Neden Marvel Sinematik Evreni Başarıya Ulaşmış Tek Evren?

Marvel Sinematik Evreni şu ana kadar başarı elde etmiş olan nadir sinema evrenlerinden biri ve yazımızda sizlere bunun muhtemel nedenini açıklamaya çalıştık. Marvel Stüdyoları, MCU evreninin başlangıcını 2008 yılında Iron-Man ve The Incredible Hulk filmleri ile yaptı. Her iki filmin de bitişi daha büyük bir olay kurgusuna doğru yöneliyordu: Nick Fury’nin (Samuel L. Jacson) Avengers’ı kurması ve Tony Stark’ın Hulk filminde boy göstermesi bizlere evrenin başlangıç müjdesini vermişti. O andan beri 23 film ile birlikte birçok televizyon dizisi çektiler ve hala devam ediyorlar.

Marvel’ın Phase 4’ü açıklaması çok büyük bir olay değildi, çıkardıkları son Film Avengers: Endgame birçok başarıya imza attı. Bunun yanında dünya çapında en çok hasılat eden filmi olan Avatar filmini de geçerek adını ilk sıraya yazdırmış oldu. Bunu başarabildiler çünkü bu noktaya gelene kadar hiçbir filmleri ne finansal olarak ne de eleştirmenler tarafından başarısızlığa uğramadı.

  #Megan Fox Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi!

MCU’nun bu başarısına şahit olan diğer firmalar aynı yolu izleyerek bu başarıyı elde etmek istediler ama tüm bu çabalara rağmen başarısız oldular. Peki, nasıl oldu da diğer firmalar bunu başaramazken Marvel bu işte başarılı oldu? Bize kalırsa muhtemel nedeni bu 4 madde olabilir; doğru yönetmeni bulmak, kararlı bir MCU kurgusu belirlemek, yeniliğe meydan okumak ve izleyicilerin merakını arttırmak.

Neden MCU Başarıya Ulaşmış Tek Sinema Evreni -Geekrobats

Tabi Marvel yönetmenleri işe almak için mükemmel yolu izlememiş olsa da(en nihayetinde Edger Wright ve Patty Jenkis gibi isimlerin çekip gitmelerine müsaade ettiler), ismi duyulamayan yönetmeleri ünlü yönetmenler yaptılar. Jon Favreau, Russo Kardeşler, James Gunn ve Taika Waititi gibi isimler artık bilinen isimler, ama hala MCU filmleri için kendi yaratıcılıklarını da katıyorlar. Bu yönetmenlerin Marvel’dan önce bu kadar deneyimleri yoktu.

  #Nasıl Kilo Alırım? En  İyi 5 Kilo Aldırıcı

Tabi bu işleyiş MCU’nun sürekli değişim içinde olan durumuna adapte olmuş bir şekilde hâla daha yoluna devam etmekte. Farklı film çeşitlerinde ve tonlarında filmler yapması da bunu mümkün kıldı, ve bunu yanında seyircileri de hikayelerin gidişatı açısından meraklandırmayı başardı. Spider-Man: Far From Home’un izleyicileri şok eden post-credit sahnesi de bunun örneklerinden biri. Marvel Stüdyoları bunu devam ettirebildikleri sürece başarılı olmaya devam edeceklerdir.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .