Technologie

Savaş uçaklarını akıllara getiren arkasında “fan” yer alan süper otomobil: T.50

Aerodinamik açıdan en gelişmiş yola uygun süper otomobil modeli olarak geçen T.50, savaş uçaklarını akıllara getiren fan sistemiyle dikkat çekiyor.


Bu gerçekten ses getiren süper otomobilin arkasında efsane isim Gordon Murray yer alıyor. Hemen herkesin bildiği efsanevi otomobillerden Mclaren F1‘in tasarımcısı olan Murray, yeni modelini kurduğu Gordon Murray Automotive isimli şirket üstünden geliştiriyor. Resmi olarak 2020 Mayıs ayında tanıtılacak T.50, şimdilik yukarıdaki görseliyle karşımızda bulunuyor. Esasen yol şartlarına uygun bir yarış otomobili olan T.50, etkileyici bir tasarıma sahip. Sürücüsünü merkeze konumlandıran otomobil modelinin en çok dikkat çeken yanı ise arkasındaki 15 inç çapındaki fan sistemi oluyor. Bu fan araca “aerodinamik açıdan en gelişmiş yola uygun süper otomobil” ünvanını getiriyor. Yapılan açıklamaya göre bu yerleştirilen fan aktif olarak çalışıyor ve aracın altındaki havayı hızlandırarak arkadaki difüzörde yer alan kanallara aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu eşsiz hava akımı yönetim sisteminin motor soğutması ile yere basma gücünü (Downforce) artırdığı ve verimi en üst seviyeye çıkardığı söyleniyor. Burada araç özellikle downforce konusunda çok iddialı görünüyor. Yerleştirilen fan ile bağlı olarak altı farklı aerodinamik moda sahip olduğu aktarılan süper otomobil T.50, istenirse yüksek hız, istenirse de viraj performansına odaklanabiliyor. Bu modlar fan sistem sayesinde normal otomobillerden çok daha yüksek oranda etki / fark gösterebiliyor. Örneğin araçtaki Vmax Modunun’nun, performansa üç dakika boyunca ekstra 30 beygir ekleyebildiği açıklanıyor.

Süper otomobil T.50 güç konusunda çok iddialı bir araç

Araçta 12.100 rpm devir çevirebilen bir Cosworth V12 motoru bulunuyor. Vmax moduyla aracın 48-volt elektrik sisteminden destek de alarak tam 700 beygir güç sunabildiği aktarılıyor. Racing Point Formula 1 takımının desteğiyle hayat bulacak aracın, rüzgar tünel testleri ise 2020’nin başında başlayacak deniyor. Sadece 100 adet üretilecek modelin fiyatı ise tam 2,6 milyon dolar seviyesinde. Karşımızda yine sadece yarış oyunlarında kullanabileceğimiz bir süper otomobil modeli bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

1.600 beygirin sesini hiç duymuş muydunuz?

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!