Allgemeines

#Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler – Saç Dökülmesi Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler – Saç Dökülmesi Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Toplumda yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri olan saç dökülmesi, her yaş grubunda görülen ortak şikayetlerdendir. Saç cinsinden yaşa kadar pek çok faktör saç dökülmesinde etkili rol oynar. Gençlerin yanı sıra genel olarak bakıldığında saç dökülmesi problemi 50 yaşını aşmış erkeklerin yarısından fazlasında görülürken, 70 yaşına yaklaşmış kadınların ise @’ında aynı probleme rastlanılır. Saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlıktan yaşa ve kullanılan ilaçlara kadar pek çok unsur saç dökülmesini tetikleyebilir. Saç dökülmesi genellikle ilerleyen yaşlarda karşımıza çıkan bir sorun olsa da çevre koşulları, stres, saç cinsi, hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saç dökülmesi aslında bir döngü içinde gerçekleşir. Saç kökleri aynı aynı saç üretmezler. Bazı saç kökleri dinlenmeye çekilir ve bu dinlenme esnasında saç köklerinin tuttuğu saçlar dökülmeye başlar. Dinlenen saç köklerinin aktifleşmesi halinde dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkar. Bir döngü şeklinde ilerleyen bu durumda günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak saç dökülmesi anormal bir şekilde devam ediyorsa ve ciddi bir seyrelme söz konusu ise bir problem var demektir.

Saç dökülmesi erkeklerde daha sık görülen bir sorundur. Saç dökülmesinin uzun süre devam etmesi durumunda kelliğe varan sonuçlar görülebilir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi nedenlerinin başında demir eksikliği ve genetik yatkınlığın olduğu belirtilmektedir. Kadınlarda ise çinko eksikliği en çok rastlanılan nedenler arasında yer almaktadır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir?“ sorusu saç dökülmesi problemini yaşayan herkesin ortak sorusudur. Biz de bu soruya sizler için cevap aradık ve saç dökülmesini ortadan kaldıran doğal yöntemleri bir araya getirdik. İşte, Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler…

1. Aloe Vera

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saç dökülmesi denilince akla ilk gelen bitkilerden biri olan aloe vera, saç derisi sağlığına karşı oldukça faydalıdır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini önemli ölçüde azaltan aloe vera, saç derisini besler ve saçın dayanıklılığını arttırır. Aloe vera saçtaki nemi hapseder ve saçın nem dengesini korur. Aloe vera, saçın daha sağlıklı görünmesini sağlarken aynı zamanda saç dökülmesini azaltır ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Saç dökülmesine karşı aloe vera içeren saç bakım ürünlerini kullanabileceğiniz gibi aloe vera jeli ile saç derisine masaj yapabilirsiniz.


2. Biberiye

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkili olan biberiye, çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Saç sağlığına önemli katkılarda bulunan biberiyenin bu konudaki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Saç köklerini canlandıran ve saçların gürleşmesini sağlayan biberiye, antioksidan, antibiyotik ve iltihap önleyici özelliği sayesinde saçları kökten uca korumaktadır. Koruyucu özelliğinin yanı sıra dezenfektan görevi gören biberiye, saç derisini temizler ve arındırır. Biberiyenin bu özelliklerinden çayını tüketerek de faydalanabileceğiniz gibi biberi yağını da kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytin yağına 3-4 damla biberiye yağı ekledikten sonra elde ettiğiniz karışımı saç ve saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Masaj uygulamasından sonra bir saat bekleyiniz ve saçınızı yıkayınız. Düzenli uygulanması durumunda etkiyi hemen fark edeceksiniz.


3. Çörek Otu Yağı

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çörek otu yağı, ülkemizin pek çok yerinde yetiştirilen çörek otundan elde edilmektedir. Çörek otu yağının içinde saç için oldukça önemli bileşenler ve vitaminler bulunmaktadır. Beta karoten, A, B1, B2, B6, E ve C vitaminlerini barındıran çörek otu yağı, saç dökülmesi problemi karşısında sıkça tercih edilmektedir. Çörek otu yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu sayede saç köklerinin canlanmasını, güçlenmesini ve beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çörek otu yağını doğrudan saçlarınıza uygulayabileceğiniz gibi yemeklik çörek otu yağını yemeklerinize katarak da faydalarından yararlanabilirsiniz.


4. Isırgan Otu

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Isırgan otunun faydaları saymakla bitmez. Mutfakta sıkça kullanılan ısırgan otunun, saç dökülmesini önlediği ve saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar ısırgan otunun saç sağlığına önemli katkılarda bulunduğu söylense de bu konu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan ısırgan otu, A ve C vitaminin yanı sıra demir ve kalsiyum gibi besleyici mineralleri de içerisinde barındırmaktadır. Isırgan otu, saç köklerini canlandırır, güçlendirir ve saçların parlamasını sağlar. Ayrıca ısırgan otunun kepek problemini de ortadan kaldırdığı belirtilmektedir.


5. Nane Yağı

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane yağı, hoş kokusuyla bilinen ve sıkça kullanılan bitkilerden biridir. Nane yapraklarından elde edilen nane yağı, ferahlatıcı etkisi sayesinde saç ve saç köklerinin rahatlamasını sağlar. Saçların gürleşmesini sağlayan nane yağı, saçta kepek oluşumunu engeller, saça parlaklık kazandırır ve saç derisini besler. Ancak nane yağının tek başına kullanılması önerilmemektedir. Nane yağı, zeytinyağı veya badem yağı gibi yağlarla inceltilerek kullanılmalıdır. Ayrıca nane yağını şampuanınız ile incelterek de kullanabilirsiniz. 


6. Soğan

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

İnsanların yıllar boyunca saç çıkardığını düşündüğü soğan, içerisin pek çok mineral barındırmaktadır. Evet kokusunun pek de hoş olmadığı doğrudur. Fakat bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre soğan suyunun her gün kel olan bölgeye sürülmesinin saç çıkardığını savunmuşlardır. Bu teori bazı insanların üzerinde denendiğinde olumlu yanıtlar da verdiği görülmektedir. Soğan’ın içerisinde bulunan mineraller saç derisini beslediği için hem saç dökülmesini engeller hem de yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır.


7. Sarımsak

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Sarımsak, saç dökülmesini engelleyen bitkiler arasında yer almasının yanı sıra yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır. Saç derisinde bulunan toksinleri temizleyip yeni saçlar çıkmasını sağlamaktadır. Bir veya iki top sarımsağı blender yarımıyla ezin ve suyunu çıkarın, herhangi bir eczaneden E vitamini tüpü alarak ikisini de güzelce karıştırın ardından başınızda kel olan kısma masaj yaparmış gibi güzelce uygulayın ardından başınızı bone ile kapatın. Yaptığınız bu işlem hem saç dökülmesini engelleyecektir hem de yeni saç çıkmasını sağlayacaktır.


8. Hint Yağı

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Saçlar, kullanılan saç düzleştiriciler, fön makinesi, saç maşası ve jöle gibi saç şekillendiriciler yüzünden bir süre sonra yıpranmaya ve bu yıpranma da dökülmelere neden olur. Aslında en iyi çözüm bu tip aletleri sık kullanmaktan kaçınmak olsa da yine saç güzelliğine çok fazla önem verenlerin vazgeçemeyecekleri bir kesindir. Hint yağı, saç onarımı konusunda oldukça etkili bir bitki türüdür. Bu bitki yağını kullanarak saçlarınızın uğradığı hasarı en aza indirebilirsiniz.

Bir miktar Hint yağını avucunuza dökerek saçlarınıza masaj yapın ve 10-20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Etkisini düzenli kullanımdan sonra görmeye başlayacaksınız.


9. Argan yağı

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Doğanın sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan argan yağı da saç derisinin onarılmasına ve saç dökülmelerinin engellenmesine en iyi şekilde yardımcı olan bitkisel bakım yağlarından biridir.

Tek başına kullanabileceğiniz gibi başka bitkisel yağlarla karıştırarak da kullanabileceğiniz argan yağından birkaç damla avucunuza dökün ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızın iyice yediğinden emin olmak için doğal tarak yardımı ile yayın. Daha sonra 30 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak durulayın.


10. Zeytinyağı

saç dökülmesine iyi gelen bitkiler

Birçok saç problemine karşı etkili çözümler sunan zeytinyağı, saç dökülmelerine karşı da oldukça etkili bir bitkidir. Tek başına kullanılabileceği gibi diğer saç bakım yağları ile karıştırılarak da kullanılabilen zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapmanız, saçlarınızda istediğiniz sağlığa kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi, cansızlık, matlık gibi problemlerin önüne geçen zeytinyağını birkaç damla ile saçlarınıza masaj yapacak şekilde uygulayın ve daha sonra yarım saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Editörün Önerisi;

favorim.jpg

Trendyol’da 26.000 kullanıcının favorisinde bulunan ve içeriğinde biberiye yağı, zeytinyağı, argan yağı, Hint yağı, nane yağı, ısırgan otu yağı, çörek otu yağı da bulunan Diamond Hair 25 farklı bitki özünden elde edilen yağlardan oluşuyor. Diamond Hair Saç Bakım Seti saçlarınızın hem çok çabuk uzamasını sağlarken hem de yanmış yıpranmış saçlarınızı onarıyor. Kırık saç uçlarınızı da onaran setin içerisinde bulunan ozon şampuan saç köklerinize etki ederek sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlıyor. Ürünü incelemek için tıklayınız.

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"