Allgemeines

#Prens Unvanından ve Servetinden Aşkı İçin Vazgeçen II. Elizabeth’in Eşi Philip’in Hikayesi

Prens Unvanından ve Servetinden Aşkı İçin Vazgeçen II. Elizabeth’in Eşi Philip’in Hikayesi

İngiliz Kraliyet ailesi zaman zaman skandallarıyla, zaman zaman da ihtişamlı yaşamlarıyla gündeme geliyor. Son dönemde ise Prens Harry ve Meghan Markle’ın kraliyet ailesinden ayrıldıklarını açıklamalarıyla gündeme oturdular. Yüzyıllardır hükümdarlıklarını sürdüren İngiliz Kraliyet ailesine dair bilinenler kadar bilinmeyenler de bulunuyor. Bu ailenin neredeyse gözler önünde hiç bulunmayan ismi ise Philip Mountbatten. Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth’in eşi olan Edinburgh Dükü Prens Philip’in hikayesini yazdık. Prens Philip kimdir?

  #Gnocchi Tarifi

Prens Philip henüz bebekken ülkesinden sürüldü ve ailesinden ayrıldı

prens philip


10 Haziran 1921 tarihinde doğan Philip Mountbatten, doğumunda Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanını aldı. O doğduğu dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri devlet otoritesindeydi. Geçtiğimiz ay 99 yaşına basan Prens Philip, uzun yaşamı boyunca kariyerinden soyadına kadar pek çok şeyi feda etti, çocukluğunda ise birçok sorunla karşılaştı. Prens Philip Yunanistan’da Korfu Adası’nda doğdu. Prens Philip’in babası Danimarka ve Yunanistan Prensi Andrew’du. Annesi ise Battenberg Prensesi Alice’ti. yaşanan ihtilal sonrasında Yunanistan’dan sürüldü. O dönem henüz bebek olan Philip, ülkesinden meyve kasasından yapılmış derme çatma bir beşikte taşınarak ayrıldı. Ülkelerinden ayrıldıktan sonra annesi psikolojik sorunlar yaşadı ve bir kliniğe yatırıldı, kendisine şizofreni teşhisi konuldu. Babası ise başka bir yere taşındı ve geride bıraktığı ailesiyle neredeyse hiç iletişim kurmadı.

Philip, İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. 18 yaşındayken İngiltere’nin Kraliyet Donanmasına katıldı

prens philip


Prens Philip’in gençliğinde biraz ukala ancak her zaman dikkat çekici ve çok kibar olduğu söyleniyor. Philip, Almanya’da kız kardeşinin eşinin akrabalarına ait olan bir okulda eğitim görüyordu. Philip okula başladıktan birkaç yıl sonra, kız kardeşi Prenses Cecilie; Ekim 1937’de Londra’ya seyahat ettikleri sırada içinde bulundukları uçak, Belçika’nın Ostend yakınlarındaki bir fabrikanın bacasına çarptıktan sonra alev alarak düştü. Uçaktaki herkes öldü, Cecilie o zaman 8 aylık hamileydi. Prens Philip’in amcası ve koruyucusu olan Lord Milford ise bir sonraki yıl kemik iliği kanserinden öldü. Ancak Prens Philip, her şeye rağmen mezun oldu. 18 yaşında İngiltere’nin Kraliyet Donanmasına katılan Philip, donanmanın en genç teğmenlerinden biri oldu.

  #Cinayet Mi Hak Mı? İdamdan Gebelik Süresine Türkiye’de ve Dünyada Kürtaj Yasaları

İkinci Dünya Savaşı’nda görev aldı, evlenmek içinse tüm unvanlarından feragat etti

prens philip


Philip, II. Dünya Savaşı’nda iki karşı tarafta olan ailelerden olmasına karşın bu yıllar sırasında görev yaparak, iki Alman kardeşin hukuk mücadelesi ile karşı tarafında savaştı. 16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. Aynı yılın ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisinde teğmen oldu. Savaştan sonra, Mart 1947’de Philip, bütün sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan sonra “Teğmen Philip Mountbatten” olarak anılmaya başlandı.

1939’da Prens Philip kraliyet ailesinin 2 prensesine eşlik etti taa ki Prenses Elizabeth ona aşık olana dek. Çift 1946 yılına dek birbirlerine yazdıkları gizli mektuplarla aşklarını pekiştirdi. Nihayet 1946 yılında ise Prens Philip Kral’dan Elizabeth ile evlenmek için izin istedi. Ancak Kral VI. George bu fikri sıcak bakmadı. Çünkü Philip Kraliyet standartlarına göre “fakir” olarak kabul ediliyordu. Ayrıca Yunan Prensi idi, Nazi akrabaları vardı ve Kral onun zeka seviyesini yeterli bulmuyordu ve onun irite edici olduğunu düşünüyordu. Babasına gerçekten yakın olan Elizabeth, sonunda Kral George’u ikna etti, ancak Philip Kraliyet unvanlarından vazgeçmek, İngiliz vatandaşı olarak vatandaşlığa geçmek, dininden vazgeçmek ve annesinin soyadı “Mountbatten” ı benimsemek zorunda kaldı. Düğün gününde, banka hesabında 12 peni olduğu bildirildi. Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness stili verildi. Kraliçe II. Elizabeth’in babası olan dönemin Birleşik Krallık Kralı VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı.

  #Eternals’tan Son Gelen Set Fotoğrafı Çizgi Roman Serisindeki Büyük Aşkın Habercisi #SosyalMedya #Tv #BB

Elizabeth’in tahta çıkmasıyla Kraliçe Elizabeth’in eşinin soyadını almayacağı açıklandı
Kral George’un ölümü üzerine, yeni Kraliçenin kocasının soyadını almayacağını ve Windsor olarak devam edeceğini açıklayan bir duyuru yapıldı. Bu Prens Philip’i çok üzdü. Philip bir röportajında bu konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış; “Ülkenin kendi çocuklarına adını vermesine izin vermediği tek adam benim.”

1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth’e konsortluk eden Philip deniz kariyerini de sonlandırdı. Prens Philip, Haziran 1953 Prens unvanlarından da feragat etti. 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun süre Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

  #Teyzeye Doğum Günü Mesajı – Teyzeye En Güzel ve Anlamlı Doğum Günü Mesajları

99 yaşındaki Prens Philip kraliyet ailesinin en yaşlı erkeği
Prens Philip, 96 yaşında 2017 yılına kadar emekli olana kadar Kraliçe için 22 bin 219 solo projeyi tamamladı. Şu anda kraliyet ailesinin en uzun süre hizmet veren ve en yaşlı erkek üyesi. Dük şimdi 99 yaşında ve net servestinin 30 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Oysa eşinin serveti 500 milyon doların üzerinde ve oğulları Charles’ın net serveti 400 milyon dolar civarında.

Kaynak: 1

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"