Wissenschaft

NASA yeni Güneş Sistemi TRAPPIST-1 için seyahat posterleri hazırladı

Kısa bir süre önce, NASA, 39 ışık yılı ötede ve dünyamızla benzer boyutta yedi gezegen içeren ve güneş sistemimize benzeyen başka bir güneş sisteminin keşfini duyurdu. Bu güneş sistemine TRAPPIST-1 adı verildi (güneşin adı da TRAPPIST-1 oldu).

Bu gezegenler kayalık gibi gözüküyor, hayata müsaade edebilecek yüzey sıcaklıklarına sahip olabilir, bazılarında sıvı halde su bile bulunuyor olabilir; NASA da bu yüzden çok sayıda seyahat posteri hazırladı.

TRAPPIST’i özel yapansa bu güneş sisteminin bizimkine çok benzemesi ve İç Güneş Sisteminin çok benzeri olması. Çok küçük çaplı bir sistem olduğundan bu gezegenlerden birinde olsaydınız komşu gezegenler Ay’dan daha büyük görünecekti.

NASA ekibine göre TRAPPIST-1 yıldızına en yakın yörüngedeki gezegen yıldız etrafındaki dönüşünü 1,5 günde tamamlarken altıncı gezegen için dönüş 13 gün sürüyor. Bizim güneş sistemimizle karşılaştırıldığında en yakın gezegen Merkür, Güneş etrafında 88 günde dolaşıyor ve en uzak gezegen olan Neptün ise dönüşünü 165 yılda tamamlıyor.

TRAPPIST-1 sistemi hakkında öğrenecek çok şeyimiz var – daha fazla veri ile spekülasyonların üstesinden gelinmesi gerek – ancak bu durum, keşfin inanılmaz olduğunu değiştirmiyor.

TRAPPIST-1 hakkında NASA yeni bir site kurdu ve seyahat posterleri, grafik-bilgiler, videolar ve görüntüler ile donatıyor.

Herkesin düşünüğü şeyi biz de dile getirelim, bu sistemde uzaylılar olabilir, çok bekledik! 

İç Güneş Sistemi ile TRAPPIST-1 sisteminin karşılaştırılması:

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"