Allgemeines

# Röportaj: Bitexen Halka Ulaşmayı Nasıl Başardı?

Röportaj: Bitexen Halka Ulaşmayı Nasıl Başardı?

Yerli ve milli bir kripto para üretmek için yola çıkan projeler az değil. Fiyatı Türk Lirası’na endeksli stablecoin projelerinden, Türkiye’de geliştirilen özel token’lara kadar iddialı adaylar bulmak mümkün. Buna karşın, kripto para ekosisteminde çalıştığımı öğrenen arkadaşlarımın, berberimin veya sık ziyaret ettiğim kahve mağazasındaki çalışanların bana sorduğu sorular hep Bitexen etrafında şekilleniyor. Bitcoin’den bu yana ilk kez bu kadar „halka ulaşabilmiş“ bir markalaşma görüyorum.

Bitexen’in yeni kayıt olan ve kimlik doğrulaması yapan her kullanıcıya ücretsiz kendi kripto parası olan EXEN Coin’i ücretsiz vermesi, özellikle bu piyasayla ilk defa tanışacak olan kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Kripto borsalarının standart kazan-kazan referans sistemiyle de bu ilgi katlandı.

Mağazanın bir çalışanı önce kendisi kayıt olup ücretsiz coin sahibi oldu, sonrasında iş arkadaşlarını, akrabalarını bu sisteme kaydettirip referans geliri elde etti. Bu sayede Bitexen, kullanıcı sayısını Şubat 2020’den bu yana 10 kat artırarak 700 bine taşıdı ve Türkiye’nin kullanıcı sayısı en yüksek kripto para borsalarından biri oldu.

Bitexen’in kripto para piyasalarına bakış açısını ve kullanıcıya dönük çalışmalarını, Bitexen CEO’su Yahya Tuğyan Erdem’e sorduk:

Bitexen nedir? Bitexen kullanıcıya ne sunuyor?

Finans ve teknoloji sektörlerinde, deneyimli insan kaynağıyla kendini, şirketlerin teknoloji çözüm ortağı olarak konumlandıran Bitexen Teknoloji A.Ş., bir fintech şirketidir. Türkiye’de kurulmuş, önemli bir teknoloji geliştirme alanı olan İTÜ ARI Teknokent’te kendini var etmiş, üst düzey yazılımcıların oluşturduğu bir yapıdır. Kendi bünyesinde iki ana ürünü bulunuyor. Bunlardan biri, dijital para alım satım üzerine geliştirdiği Bitexen platformu, diğeri ise Türkiye’nin yerli kripto parası EXEN Coin’dir. Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu aracılığıyla yadsınamaz bir deneyip elde etmiş durumdayız. Sahip olduğumuz teknolojiyle ve ürettiğimiz ürünlerle, ülkemizin güvenilir fintech şirketi olarak küresel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesine sahip, en fazla altcoinin alım satımına olanak sağlayan, ülkemizdeki tek platform diyebiliriz. Daha birkaç gün önce ürün yelpazemizi 89’a çıkardık. Rekabet elbette sektörümüzde var ve sektörde belirleyici pozisyondayız. Platformumuz, hacim olarak Türkiye’nin en büyük ilk 3 dijital para alım satım platformu arasında. Bu iyi bir ekip ve yapılanma ile gerçekleşti. Bizi heyecanlandıran birçok projemiz de mevcut. Çalışmalarımız tamamlandığında, kamuoyunu da yakın zamanda bilgilendireceğiz. 

Gelişimimizi birkaç rakam ile anlatmak gerekirse, şu bilgileri sizinle paylaşabilirim. 2020 Şubat kullanıcı sayımız 70 bin civarında idi. O günden bu yana kullanıcı sayımız 10 kat arttı ve 700 bine ulaştı. Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu’nda, günlük olarak 60 ila 80 milyon TL arasında hacim dönüyor. Tabii bu vermiş olduğum rakam yoğunluğa göre artış ve azalış gösteriyor.

Bitexen, halka ulaşmayı nasıl başardı?

Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu için oluşturduğumuz ilk hedef, henüz fikir sahibi olmayan herkesi dijital para dünyasıyla tanıştırmak oldu. Platformumuza KYC ile üye olan her yeni kullanıcıya ücretsiz EXEN Coin veriyoruz. Bu da aslında yeni kullanıcılarımızın hiç maddi risk almadan kripto para dünyasıyla tanışmasına olanak sağladı ve güvenilirliğimizi kanıtlamış oldu. Kullanıcılarımız kendilerine ait olan referans kodu ile başkalarını üye yaptıklarında hem kendisi hem de yeni üye olan kullanıcı, tanıtım amaçlı EXEN Coin hediye alıyor. Dijital finans dünyasını 7’den 70’e herkese tanıtmamız bu sayede oldu. Bu yöntemle, çok kısa zaman içerisinde 700 bini aşkın bir kullanıcı kitlesine hitap etmeye başladık. 

Bunun haricinde, kullanıcılarımızın tüm isteklerini önemsiyoruz ve platformumuzu kullanıcı önerileri ve taleplerine göre her hafta geliştiriyoruz. Saniyede on binlerce işlemi onaylayabilen bir alt yapımız var. İşlemlerin hızlı yapılabilmesi, birçok banka ve platform üzerinden 7/24 işlem yapılabilmesi de bizi hem öne çıkaran hem de tercih edilmemize sebep olan unsurlar arasında. 

Kriptoyu yaygınlaştırma konusunda bundan sonra ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Gündemimizde birçok proje var. Bunlardan ilki, şu an hali hazırda alanında uzman araştırma ekibimizin yazılarını paylaştığı Bitexen Akademi sayfamız. Bu sayfamızda yer alan her bilginin, kripto dünyasıyla ilgilenen veya ilgilenmeyen herkes tarafından anlaşılabilir olduğundan emin oluyoruz. 

Biz, yalnızca kripto para ya da dijital varlığın yaygınlaşacağını değil, blockchain teknolojisinin dünyada birçok şeyi kökünden değiştireceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda da yaratıcılığı ve vizyonu geniş olan Bitexen Teknoloji A.Ş. olarak hem ülkemizi globalde temsil etmek hem de bu dünyayla henüz tanışmamış herkesi tanıştırmak gibi bir arzumuz var. 

EXEN Coin nedir? Bitexen’in bugünkü işleyişinde nerede konumlanıyor?

Piyasaya ilk arz edildiğinde EXEN Coin, aslında Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu’nun “Loyalty” yani “Sadakat Coin’i” olarak ürettiği bir dijital varlıktı. Kısa zamanda kullanıcılarımızın talep ve teveccühleriyle birlikte, Türkiye’de, Türkiye’yi temsil eden bir milli coin mertebesine erişti. Biz bu teveccühten aldığımız güçle, EXEN Coin’i globale taşıyarak dünyada Türkiye’yi temsil eden bir milli coin olması için çalışmalar yapıyoruz. Yine bu konuda da birçok projemiz var. Dijital dünyada her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmakta ve her gün yeni dijital paralar ile ilgili gelişmelerle karşılaşıyoruz. Bizler de bu gelişmelere kendimizi adapte ederek EXEN Coin’i en iyi şekilde sunmaya çalışıyoruz.

EXEN Coin nasıl bir değer sunuyor? EXEN Coin satın alan kullanıcılar neye yatırım yapmış oluyor?

Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu her ay sonu, kazandığı kripto para gelirlerinin bir kısmıyla EXEN Coin alımı vadediyor ve bu yönde EXEN Coin tahtalarından alınan EXEN’leri ay sonu itibarıyla da yakımını gerçekleştiriyor. Yani kısaca her ay kullanımda olan EXEN Coin miktarını azaltıyor. Bu işleyiş Bitexen Teknoloji A.Ş.’nin kullanıcılarına taahhüdüdür. Ayrıca belli miktarda EXEN Coin tutan kişiler, her hafta başında, bir önceki hafta Bitexen Dijital Para Alım Satım Platformu’nda yapmış olduğu alım satım işlemlerine ödemiş olduğu platform kullanım ücretinden iade almaya hak kazanıyorlar.

EXEN Coin için gelecek planlarınız nelerdir? Başka borsalarda işleme açmayı düşünüyor musunuz?

EXEN Coin’i zamanla yurt dışında farklı kripto para alım-satım platformlarında işleme açmayı planlıyoruz. Bu gerçekleştiğinde, dünyada Türkiye topraklarından arz edilen bir kripto para, uluslararası finans aracı olabilme yolunda bir adım daha atmış olacak. Bizler, teknolojimizin dünyada kabul görmesi adına EXEN Coin üzerinden ciddi bir adım atmış olacağız. Bu durum, Türkiye’nin finansal yazılım teknolojisi alanında tüm kapıları sonuna kadar açabilecek bir gelişme olacak. 

Kripto para dünyasında özellikle Ethereum üzerinde çok sayıda scam proje gündeme geliyor. Kullanıcı tarafında bu nedenle olumsuz bir algı oluştuğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda Bitexen olarak nasıl güven sağlıyorsunuz?

Bitexen olarak, platformumuzda açtığımız tüm ürünlerin projelerini inceliyoruz. Globalde hangi platformlarda yer aldığına bakıyoruz. Tüm bu incelemelerden sonra market hacmi yüksek ve değerli olan, son kullanıcıya zarar vermediğine/vermeyeceğine inandığımız topluluğu olan ürünleri listeliyoruz. Bu konuda son derece titiz davranıyoruz. Kendi açımızdan denetimlerimizi üst seviyede tutmaya çalışmakla birlikte, kullanıcılarımızı ve kripto para dünyasına ilgi duyan yurttaşlarımızı çeşitli medya organları aracılığıyla bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Satın alacakları kripto para protokolünü, projesini araştırmayı, en azından White Paper’ını yani manifestosunu okumasını tavsiye ediyoruz. Her yatırım sürecinde olduğu gibi ani piyasa hareketlerine göre anlık kararlar verilmemelidir. Bitexen olarak blog yazılarımız, makalelerimiz, videolarımızla kullanıcılarımızı güncel tutmayı, en doğru bilgiye en kısa sürede erişmelerini oldukça önemsiyoruz. 

Türkiye’de kripto para piyasalarına devletin ve son kullanıcının yaklaşımı nasıl değişti? Bugün Türkiye kripto para ekosistemi nasıl bir profil çiziyor?

Birkaç gün önce Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir iş ilanı açtı; “TCMB Dijital Para Ekibi’nde çalışacak ekip arkadaşları arıyor” diye. Sadece bir hafta önce BTK, kripto para üzerine yaptığı araştırma raporunu açıkladı. Bu da, 2020 yılı başında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü kurulmasıyla başlayan bir sürecin nereye geldiğinin göstergesi. Temennimiz, devletimizin kısa süre içerisinde bir regülasyon çıkartması ve tüm bu soruları, şüpheleri ortadan kaldırmasıdır. 

Son kullanıcılarımız ise, özellikle dijital para dünyasıyla yeni tanışan kullanıcılarımız, genelde temkinli yaklaşıyor. Temkinli yaklaşmaları teknolojiyi araştırmalarını, birkaç kere sorgulamalarını sağlıyor. Bu, yurttaşlarımız için güzel bir süreç ve önerdiğimiz bir durum. Fakat bunu yapmayan ve direkt konuya dahil olanlara yönelik düzenlemelerin gelmesi oldukça önemli.

Bitcoin’in ilk çıkışından itibaren kısa süre içerisinde yükselmesiyle beraber birçok kişinin yatırdığı paranın karşılığını kat be kat alması, kripto para denince “kısa sürede zengin olacağım” algısını oluşturdu maalesef. Biz tüm kullanıcılarımızı, herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmadan önce mutlaka White Paper’ını okumaları, araştırmaları, mutlaka alanında uzman kişileri dinlemeleri ve biraz bilgi edinmeden yatırım yapmamaları konusunda teşvik ediyoruz. Bilgi sahibi olan kullanıcılarımız ise geleceğe yönelik sonsuz potansiyelli dijital varlıklara oldukça pozitif yaklaşıyor. 

2020 yılına ilişkin Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarına yönelik değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Bitcoin’in yaratılış̧ sürecinden sonraki on yıla baktığımız takdirde düşüşler gözlemlense de, Bitcoin kullanıcılarının ve hacminin her geçen gün arttığını, farkındalığının yükseldiğini, bu teknolojiyi öğrenmek isteyenlerin yükselen bir ivmede talep yarattığını görüyoruz. Bu, kripto paraların bilinirliliği konusunda önemli bir durum. 

Bu yüzden Bitcoin’e her zaman pozitif yönden bakan birisiyim. Bununla birlikte Bitcoin’in mevcut değerinin gerçek değerini yansıtmadığına inananlardanım.

2020’nin ilk yarısında Bitcoin Halving konuştuk; sizce Bitcoin ödül yarılanması, piyasaya beklendiği gibi bir etkide bulundu mu?

Bitcoin Halving ayı piyasasını boğa piyasasına çevirmede elbette etkili oldu. Bunun yanında yeni çıkan ürünler, devletlerin ve büyük firmaların kriptoya yönelik açıklamaları piyasayı olumlu yönde etkiledi.

Önümüzdeki dönemde kripto para piyasaları nasıl şekillenecek?

Parça parça büyük firmaların, devletlerin işin içine girerek daha da düzenlenmiş, daha olgun bir piyasa oluşturacağı kanısındayım.

Devletler bu alanda daha hızlı adımlar atmaya başladı. Çin Ticaret Bakanlığı, pilot seçtiği kentlerinde dijital para kullanımını başlattı. FED’in dijital paralar üzerine çalışma başlatması, Almanya’nın menkul kıymetler alanında blockchain teknolojisini kullanmaya yönelik adımlar atması… Rusya, Güney Kore ve daha niceleri bu sürecin içinde olmak için çalışmalarını hızlandırmaya başlamış durumda.

Ülkemiz adına da dijital para üzerine araştırmalar hızlanmış durumda. Bir regülasyon gerçekleştiği takdirde, yurttaşların sisteme olan güveninin daha fazla artacağını ve kullanıcıların daha fazla ilgi göstereceğine inanıyoruz. Bu teknolojinin ülkemiz adına stratejik öneme sahip olduğuna inanıyoruz.

Bu röportaj, akışa uygun şekilde düzenlenmiştir.

Forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz Genel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!