Technologie

Otomobillerin ön camını devasa bir ekrana çevirecek teknoloji

Günümüzde birçok modern otomobil içinde HUD sistemleri yer alıyor. Ancak biliyorsunuz bunların çoğu şu an oldukça kısıtlı.


Yakın gelecekte ise otomobillerin tüm ön camı bir HUD ekranı haline gelecek. Bunun mümkün kılacak ilk isim ise Çin merkezli Futuris firması olacak gibi duruyor. Geliştirdikleri özel projeksiyon sistemini CES 2020‘de sergileyeceklerini aktaran firma, teknolojisi için oldukça iddialı görünüyor. Aktarıldığı kadarıyla sistem tam 15 bin nit parlaklıkta görüntü oluşturabiliyor. Bu sayede navigasyon gibi verilerin direkt olarak yolun üstündeymiş gibi karşınıza getirebilen teknoloji, temel olarak AR başlıklar gibi gerçek ile sanalı harmanlıyor. Ana multimedya ekranına olan ihtiyacı bitirecek gibi görünen Futuris, sistemin hız / hız limitleri göstermesi yanında şeritleri daha belirgin hale getirebildiğini de aktarıyor. Özel kamera sistemleriyle sürekli tarama yapan ve olası tehlikeleri de bildirebilen teknoloji, güvenlik noktasında ise hem iyi hem de kötü görünüyor. Sistem iyi çünkü hemen hemen hiçbir şey için gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek kalmıyor. Sistem kötü çünkü karşınızda adeta devasa bir ekranın yer alması, çok ciddi dikkat dağınıklı yaratabilir deniyor. Her otomobil modeline takılabilir olacağı tahmin edilen sistemin, karşınıza ufak bir dijital avatar dahi getireceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Futuris, bu otomobil sistemiyle geleceği gözler önüne seriyor

Bu sistem için büyük firmalar ile çalışmalar yaptığını aktaran firma, fütüristik filmlerde gördüğümüz bu teknolojiyi gerçek kılacak gibi görünüyor. Şu an sistemin özellikle gündüz nasıl bir performans sunacağı merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Volkswagen modelleri için hazırlanan yapay motor sesi

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!