Technologie

Kredi kartı hırsızlığı hakkında bakanlıktan açıklama

Türkiye’den 455 bin kredi kartı bilgisi çalınması üstüne bir açıklama da bakanlıktan geldi. Konu cidden korkutucu görünüyor.


Bildiğiniz üzere kısa süre önce 455 binden fazla kredi kartı bilgisi Joker Stash üstünden satışa sunuldu. Hem bankamatik kartlarının hem de kredi kartlarının çalındığını aktaran Group-IB’nin siber suçlar araştırma bölümü başkanı, veriler içerisinde “kartların son kullanma tarihi, CVV/CVC kodu, müşteri adı, isim, e-posta adresi ve telefon numaralarının yer aldığını” aktarmıştı. “30 bin + 30 bin + 190 bin + 205 bin” olmak üzere dört farklı paket halinde satılan verilerin, hackerlar’a 500 bin dolardan fazla gelir getirebileceği aktarılıyor. İşte bu konuda bir açıklama da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan geldi. Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, banka kodu denilen ilk 6 haneli kod ile kişi isimlerinin yer aldığının görüldüğünü, kart bilgilerinin tamamının sızdırılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Aynı zamanda bankalarla iletişime geçildiğini ifade eden Sayan, “Arkadaşlarımız titizlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bütün alışveriş sitelerinde kullanıcıların güvenlik önlemi almasını önemsiyoruz. Alışverişlerde sanal kart kullanımını ve bunun limitini kendinizin belirlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kredi kartı hırsızlığı hakkında BKM de konuştu

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) kısa süre önce aşağıdaki kamuoyu bilgilendirmesi yayımlamıştı:

“Basına yansıyan, Türkiye’de bazı kredi kartı bilgilerinin çalındığına ilişkin haberler, düzenleyici otoriteler, kart çıkaran kuruluşlar ve ilgili tüm paydaşlarca titizlikle takip edilmektedir.

Banka kartı ve kredi kartları kanun ve yönetmeliklerine göre ülkemizde tüm ödeme kartları, kullanıcıları dolandırıcılık risklerine karşı güncel uluslararası standartlarla korunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kart çıkaran kuruluşlar, güvenlik hizmetleri ve sahtekarlıkla mücadele eden çözümleriyle kart bilgilerini sıkı bir biçimde korumaya her daim özen göstermektedir. Bu kapsamda, zaman zaman bazı internet sitelerinden çalındığı iddia edilen kartlara ilişkin işlemler, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır.

Tüm kullanıcılar kart güvenliğiyle ilgili her türlü güncel bilgiye www.bilgiguvende.com adresinden her zaman ulaşabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bankalararası Kart Merkezi

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun yeni akıllı telefon modeli

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Überprüfen Sie auch
Schließen
Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!