Wissenschaft

Ruslara göre Kuzey Kutbu dairesinde gizli bir Nazi üssü keşfedildi

Aleksandra’nın Toprakları olarak bilinen adada 500’den fazla Nazi kalıntısının bulunması, uzun zamandır, Adolf Hitler’in emriyle kurulmuş “Schatzgraber” veya Türkçe tercümesiyle “Hazine Avcısı” olarak bilinen bir yer olduğu sonucuna varıldı.

Schatzgraber 1942’de, Hitler Rusya’yı işgal ettikten sonra inşa edilmiş gizemli bir Arktik hava istasyonuydu. İnşaatı ve terk edilmesi 1954 yılında Almanya’da yazılan Wettertrupp Haudegen isimli kitapta belgelendirilmiş ancak bugüne kadar kimse bu istasyonun gerçekten var olup olmadığını bilmiyordu ve savaş miti kabul edilerek takip edilmekten vaz geçilmişti.

Bir kayda göre Schatzgraber 1943 yılında hizmete başlamış, bir yıl sonra, 1944 Temmuz’unda görevlilerin kurtlarla zehirlenmiş et yemesiyle hizmete kapanmış. Bir Alman U-botu tarafından kurtarılan askerlerden sonra üs kaderine terk edilmişt ve bugüne kadar yerini bilen olmamış.

Rusya’nın kuzeyinde uzak ve yerleşimsiz bir ada olan Aleksandra’nın Toprakları isimli yerde bir Rus bilim ekibi 500’den fazla buluntuya rastladı. Buluntular arasında petrol varilleri, mermiler, kömürlük yığınları, ayakkabılar ve adanın buzlu ortamında iyi korunmuş olan bir tomar belge bulunuyor.

Buluntular henüz kamuoyu ile paylaşılmadı, ancak ekibe göre belgelerin üzerinde yer alan tarih ve swastika (Nazi gamalı haçı), bu adanın gizemli Schatzgraber olduğunu doğruluyor. Buluntuların gerçek olup olmadığı Rusya’ya giden örneklerden sonra belli olacak ve kamuoyunun ilgisine sunulacak.

National Park isimli bilim ekibinin kıdemli üyelerinden Evgeny Ermolov, “Schatzgraber önceleri yalnızca yazılı kaynaklardan biliniyordu, artık gerçek bir kanıtımız var” diyor.

Ekip üyelerinden Eugene Yermolov, “Bu verileri bilimin dikkatine sunabiliriz ve belgelere bakarak Almanların İkinci Dünya Savaşı sırasında Arktik bölgede ne yapmayı planladıklarını öğrenebiliriz” diyor.

Buluş oldukça ilginç, çünkü sitenin, adı “Hazine Avcısı”na tercüme edilen ismi, Nazi üssünün yalnızca bir hava istasyonu olmayıp çok eski buluntuları ele geçirme gibi bir gizli görevi olduğuna inanan insanlar var.

Arkeolojik kanıtlar, İskandinav (Nordik) nüfusun dünyaya hakim olma isteğini doğrular gibi. Bu amacı yerine getirmek isteyen, Nazi Almanyası’nda araştırma enstitüleri olsa da, bunun Schatzgraber’de yer aldığına ilişkin kanıt yok. Ancak, belgeler incelendiğinde orada neler olduğunun anlaşılması umuluyor.

Aleksandra’nın Toprakları, on yıllardır paylaşılamayan bir bölgeydi, ancak sonunda Rusların hakimiyetine girdi, Ruslar da kesin olarak bu bölgeye bir askeri üs inşa etmeyi planlıyor.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!