Wissenschaft

MDMA’nın taravma sonrası stres bozukluğu (PTSD) tedavisindeki inanılmaz başarısı

Bazı araştırmacılar, yaygın olarak “ecstasy” veya “molly” olarak bilinen uyuşturucu maddenin ileriki yıllarda travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) için kabul görmüş bir tedavi haline gelebileceğini öne sürdü.

Psikofarmakoloji Dergisi’nde geçen hafta yayınlanan küçük bir klinik çalışma, psikoterapi ile uyumlu olarak, MDMA’nın terapötik dozlarının, çoğu katılımcıların PTSD semptomlarının şiddetini azalttığını buldu. Çalışma bittikten bir yıl sonra ise katılımcıların %76’sının artık PTSD tanısına dair kriterler göstermediği görüldü.

Faz II çalışmasının sonucunda yayınlanan makaledeki sonuçlar heyecan verici olsa da, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Daresi)’e göre yeni bir ilacın onaylamak için üçüncü fazın da gerçekleştirilmesi gerekmekte. Konuyla ilgili birçok faz II çalışması da dahil olmak üzere, çok etkileyici sonuçlar elde edildi, ancak FDA onayına giden yol, hiçbir zaman sona ermeyen erken aşamadaki araştırmalarla dolu. Bununla birlikte, PTSD’nin MDMA ile tedavi edilmesine yönelik faz III çalışmaları devam etmekte.

MDMA hala uyuşturucu sınıfında yer almakta ve bundan dolayı hükümet MDMA’nın kötüye kullanılma riskini göz önünde bulundurduğundan klinik kullanımına izin vermemekte. FDA onayı bunun değişmesine yardımcı olsa da, halihazırda MDMA’nın yasal olarak reçeteyle yazılamıyor.

Devam eden çalışmalarda herşeyin yolunda gideceği düşünülürse, MDMA tedavilerinin üç yıl içinde gerçekleşmesi beklenen III. faz çalışmalarının tamamlanmasından sonra pazara girebileceği düşünülebilir.

 

Kaynaklar

  1. Ot’alora G, M., Grigsby, J., Poulter, B., Van Derveer III, J. W., Giron, S. G., Jerome, L., … & Mithoefer, M. C. (2018). 3, 4-Methylenedioxymethamphetamine-assisted psychotherapy for treatment of chronic posttraumatic stress disorder: A randomized phase 2 controlled trial. Journal of Psychopharmacology, 0269881118806297.
  2. https://www.sciencealert.com/mdma-therapy-has-an-incredible-76-success-rate-at-treating-ptsd-in-early-trial
  3. https://newatlas.com/mdma-ptsd-successful-trial-results/57074/

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!