Sozialen Medien

Rise Of Empires: Ottoman Netflix’in Osmanlı Dizi Konusu ve Oyuncuları – BB

Bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan hükümdar Grand Turco (Büyük Türk) olarak anılan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethini konu alan dizi 24 Ocak’ta Netflix’te yayınlanacak.

View this post on Instagram

Belgesel dizisi Rise of Empires: Ottoman 24 Ocak’ta sadece Netflix’te.

A post shared by Netflix Türkiye (@netflixturkiye) on

Netflix’in sunacağı üçüncü Türk yapımı olan Rise Of Empires: Ottoman dizisi belgesel tadında ilerleyecek. Prof. Dr. Celal Şengör ve Doç. Dr.Emrah Safa Gürkan gibi günümüzün popüler tarihçilerinden danışmanlık alınarak oluşturulan senaryoda neden bir İlber Ortaylı yer almadı diye içinden geçiriyor insan! Nihayetinde Celal Şengör tarihle yakından ilgili ve engin bilgilere sahip olsada özünde kendisi bir Jeolog. Senaryo oluşturulmuş demiş olsamda özünde gerçek yaşanmış bir dönemin ve savaşın detayları hakkında kendilerinden yardım alınıyor. Fragmanda gördüğümüz üzere yabancı tarihçilerin de yorumları yer alıyor. Konu yıllarca okullarda dinlediğimiz, gördüğümüz İstanbul’un Fethi… Dizinin yine ilginç kısımlarından biride Netflix içeriğinde türünün Amerikan dizileri olarak geçmesi neden?. Türklerin destansı tarihinin neden Amerikan dizileri türünde yer aldığını anlayamadım doğrusu.

Celal Şengör’ü de Emrah Hocayı da yakından takip ediyor ve büyük bir zevkle dinliyorum. Özellikle son zamanlarda Emrah Hocanın youtube da yayınlanan, Olmaz Öyle Saçma Tarih! vloglarıyla derinden bilgileniyoruz. Eğer tarihe ilginiz varsa ve henüz izlemediyseniz kamera arkasında İlker Canikli’nin olduğu ve sorular sorduğu vloglara göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Selim Bayraktar
Selim Bayraktar

Gelelim belgesel tadında 6 bölümden oluşan dizimize, Netflix’e baktığımızda oyuncu kadrosu oldukça zengin hatta öyleki anlatımda ki dış ses olarak Tywin Lannister olarak tanıdığımız Charles Dance dinleyeceğiz. Türk oyuncuların İngilizce konuştuğu ve kafamda soru işaretleri oluşturan dizide Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Birkan Sokullu, Selim Bayraktar, Damla Sönmez, Sunan Çakır, Osman Sonant gibi kaliteli ve değerli oyuncular yer alıyor.

Birkan Sokullu
Birkan Sokullu

II.Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet’i canlandıracak oyuncu Cem Yiğit Üzümoğlu’nu fragmanda tanımakta zorlandım fakat gördüğüm kadarıyla role fazlasıyla oturmuş. Kendisini Erdal Beşikçioglu ve Gökçe Bahadır’ın başrollerinde oynadığı Adı Efsane dizinden hatırlayacaksınız. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünden mezun olan oyuncu daha önceki dizisinde asi bir ergeni canlandırıyordu. 25 yaşındaki oyuncu Fatih Sultan Mehmet rolünde oldukça farklı bir mizahla karşımıza çıkıyor. Mesela Tuba Büyüküstün ve Birkan Sokullu’da ne kadar değişik bir rolde olsalar da tanımakta kesinlikle zorlanmıyoruz çünkü mizaçlarında hiç bir değişiklik yok.

Fatih Sultan Mehmet rolünde Cem Yiğit  Üzümoğlu
Fatih Sultan Mehmet rolünde Cem Yiğit Üzümoğlu

Dizide yer alan bazı oyuncuların rolleri bizim için henüz tam net olmasa da imdb bu konuda biraz daha yardımcı oluyor. Merak edenler için aşağıya imdb linkini bırakıyorum.

Ottoman Rising – Full Cast & Crew

Tuba Büyüküstün
Tuba Büyüküstün

Biz her ne kadar bu diziyi sahiplensek de karşımıza bir Amerikan yapımı olarak sunulan dizinin yapımcıları Netflix Studios, Karga Seven ve STXtv şirketleri. Yönetmen koltuğunda Hollywood’da yaşayan Türk Yönetmen Emre Şahin oturuyor. Emrah Şahin, “Takım: Mahalle Aşkına” filmi ile 2015 yılında Altın Portakal Ulusal Film Yarışmasında en iyi kurgu ödülünü kazanmıştı.

Dizinin yayımlanmasına bu kadar az bir süre kalmışken ilk fragmanın verilmeside oldukça anlamsız. Fragmanda Celal Şengör’ü görünce gözlerim Emrah hocayı da aradı fakat kendisinin sadece şu an için ismi geçiyor. Galiba Netflix biz bütün içeriği Türklerden oluşturalım da ortaya kalitesiz bir iş çıkarsa onların üstüne atarız beğenilirse aslında Amerikan yapımı kalitesi deriz diye düşünmüş olsalar gerek.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci ve en büyük padişahların dan biri olan Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında, Konstantinopolis’in fethi ile yeni bir çağ açtığı destansı yapımı büyük bir merakla bekliyorum.


Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"