekten çekineceğiniz tüm zamanların en iyi korku filmleri içeriğini IMDB puanlarına göre listeledik. İşte, izlemeye başladığınız andan itibaren müzikleri ve görselleri ile sizleri etkisi altına alacak en popüler korku filmleri

Korku Filmleri;

54. The Invisible Man (2020) IMDb: 7.2

en iyi korku filmleri

2020 yılında vizyona giren ve film eleştirmenleri tarafından korku filmleri türünde başarılı kabul edilen bir yapım. The Invisible Man filmde, baskıcı erkek arkadaşından bir gece yarısı kaçıp kurtulan Cecilia’nın yaşadıklarını izleyiciye aktarır. Cecilia, kaçışı sonrasında kardeşi ve onun yakın arkadaşını yanına gider. Ancak ortada gelişen bir durum vardır ve Cecilia’nın erkek arkadaşının intihar ettiği ve servetinin büyük kısmını Cecilia’ya bıraktığı ortaya çıkar. Cecilia bunun bir tuzak olduğunu düşünür. Gizem ve gerilim dolu harika bir film olan The Invisible Man’i 2020 filmleri listesinize mutlaka almanızı öneririz.

Fragman


53. Zombiland: Double Tap (2019) IMDb: 6.8

en iyi korku filmleri

Korku, aksiyon ve birazda komedi olsun diyorsanız izlerken her türlü duyguyu hissedebileceğiniz güzel bir film ile listemize devam ediyoruz. 2019 yılının en çok izlenen korku filmleri arasında boy gösteren Zombiland: Double Tap, 10 yıl içinde evrim geçiren ve kahramanlarımıza en büyük zorluk çıkartacak zombiler ile savaşını ele alıyor. Ekibe problem yaşatacak zombi türü ise daha hızlı, daha zeki ve daha güçlü olan T-800 türü olacaktır.

Fragman


52. Doctor Sleep (2019) IMDb: 7.4

en iyi korku filmleri

Şöyle geçmişe bir göz attığımızda korku filmleri listesinde yeni çıkan filmler arasında bizim etkileyen filmler bir elin parmaklarını geçmez. Doctor Sleep filmi bu kategoriye girmeyecek kadar güzel bir yapım. Filmde, çocukluğunda yaşadığı olayların etkisinden çıkamayan Dan Torrence, yıllarca şehir değiştirerek yaşamıştır. En sonunda New Hampshire kasabasına yerleşir ve burada bakımevinde çalışmaya başlar. Görevi ise ölüme yakın olan insanların rahatlatmak. Bu yüzden ona Doctor Sleep lakabını takarlar. Günün birinde parlak bir ışıltıya sahip küçük bir kızla tanışır ve geçmişinin peşini bırakmadığını anlar.

Fragman


51. The Platform (2019) IMDb: 7.0

en iyi korku filmleri

Özellikle ülkemizde 2019 yılının en çok izlenen filmleri listesinde yer alan The Platform, korku, gerilim ve bilim kurgu türünü içerisine alan bir yapım. Netflix’te yayınlanması sebebiyle birçok kişiye ulaşan filmde, her katta bir hücre ve her hücrede 2 mahkum yer almaktadır. Bu hapishane dikey bir hapishanedir. Dikey hapishanenin en üst katından aşağı yiyecek gönderiliyor. Üst kattakiler yiyecekleri ele geçirmek için zamana karşı yarışırken, en alt kattakiler açlık ile vahşi bir şekilde mücadele vermek zorundadır. Kahramanımız ise bu sistemi bozmak herkese eşit yemek yemesi için bir mücadeleye girişecektir.

Fragman


50. 13. Cuma (2009) IMDb: 5.6

Korku Filmleri

Yıllar önce Camp Crystal Lake isimli kamp alanında esrarengiz cinayetler işlenmiştir. Bu cinayetlerin ardından kamp kapatılmış ve uzunca bir süre kapalı kalmıştır. Cesaretli bir girişimci bu kampı tekrar canlandırıp eski günlerine döndürmeye karar verir. Genç güzel kızları ve yakışıklı erkekleri işe alarak işe başlar. Başlarda her şey güzel gibi görünse de birden yağmur fırtınası çıkmasıyla işler değişir. Fırtına boyunca dış dünyadan soyutlanmak durumunda kalan kampta esrarengiz cinayetler işlenmeye başlar. Belli bir sıraya göre ve oldukça yaratıcı yöntemlerle tek tek işlenen cinayetleri kimin işlediğini anlamaya ve ondan kurtulmaya çalışırlar. Kevin Bacon, Adrienne King, Jeannie Taylor, Ari Lehman ve Betsy Balmer gibi oyuncuların kadrosunda yer aldığı Friday The 13th benzer konulu filmlere göre görsel efektleriyle ve sahne açılarıyla açık ara farkla öne geçmiş, kült filmler arasında yer almıştır.

Fragman


  #Rüyada Parmaklık Görmek Ne Anlama Gelir?

49. Aynalar (2008) IMDb: 6.2

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Mirrors. Ben Carson, polislikten emekli olduktan sonra bir markette güvenlik görevlisi olarak iş bulur. Bu market sıradan bir market değildir. Daha önce yangın atlatan markette çalışan herkes feci şekilde yanarak can vermiştir. Yangında her yeri yanan markette sadece aynalar sağlam kurtulmuştur. Ben Carson aynalarda tuhaflık olduğunu anlar. Aynalar onunla iletişime geçmeye çalışmaktadır. Garip görüntüleri anlamaya çalışan Carson, onu ve ailesini tehdit eden kötü bir ruh ile savaşmak zorunda kalır.

Fragman


48. Paranormal Activity (2007) IMDb: 6.3

Korku Filmleri

Paranormal Activity, insanoğlunun bilinçaltındaki en ilkel korkularını gıdıklayarak başarıya ulaşan, zeki film serilerinden. Film, çok düşük bütçelerle, sadece insanın endişe ve hayal etme korkusuna dayalı kurgusuyla bir hayli ses getirdi. 

Micah ve kız arkadaşı Katie San Diego sessiz, sakin ve ıssız yerleşim yerlerinden birine tanışırlar. Başlarda her şey yolunda gibi görünüyordur. Ancak Katie’nin bir sorunu vardır. Genç kız küçük yaşlarından bu yana uhrevi bir mahluk tarafından takip edildiğini hissetmektedir. Bu varlık evde de takiptedir.

Fragman


47. Blair Cadısı (1999) IMDb: 6.4

Korku Filmleri

The Blair Witch Project, korku filmi önerileri listesinde olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. 1940’larda Maryland ormanlarında çok fazla çocuk ortadan kaybolmuştur. Bu garip durumu araştırmak için üç sinema öğrencisi de Blair Witch adıyla bilinen bu efsane için ormanın yolunu tutarlar. Yanlarında bir fotoğraf makenası, bir video kamera ve ses kaydedicisi vardır. Her anı, her konuşmayı ve hareketi kaydederek araştırmaya devam ederler. Ormanda bir takım gariplikler hissedince bu büyük ve korkunç ortamdan hava kararmadan kurtulmak isterler. Sürekli batıya gitmelerine rağmen işaret koydukları yere defalarca geldiklerini gören gençler, günler sonra ormanda kaybolduklarını anlarlar ve ormana ulaşan son güneş ışığı da kaybolup akşam olunca üç öğrenciden bir daha haber alınamaz.

Fragman


46. 30 Gün Gece (2007) IMDb: 6.5

Korku Filmleri

30 Days Of Night, korku filmi önerileri listesinde olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. Kuzey kutup dairesi içinde kalan bir bölgede hayatını devam ettiren insanlar kış geldiğinde 30 gün boyunca gece yaşandığı için daha güneye inerek kışı orada geçiriyorlar. Geride kalan az sayıda insan ise orada kalmaya devam ediyor fakat bu kış durum biraz farklı seyrediyor. Yörenin yabancı misafirleri gecenin gelmesini bekliyor. Geride kalan az sayıda insan, acıkmış vampirlerin saldırısına uğruyor. Kendilerini korumaya alan insanlar saldırılar karşısında kayıp verse de kalan kişiler ile tekrar güneşin doğduğu güne kadar yaşam mücadelesi veriyorlar. Film vampir filmleri arasında farklı bir konumda yer alıyor. Ses efektleriyle oldukça başarılı olan film listemizde kendine yer buluyor.

Fragman


45. Şeytan Çarpması (2005) IMDb: 6.7

Korku Filmleri

Sıradaki korku filmi önerimiz The Exorcism Of Emily Of Emily Rose. Emily adındaki genç kız üniversiteyi kazanır ve yurda yerleşir. Orada başına ilginç olaylar gelir. Yalnız kaldığı bir gün gördüğü halüsilasyonlar sonucu kendinden geçer. Bu rüyalar ve halüsilasyonlar devam eder. Zaman geçtikçe daha sıklaşır ve artık çekilmez bir hal alır. Oradaki kilise rahibinden yardım ister. İçine şeytan kaçtığı yönündeki şüphelerini dinleyen rahip yardım teklifini kabul eder fakat şeytan çıkarma ayini yapıldığı sırada Emily dayanamaz ve ölür. Rahip tutuklanır ve olay mahkemeye gider. Rahibin avukatlığını yapan adam bu durumun doğruluğu konusunda şüpheye düşer ve mantığı ile arada kalır. Jennifer Carpenter, Laura Linney, JR Bourne, Tom Wilkinson gibi oyuncuların görev aldığı film bilim, din ve adalet üçgeninde geçiyor.

Fragman


44. Karabasan (2014) IMDb: 6.8

Korku Filmleri

The Babadook, bugünkü korku filmlerinde çok yaygın olan korku çerçevelerini reddetmiyor amaderinleştikçe derinleşiyor. Film bittikten sonra bir süre düşünmenizi gerektirecektir. İzleyiciye kesinlikle tatmin edici bir hikaye sunuyor.

Fragman


43. The Witch (2015) IMDb: 6.8

Korku Filmleri

2015 Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan ve festivalde yönetmen ödülünü kazanan, bir de Jüri Özel Ödülü adaylığı alan The WitchRobert Eggers‘ın senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi olarak karşımıza çıkar. 

Fragman


42. Dehşet Odası (2015) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

Sıradaki korku filmi önerimiz Green Room. Punk rock grubu Ain’t Rights’ın, Amerika’nın kuzeybatısında yaptıkları turneden bir sonraki durağı Portland’dır. Ancak konser son anda iptal olur, grup bunun yerine ormanın içinde, gözden uzak bir mekanda sahneye çıkmayı kabul eder. Gerisi darma duman…

Fragman


  #Das Damengambit: 12 Drehorte der Netflix-Erfolgsserie in Berlin

41. Ruhlar Bölgesi (2010) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

Son yıllarda vizyona giren en iyi korku filmleri arasında gösterilen Insidious, bir çok sitede korku film önerileri arasında bulunan ve yapımdır. Filmin konusu; Josh (Patrick Wilson) ve Renai (Rose Byrne) üç çocuklarıyla beraber eski bir eve taşınmış ve mutlu bir aile yaşamı sürdürmektedirler. Kaza sonucu küçük çocukları komaya girene kadar… Ancak bundan sonra olaylar başlamaktadır. Eğer yeni dönemde çekilmiş bir korku filmi izlemek isterseniz Ruhlar Bölgesi tam da size göre…

Fragman


40. Dehşet Kapanı (2012) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

İlk bakışta, The Cabin in The Woods  tüm zamanların en ünlü korku filmi gibi görünebilir ama aslında tam tersi! Drew Goddard ve Joss Whedon, bir meta-anlatı kavramını kullanarak, karakterlerini ve gerçekten dehşet verici korku sahnelerini yaratmışlardır. 

Fragman


39. Dünyalar Savaşı Zombi (2013) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

Zombi filmlerine yeni bir soluk getiren filmlerin başında gelen World War Z Gerry Lane (Bradd Pit) ve ailesinin başından geçenleri konu alıyor. Trafiğin yoğun olduğu bir gün birden büyük bir kaos yaşanır. Arabalar birbirine çarpar, insanlar ortalıkta pervsızca koşuşturmaya başlarlar. Ne olduğunu anlayamayan Lane ailesinde Gerry’inin tek amacı ailesini hayatta tutmaktır. Çok geçmeden insanlığı tehdit eden büyük bir virüs ile karşı karşıya olduklarını anlarlar. Bu durumda en büyük görev eski bir birleşmiş milletler görevlisi olan Gerry’e düşer. Virüsün panzehirini bulmalı, kendisi ve ailesini bu virüsten uzak tutmalıdır.

Fragman


38. Gece Yarısı Sokakta Bir Kız (2014) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

ABD yapımlı A Girl Walks Home Alone at Night, İran’da geçen oldukça etkileyici bir korku filmi… Hikayenin geçtiği Bad City kasabası, dünyanın diğer bölgelerinden soyutlanmış ve suçla örülü bir yer… Şehre karanlık çökmeye başladığında bütün illegal işler ortaya çıkar. Şehirde sadece geceleri ortaya çıkan başka bir karakter daha vardır. Kadın Vampir! Kahramanımızın tek bir amacı bulunmaktadır. Kasabayı lanetlerinden arındırmak…

Fragman


37. Çiğ (2015) IMDb: 7.0

Korku Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listemizde yer alan bir başka yapım Çiğ (Raw)… Filmin baş rolünde yer alan Justie’nin ailesi veterinerlik işini yapmaktadır ve hepsi vejetaryandır.  Justin, okulda umut vaad eden bir öğrencidir ve veterinerlik okuluna başladığında hayatın acımasızlığı ile tanışır. Veterinerlik okuluna başlaması ile birlikte Justin’de beklenmedik gelişmeler yaşanır. Konusu itibarıyla oldukça etkileyici bir yapım olan Garvine’yi korku filmleri türünde kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


36. Kemik Balta (2015) IMDb: 7.1

Korku Filmleri

Kadrosunda Kurt Russell, Patrick Wilson ve Matthew  Fox gibi kariyerli oyuncuların yer aldığı Bone Tomahawk filmi, cesurluklarıyla meşhur 4 adamın, yamyamlara esir olmuş bir grup insanı kabilenin elinden kurtarılmasını anlatan bir film. Western hikayelerini içerisinde barındıran ve oldukça etkileyici bir öyküye sahip olan bu yapımı mutlaka izlemeniz gereken korku filmlerinden…

Fragman


35. Kanıma Gir (2010) IMDb: 7.1

Korku Filmleri

Matt Reeves tarafından yazılan ve yönetilen Let Me In, bir kızla arkadaş olan bir çocuk hakkında bir hikayeye sahiptir. Ayrıca filmde yer alan kız bir vampirdir. Film, başrollerin derinden gelen dostluklarını, beraberinde gelen tüm korkunç gerginliklerini ve manipülasyonlarını inceliyor. Bir vampir filmi olmasından ötürü hiç de adil olmayan bir şiddet izleyeceksiniz!

Fragman


34. Evdeki Düşman (2009) IMDb: 7.1

Korku Filmleri

En yeni korku filmleri listesi yapılsa kesinlikle ilk sıra olacak bir yapım. Orphan, korku filmi önerileri listesinde olmazsa olmaz filmlerden bir tanesidir. Filmin konusu; Doğmamış çocuklarının trajik ölümü Kate ve John’u perişan etmiştir. Hayatlarını normale döndürmek için bir çocuk evlât edinmeye karar verirler. Yöredeki bir yetimhanede gittiklerinde Esther adındaki küçük bir kıza adeta çekildiklerini hissederler, ama Esther göründüğü gibi değildir.

Gerilimin doruklarını yaşadığı bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Fragman


33. Halka (2002) IMDb: 7.1

Korku Filmleri

Bir video kaset düşünün, içinde bir çok farklı görüntü var ve ne mesaj verdiği anlaşılmıyor. Ama bu kasedin bir özelliği var kasedi izledikten sonra telefon çalıyor ve 7 gün içinde öleceğiniz söyleniyor. Dört genç arkadaşın bu kasedi izleyip ölmesi sonucu olayı araştırmaya karar veren gazeteci Rachel kasette ne olduğunu anlamak için izliyor. Artık genç kadın ve çocuğunun da hayatı tehlikeye giriyor. Olayı 7 gün içinde çözmediği takdirde kendisi de ölecek olan Rachel hızlıca araştırmaya ve çözüm bulmaya çalışıyor. Başrolünde Naomi Watts‘ ın oynadığı The Ring yayınlandığı dönemde çok popüler oldu ve farklı ülkelerde farklı aktörler ile çekildi.

Fragman


32. Cehenneme Bir Adım (2005) IMDb: 7.2 

Korku Filmleri

Sıradaki korku filmimiz The Descent. Altı kız arkadaş keşfettikleri bir mağazara inip korkusuz bir tatil yapmak peşindelerdir. Beklenmedik bir kayanın düşüşü ile çıkış kapısını yitirmiş ve başka bir çıkış aramak üzere mağaranın derinliklerine doğru yol almaya başlamışlardır. Lairent’i andıran bu mağaradan çıkış yolunu ararken bir anda çok farklı bir canlı formun yaşadığını anlarlar ve onlar için artık korku dolu dakikalar başlamıştır.

Ölüm korkusu ile birbirlerine düşmeye başlayan ve bir yandan da bu yaratıklar ile mücadele eden grubun en güçlü kızı Sarah hayatta kalmanın tek yapmaları gerekinin bu yaratıklar kadar acımasız ve vahşi olmak olduğunu anlar.

Fragman


  NASA görüntüleri yanan Amazon’dan ne kadar çok karbonmonoksit çıktığını gösterdi

31. Ölülerin Şafağı (2004) IMDb: 7.3

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Dawn Of The Dead. Genç ve güzel hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Aşk içinde sevişip birlikte uyurlar. Ertesi gün kocası yan komşusu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler. Dünya ölüler tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde hayatta kalmanın yolu nedir?

Fragman


30. Kimlik (2003) IMDb: 7.3

Korku Filmleri

ABD yapımlı bir korku filmi ile daha karşınızdayız. “Korku filmleri hep ABD yapımlı mı?” diyebilirsiniz ancak en iyi korku filmleri maalesef öyle görünüyor… Sıradaki filmimiz Identy… Filmde, Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya gelen insanlar ve bu insanların sırayla ölmesi anlatılır. Gerilimi ve korkuyu son ana kadar yaşatan Kimlik filmini kesinlikle izlemenizi öneririz…

Fragman


29. Korku Seansı 2 (2016) IMDb: 7.3

Korku Filmleri

İlk filmi 2013 yılında izleyiciyle buluşan Korku Seansı, izleyicilerden tam puan alan harika bir yapım. Serinin ikinci filmi de en az ilk film kadar başarılı… Korku Seansı 2’de parannormal olayları incelemeye devam eden Lorraine ve Ed çifti, bu sefer Londra’nın kuzeyindeki Enfield bölgesine araştırmaya gidişini ele alıyor.

Fragman


28. Parçalanmış (2016) IMDb: 7.3

Korku Filmleri

Son yılların korku ve gerilim türünde en iyi filmlerden bir tanesi olarak gösterilen Split, 2016 yılında vizyona girdi ve girdiği yıl içerisinde en çok izlenen gerilim filmlerinden bir tanesi oldu. Filmin konusuna gelecek olursak; James McAvoy’un başarılı performansı, gerilim ve psikoloji alanında yer alan filmi daha da güzel bir hale getiriyor. Filmde;  kişilik bölünmesi yaşayan Kevin Crumb ve üç küçük kız kardeşin psikolojinizi altüst edecek hikayesini konu alıyor.

Fragman


27. Kara Büyü (2016) IMDb: 7.4

Korku Filmleri

Güney Kore filmleri sevenler için korku türünde enfes bir yapımla karşınızdayız. The Wailing filminde, herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada hayat normal şartlarında devam ederken, tek başına olmaktan hoşlanan yaşlı bir Japon bölgeye taşınır. Yaşlı adamın bölgeye gelmesiyle beraber gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Herkes hastalığın yaşlı adamdan kaynaklandığını düşünse de polis ekipleri olayın zehirli bir mantar olduğuna ısrar eder. Ancak olay bu kadar basit değildir. Polis ekibi lideri Jong-goo olayı açığa çıkartmak zorundadır.

Fragman


26. O (2017) IMDb: 7.4

Korku Filmleri

Stephen King tarafından yazılan bir romanın bir kısmından esinlenerek yaratılmış bu filmdeki zaman algısı sizi şaşkına uğratacak. Kaybedenlerin kalbinin, sağlam ruhlarının korkunç ve etkileyici bir dille anlatıldığı bu It adlı filme mutlaka göz atmalısınız. 

Fragman


25. Günah Tohumu (1976) IMDb: 7.4

Korku Filmleri

„Erkekler Ağlamaz“ filminin yönetmeni Kimberly Peirce’in kamera arkasına geçtiği ve yeniden uyarlanan yapımda psişik güçlere sahip olan Carrie rolünde, genç oyuncu Chloe Moretz yer alır. Kadroda yer alan diğer isimlerse Julianne Moore, Gabriella Wilde, Portia Doubleday ve Judy Greer.

Fragman


24. Eraserhead (1977) IMDb: 7.4

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Eraserhead. Sinemanın en aykırı dehalarından David Lynch imzalı film, yönetmenin ilk uzun metrajı olmasının yanı sıra ardından gelecek başyapıtların habercisi niteliğindedir. Henry Spencer, uzun zaman önce yaşadıkları bir ilişki sırasında Mary’nin hamile kaldığını öğrenir ve onu kendi evine getirir. Mary, zamanı geldiğinde doğumu gerçekleştirir ancak dünyaya getirdiği şey çocuk değil insan dışı bir yaratıktır. Mary evden kaçar ve Spencer için kabus dolu günler böyle başlar.


23. Kötü Ruh (1982) IMDb: 7.4

Korku Filmleri

Steven Spielberg tarafından üretilen orijinal Poltergeist, modern bir korku klasiğidir ve 80’lerde kitleleri dehşete düşürerek serbest bırakılması konusunda ticari ve kritik başarılar elde etmiştir. Konusu, bugün izlediğimiz perili ev korku filmlerinin çoğunu etkilemeye devam etti.

Fragman


22. Korku Seansı (2013) IMDb: 7.5

Korku Filmleri

Heyecanlandırmak için biraz zamanınızı alan bir film olsa da canavarı göstermeden yavaş yavaş gerginlik inşa etmeyi başaran The Conjuring gerçekten izlenmeye değer bir film. Yolun her adımında ne yaptığını bilen ürpertici ve iyi hazırlanmış bir perili ev dehşeti!

Fragman


21. Teksas Katliamı /(1974) IMDb: 7.5

Korku Filmleri

Küçük yaşlarda Teksas’da bir travma yaşayan ve ailesini ve arkadaşlarını kaybeden Sally, hayatta kalmayı başarmış ve o bölgeden uzaklaşmıştır. Yıllar sonra gelen haber üzerine büyük annesinden büyük bir miras kaldığını öğrenir. Arkadaşlarını alarak mirasını almaya giden genç kadın mirası hak edebilmek için bazı talimatlara uymak zorundadır. Yolda onlara otostop çeken Darryl de arabaya alarak maceraya dahil ederler. Ev çok büyük zevkle döşenmiş olmasına rağmen bazı bölümlerde ürkütücü bir hava barındırmaktadır. Gençler bölgede psikopatlığı ile bilinen Deri Yüz‘ ün dikkatini çeker. Bölge şerifi bunu bildiği halde gençleri yem olarak kullanıp bu adamı yakalamak ister fakat işler hesaplandığı gibi gitmez. The Texas Chainsaw Massacre filminde Jessica Biel, Mike Vogel, Lauren German, David Dorfman ve Erica Leerhsen karakterlere can veriyor. Filmin konusu yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilmiştir.

Fragman


  #Ethereum (ETH) Cüzdan Sayısında Tüm Zamanların Rekoru Geldi

20. Elm Sokağı Kabusu (1984) IMDb: 7.5

Korku Filmleri

Filmin prodüktörlüğünü Michael Bay, Brad Filler ve Andrew Form üstlenmiş ve filmin senaristi olarak Wesley Strick görev almıştır. A Nightmare On Elm Street’in başrol oyuncuları arasında Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz da bulunuyor.

Fragman


19. Şeytanın Ölüsü (1981) IMDb: 7.5

Korku Filmleri

Sam Raimi tarafından yazılan ve yönetilen The Evil Dead, ormanlık alanda başlamaktadır. Bir grup genç, bilmedikleri bir yerin ortasında ürkütücü bir kabine doğru yola çıkarlar. Süreç içerisinde bir iblis uyanır ve gençler hayatta kalmak için onunla bir savaş içine girerler.

Fragman


18. Zombi Ekspresi – (2016) IMDb: 7.5

Korku Filmleri

Korku filmleri türünde son yılların en başarılı filmleri arasında gösterilen ve aynı zamanda zombi film türünde harika bir örnek olan Train to Busan (Busanhaeng) filminde, ülkede baş gösteren virüsten kurtulmaya çalışan insanların hayatını anlatmaktadır. Seoul’dan Busan’a giden trendeki yolcular, virüse karşı hayatta kalmak için her şeylerini ortaya koymak zorundadır.

Fragman


17. Sessiz Bir Yer (2018) IMDb: 7.6

Korku Filmleri

Son yılların en başarılı korku filmleri arasında yer alan A Quiet Place, korku ve gerilim türünde harika bir örnek. Film iki çocuklu ebeveynlerin sessiz bir bölgede yaşamlarına odaklanır. Bu ailede çocuklar konuşamazlar ancak bu sağlıktan kaynaklanan bir problem değildir. Evde herkes sessiz olmalı ve işaret dili ile anlaşmalıdır. Eğer ses çıkartırlarsa evin etrafında onları pusuda bekleyen ve ne olduğu belli olmayan yaratıklar yer almaktadır. Her anı korku ve gerilim dolu Sessiz Bir Yer filmini mutlaka izlemelisiniz.

Fragman


16. Diğerleri (2011) IMDb: 7.6

Korku Filmleri

New Jersey‘ de yaşamakta olan Grace, İkinci Dünya Savaşı’nda kocasını kaybetmiş ve iki çocuğu ile birlikte kalmıştır. Çocukların ikisi de güneş ışığına karşı reaksiyon gösteren bir cilt hastalığına sahiptir. Bu yüzden oturduğu evin içeri ışık sızdırmayan kalın perdeleri vardır. Savaşın getirdiği ekonomik zorluklar yüzünden halk sıkıntı çekmektedir. Grace‘ den yardım istemek için gelen yaşlı bir çifte ve konuşamayan genç bir kıza evde kalacak yer verir. Çocukların hastalığı konusunda uyarır fakat bu kişileri henüz tanımadığı için onlara güvenememektedir. Bir gün Grace‘ nin kızı Anne, evde Victor adında bir çocuğun onlarla birlikte yaşadığını söyler. Grace buna inanmaz fakat evin etrafını kaplayan garip sis bulutu sonrası kızın söylediğinin doğru olabileceğine dair kanıtlar bulur. Şimdi Grace çocukları, güvenemediği insanalar ve iddia edilen Victor ile evde yaşamaya çalışacaktır. Başrolde Nicole Kidman’ın oynadığı The Others adlı filmde ona Christopher Eccleston, Fionnula Filanagan, Michelle Fairlay ve Eleina Cassdy gibi isimler eşlik ediyor.

Fragman


15. Kehanet (1976) IMDb: 7.6

Korku Filmleri

1976‚da yapılan The Omen, yeniden yapılanma değil, Şeytan tarafından, Mesih karşıtı ve onun ebeveyninin onunla başa çıkmak için aşağıya doğru spiral olarak işaret ettiği bir çocuk hakkındadır. Richard Donner korkunç bir atmosfer yaratır ve bu atmosfer bizi ucuz numaralara başvurmaktan korkutmak için kullanılır. Ancak, belki de filmi daha korkutucu yapan şey, çekim sırasında oyuncuların başına gelen korkunç şeylerdir.

Fragman


14. 28 Gün Sonra (2002) IMDb: 7.6

Korku Filmleri

Zombi temalı filmlerin başında gelen taraflı tarafsız herkesin beğenisi kazanan ‘28 Days Later’ bir damla kan ile bulaşabilen ve saniyeler de yıkıcı bir tahribat yaratan (dönüşen) insanları anlatıyor. Virüs, bulaştığı kişiler de cinnet ve cinayet eğilimine sürüklüyor. 28 gün içinde tüm ülkeyi kasıp kavuran salgın geriye kalan bir avuç insanın hayatta kalmasını ve gelecek yaratma çabasını konu alıyor.

Fragman


13. Kapan (2017) IMDb: 7.7

Korku Filmleri

İşte bir diğer korku filmi önerimiz Get Out. Genç bir siyah olan Chris (Daniel Kaluuya), beyaz kız arkadaşı Rose’la (Allison Williams) birlikte, kızın ailesinin yanına tanışmaya gider. Ancak bu kasabada tuhaf birşeyler vardır. Burada yaşayan siyahlar gizemli bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Burada yaşayan bir başka siyah Chris’ten bir an önce oradan kaçmasını ister, ancak bu basit bir iş olmayacaktır.

Fragman


12. Cadılar Bayramı (1978) IMDb: 7.8

Korku Filmleri

Michael Myers, kız kardeşini 6 yaşında öldürdüğünde, on beş yıl boyunca bir psikiyatri hastanesine yollandı. Ancak bir Halloween’de kız kardeşi geri dönüyor ve onu tekrar öldürmek istiyor. John Carpenter’ın Cadılar Bayramı, modern korku filmini kurmasına yardım eden ve Michael Myers’ı korkunç bir öcü yapan klasiktir.

Fragman


11. Ölüm Kitabı (1990) IMDb: 7.8

Korku Filmleri

İzlemeye değer bir diğer korku film önerimiz Misery. Film yazar Paul Sheldon arabasının takla atarak yoldan çıkmasına neden olan kar fırtınasını hatırlamaktadır. Tek hatırladığı Annie Wilkes’in evinde gözlerini açması ve bu kadının kendisinin aşırı bir fanatik olduğudur.

Fragman


  #Spielt mit Licht und Schatten in Shady Part of Me

10. Gir Kanıma (2008) IMDb: 7.9

Korku Filmleri

Kitaptan uyarlanan filmler listesinde de yer alan 2008 yapımlı Let The Right One ln’ın yönetmen koltuğunda dünyaca ünlü isim Thomas Alfredson oturmaktadır. Son yıllarda çekilen vampir filmlerine farklı bir soluk getiren Gir Kanıma kesinlikle şans vermeniz gereken bir yapım. Oscar, 12 yaşında banliyölerde yaşayan ve oldukça sıra dışı özelliklere sahip Eli’ye aşık bir çocuktur.  Güneş ışığına dayanamayan ve sadece geceleri dışarı çıkabilen Eli’nin sırrını öğrenen Oscar, artık bir karar vermelidir.

Fragman


9. Sapık (1960) IMDb: 8.0

Korku Filmleri

Yalnız izleyemeyeceğiniz korku filmlerinden biri de Psycho. Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion Crane’e patronuyla iş yapan zengin bir adama para emanet eder ve ardından Marion yola koyulur.

Fragman


8. Şeytan (1973) 8.0

Korku Filmleri

Aynı ismin romanına dayanarak, The Exorcist, tüm zamanların en korkunç korku filmi olarak kabul edilir. Regan adında küçük bir kızı şeytan ele geçiriyor ve şeytan çıkarmak için evine bir Katolik rahip geliyor. Şimdi anladınız mı Kutsal Damacana nereden geliyor? :)

Fragman


7. Rosemary’nin Bebeği (1968) IMDb: 8.0

Korku Filmleri

Roman Polanski’nin yönettiği Rosemary’nin Baby şimdiye kadar yapılmış en iyi korku filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Paranoya ve anksiyete duyguları, nihai doruğa kadar daha da kötüleşir.

Fragman


6. Altıncı His (1999) IMDb: 8.1

Korku Filmleri

En iyi korku filmlerinin bir çoğu ABD yapımıdır ve bu durum hiç tesadüf değildir. Listemizde yer alan diğer korku gerilim filmi önerisi ise The Sixth Sense filmidir. Filmin konusu; 8 yaşındaki bir çocuğun karanlık güçler tarafından etkisi altına alınmasını anlatmaktadır. Başroldeki çocuk kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varmıştır ve bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır. Korku filmleri konusunda açlık çekiyorsanız, Altın His filmini kesinlikle öneriyoruz.

Fragman


5. Şey (1982) IMDb: 8.1

Korku Filmleri

John Carpenter’ın The Thing’i, 1950’li orjinalinin bir versiyonudur. Orijinalinden daha karanlık ve daha ürkütücüdür ve karanlık gerginliği yaratmak için fantastik özel efektler kullanır. Baştan sona kadar ilgi çekici!

Fragman


4. Karanlık Armoniler (2001) IMDb: 8.2

Korku Filmleri

Dünyanın en başarılı yönetmenlerinden Béla Tarr’ın 2000 yılında izleyiciler buluşturduğu Werckmeister Harmonies, IMDb’de aldığı 8.2’lik puanla beraber tüm zamanların en iyi korku filmlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor… Kitaptan uyarlanan Karanlık Armoniler filminde, sakin bir Macar kasabasına sirk eğlencesinin gelmesi ve sonrasında hayatın hareketlenmeye başlaması anlatılmaktadır. Korku ve gerilim dolu sahneleri oldukça etkileyici olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Fragman


3. Cinnet (1980) IMDb: 8.4

Korku Filmleri

En güzel korku filmi önerimiz The Shining. Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yalnız kalacaklardır. Medyum yetenekleri olan Torrance’ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

Fragman


2. Yaratık (1979) IMDb: 8.5

Korku Filmleri

Sıradaki korku filmi önerimiz Alien. Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir.

Fragman


1. Kuzuların Sessizliği (1991) IMDb: 8.6

Korku Filmleri

Tüm zamanların en iyi korku – gerilim türünde filmi ile listemizi sonlandırıyoruz. Başrollerinde Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve Ted Levine gibi usta isimlerin yer aldığı film toplamda 7 dalda Oscar’a aday gösterilirken, en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi kadın oyuncu dallarında ödülü kazanmayı başardı. Korku filmleri dalında eşsiz bir yere sahip olan The Silence of The Lambs, görevini yeni eline almış bir FBI ajanı Clarice Starling, insanların derisini yüzen ve son olarak genç bir kızı kaçıran sapık katlin peşine düşer. Bu azılı suçluyu yakalaması için bir başka psikopat olan ve kontrol altında tutulan ünlü Doctor Hannibal Lecter’dan yardım ister. Lecter’dan istediği bilgiyi alabilmesi için öncelikle onun güvenini kazanması gerekecektir. Gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listesinde yer verdiğimiz Kuzuların Sessizliği filmini kesinlikle izlemenizi öneririz.

Fragman


Önerilen İçerik: Tek Başınıza İzlemekten Çekineceğiniz En İyi Netflix Korku Fİlmleri 

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"