Allgemeines

#Küba’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler #SosyalMedya #Tv #BB

Küba’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Küba Adası’nda bulunan ülke yer aldığı adanın ismini almaktadır. Karayiplerin incisi Küba 109.884 kilometrekarelik bir yüzölçüm alanına sahiptir. Ülkenin nüfusu 11 milyon 300 bin dolayındadır. Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Cayman Adaları, Jamaika gibi ülkelere sınırı bulunmaktadır. Küba’nın en büyük kenti ve başkenti Havana şehridir. Karayip Denizi’ne kıyısı bulunan ülke yaz turizminin önemli ülkelerinden biridir. Küba dar sokakları, tarihi mekanları ve turistik yerleri ile milyonlarca turistin ilgisini çeken muhteşem bir bölgedir. Küba seyahatinizde ülkenin gezilecek görülecek yerlerini sizler için araştırdık.

Old Havana

old-havana.jpg

Başkent Havana’ya bağlı 15 semtten biri olan Old Havana (Eski Havana) bölgesinde yaklaşık 100 bin nüfus yaşamaktadır. Başkentin en kalabalık ilçelerinden biri olan bölge orijinal Havana şehir surlarının içerisinde mükemmel bir bölgedir. 1982 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old Havana, Vieja Havana Körfezi’nde 1519’da İspanyolların gayretleriyle oluşturulmuştur. Bölge dar sokakları, ibadethaneleri, binlerce tarihi ve rengarenk yapılarıyla dikkat çekmektedir. Küba’nın en turistik yerlerinden biri olan Old Havana’da gezerek şehrin büyüsüne kapılanlar kervanına katılmalısınız.


Malecon

malecon.jpg

Başkent Havana’nın deniz kenarında 8 km boyunca uzanan geniş bir meydandır. Birçok önemli işletmeye ev sahipliği yapan Malecon Küba gezisinde mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. 1901 yılında Amerikalılar tarafından oluşturulan bulvar günün her anında hareketlidir. Havana’nın en popüler mekanlarından biri olan Malecon meşhur balıkçıların hizmet verdiği harika bir bölgedir. Küba Havana’nın gezilecek noktalarından biri olan Malecon’da keyifli zaman geçirebilirsiniz.


Morro Kalesi

morro-kalesi.jpg

Bu kale Havana Körfezi’nin ağzını tehlikelere karşı müdafaa etmek amacıyla oluşturulmuştur. İtalyan mühendisi Juan Bautista Antonelli tarafından yapılan kale 1589 yılında açılmıştır. Önceleri İspanyolların kontrolü altında bulunan yapı, 1762 yılında İngilizler tarafından ele geçirilse de 1 yıl sonra gerçekleştirilen anlaşmayla İspanyollara iade edildi. Duvarları çok iyi korunarak günümüze kadar getirilen kale, Küba’nın tarihi yerlerindendir.


Havana Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

havana-ulusal-guzel-sanatlar-muzesi.jpg

Küba’nın sömürge yıllarından çağdaş döneme kadar ortaya konulan sanat eserlerinin sergilendiği güzel sanatlar müzesidir. 23 Şubat 1913’te kurulan müze, 1954 yılında Rodriguez Pichardo tarafından tasarlanan Güzel Sanatlar Sarayı’nda hizmetini devam ettirmektedir. Kurumda Rene Portocarrero, Wifredo Lam, Rita Lonja, Leopoldo Romanach, Víctor Manuel Federico Beltran gibi sanatçıların çizim ve heykel çalışmaları büyük ilgi görmektedir. Havana Ulusal Sanat Müzesi Küba gezisine çıkan sanatseverlerin ilk ziyaret noktalarından biri olmaya devam ediyor.


Che Guevara Mozolesi

che-guevara-mozolesi-001.jpg

Ülkenin Santa Clara kentinde Che Guevara ve silah arkadaşlarının naaşının bulunduğu anıtmezardır. Dünyanın birçok yerinde özgürlük isteyenlerle beraber ‚gerilla mücadelesi‘ veren ve yakın tarihin en önemli isimlerinden biri haline gelen Che, Arjantinli bir doktordur. Küba’daki devrime yaptığı katkılarla tanınan Che Guevara böyle bir anıtla onurlandırılmıştır. 1967’de Bolivya’da özgürlik mücadelesi veren gerillalarla beraber dönemin Bolivya Devlet Başkanı Rene Barrientos Ortuno’nun emriyle öldürülmüştür. 1997 yılında Che’nin cansız bedeni Küba’ya getirilerek bir mozole inşa edildi. Che’nin arkadaşları ile beraber yattığı mozolenin başında elinde tüfekle tam 22 metre boyundaki bronz bir heykeli bulunuyor. Dünya yakın tarihe damgasını vuran Che Guevara’ya adanmış bu müze, Küba’nın görülecek yerlerindendir.


El Capitolio

el-capitolio.jpg

1959 yılında Küba Devrimi sonrasına kadar Küba hükümet binası olarak hizmet vermiştir. Şu andaysa Küba Bilim Akademisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1926 ve 1929 seneleri arasında inşa edilen El Capitolio binası mimarlar Raul Otero ve Eugenio Rayneri Piedra tarafından tasarlanmıştır. Küba gezi rehberinizde yer alması gereken bina Neo-Klasik ve Art Nouveau mimari sitilleriyle oluşturulmuştur ve yaklaşık 92 metre yüksekliğe sahiptir. Bu rakam El Capitolio’yu 1950’lere kadar Küba’nın en yüksek binası yapmıştır. 


Jose Marti Anıtı

jose-marti-aniti.jpg

Başkent Havana’nın Vedado bölgesinde Devrim Meydanı’nın kuzey kısmında yer alan Küba’nun ulusal kahramanlarından biri olan Jose Marti’ye adanmış bir anıttır. İnşasına Jose Marti’nin 100. doğum yılı 1953’te başlanan anıt ve 1958 yılında tamamlanmıştır. Yıldız şeklindeki anıt kule, tam 109 metre yüksekliğe sahiptir. Mimar Raoul Otero de Galarraga’nın önderliğinde oluşturulan yapının yanında Jose Marti’nin bir de heykeli bulunuyor. 


San Pedro de la Roca Kalesi

san-pedro-de-la-roca-kalesi.jpg

Giovanni Battista Antonelli’nin tasarladığı kale ülkenin Santiago de Cuba kentinde yer almaktadır. Şehrin 10 km güneybatısında deniz kıyısında bulunan kale, 1638 ve 1700 yılları arasında tamamlanmıştır. Korsanların baskınlarına karşı kenti korumak amacıyla oluşturulan kale kısmen başarılı olmuştur. 1960’lı yıllarda aslına uygun şekilde restore edilen kale, 1997 yılında UNESCO tarafından İspanyol-Amerikan askeri mimarisinin en iyi korunan yapılarından biri olarak gösterildi ve Dünya Mirasları Listesi’ne alındı. Küba gezisinde bu mükemmel kaleyi mutlaka görmelisiniz.


Havana Katedrali

havana-katedrali.jpg

Ülkede bulunan 11 Roma Katolik kilisesinden biridir. 1748 ve 1777 seneleri arasında inşa edilen manevi yapı, Barok mimari usulüyle oluşturulmuştur ve Küba’da bu stilin en eşsiz eseri olarak tanınmaktadır. Old Havana bölgesinde yer alan yapı başkentin Başpiskoposluk merkezidir. Asimetrik çan kuleleri ile dikkat çeken tarihi katedral başkentin en önemli simgelerindendir. 1982 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir.


La Cabana

la-cabana.jpg

Fortaleza de San Carlos de la Cabana veya halk arasındaki adıyla La Cabana, 1763 ve 1774 seneleri arasında oluşturulmuş askeri savunma kalesidir. Havana limanının ağzında hakim bir noktaya konuşlandırılan yapı Morro Kalesi ile beraber bölgeyi koruma görevini üstlendi. Yakın geçmişte Fidel Castro ile beraber Che Guevara ve birlikleri 1959’da kaleyi fethetmiştir. Şu anda tarihsel bir alanın parçası olan La Cabana, müze olarak faaliyet göstermektedir.


La Caridad Tiyatrosu

la-caridad-tiyatrosu.jpg

Küba’nın sömürge dönemlerinden kalma tarihi tiyatrolarından biridir. Aynı zamanda ülkenin ulusal anıtları listesinde yer almaktadır. Santa Clara kentinde bulunan tiyatro binası hayırsever yerli halk tarafından finanse edilmiştir. 1885 yılında tamamlanan yapı hala birçok uygulamalı sanat gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır. İnşa edildiği dönemden bu yana birkaç kez restore edilen La Caridad Tiyatrosu, Küba’nın tarihi yerlerinden biridir.


Sierra Maestra Dağı

sierra-maestra-dagi.jpg

Ülkenin güneydoğusunda Guantanamo ve Niquero boyunca uzanan sıradağlar sistemidir. 240 km uzunluğa ve 30 km genişliğe sahip olan sıradağların zirvesi 2.000 metreyi buluyor. Ülkenin en yüksek dağları olarak kabul edilen Sierra Maestra Dağı manganez, krom, demir gibi yeraltı kaynakları bakımından da Küba’nın en değerli rezervlerine sahiptir. Bölge Turquino Ulusal Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. Sarp alanlara ve yoğun bitki örtüsüne sahip olan Sierra Maestra Dağı Küba’nın turistik yerlerindendir.


San Carlos De Borromeo Katedrali

san-carlos-de-borromeo-katedrali.jpg

Küba’nın Matanzas kentinde bulunan bir Katolik kilisesidir. Küba’nın turistik yerlerinden biri olan katedral Matanzas’ın başpiskoposluk merkezi olarak hizmet vermektedir. Katedralin yapımına 1693 yılında başlanmış ve 1750 yılında bitirilmiştir. Tavanı, freskleri ve kubbesiyle zarif bi görüntü çizen kutsal yapı kentin işlek bölgelerinden Milanes ve Independence Sokakları arasında yer alıyor. 

NeOldu.com / Özel Haber

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"