Wissenschaft

Rüzgâr türbinleri yırtıcı bir tür gibi kuşları öldürüyor

Rüzgâr türbinleri sürdürülebilir ekosistem ve ucuz elektrik temini için önemli bir alternatif enerji kaynağı fakat araştırmalar gösteriyor ki, rüzgâr türbinlerinin konumlandırıldığı bölgede yırtıcı bir tür gibi etki gösterip kuşları öldürüyorlar.

Uzun zamandır rüzgâr türbinlerinin kuşlar için tehlikeli olduğunu biliyoruz. Tipik bir rüzgâr türbini yılda binlerce kuşun ölümüne sebep olabiliyor. Özellikle şahinler ve kartallar gibi büyük yırtıcıların ölümleri ekosistemi olumsuz etkiliyor.

Bu konuyu bir bilimsel araştırma ile örneklendirelim: Hindistan Bilim Enstitüsü tarafından, Hindistan’ın Ghats bölgesinde rüzgâr türbinlerinin etkileri incelendi. Rüzgâr türbinlerinin bulunduğu bölgedeki yırtıcı kuş sayısının, diğer bölgelere oranla dört kat azaldığı gözlemlendi. Bu durum yırtıcı kuşlar için kötü bir durumken, leş yiyenler için sevindirici! Araştırma yapılan bölgede, besin zincirinde gerçekleşen olumsuz değişimeler gözlendi. Azalan yırtıcı kuş popülasyonuna karşın, kertenkele popülasyonunda artış görüldü. Rüzgâr türbinleri kertenkeleler için birer koruyucu etki göstererek, kaçmadan yaşayacakları bir ortam hazırladı. Fakat kertenkeleler de kendi avlarını hızlıca tüketmiş ve dramatik bir değişim meydana geldi.

İnsanoğlu geçmişte de yaşadığı olaylarla birlikte şunu çok iyi öğrendi ki; ekosistemdeki ufak bir değişikliğin sonuçları her zaman büyük olmuştur. Bir türün çıkarılması her şeyi değiştirebilir ve bu değişiklik olumsuz sonuçlara neden olur. Rüzgâr türbinlerinin sonuçları henüz tam olarak görülmese de bu durum zamanla olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

Rüzgâr türbinlerinin kuş ölümlerine neden olması kanat yapılarıyla ilgilidir. Genellikle üç adet olan bu kanatlar 10 ile 200 metre uzunlukları arasında değişmektedir. İdeal dönüş hızı yakalamış bir türbin ortalama olarak dakikada 15 tur atabilmektedir. Bu dönüş esnasında kuşlar kanatlara çarpmaktadır. Peki ya kanat yapılarını değiştirirsek? Kuşların çarpmayacağı ve zarar görmeyeceği bir türbin düşünülemez mi?

Sorunu çözmek için ses cihazları ile kuşların bölgeden uzaklaştırılması ve türbinlerin konumlarının değiştirilmesi gibi bir takım denemeler yapılıyor. Eğer bu çözümler etkili olmazsa, türbinlerin çevresinde dengesiz bir ekosistem bizi bekliyor.

Netice itibariyle; türbinlerin kullanılmasının ekosisteme zararları tartışma konusu olsa da kullanılmaması da ayrı bir tartışma konusu. İnsanlık sanayi devrimini başlatırken yapmış olduğu yanlış enerji tercihinin sonuçlarını değiştirmek için tüm enerjisini sarf ediyor.  Rüzgâr türbinlerinin kullanılması bir bölgeyi tehdit ederken, kullanılmaması bütün ekosistemi tehdit ediyor. Çünkü hepimiz aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz.

 

Kaynak: popularmechanics.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!