Sozialen Medien

Star Wars Kronolojisi: Dizilerden filmlere Star Wars zaman çizelgesi

1977 yılında vizyona giren A New Hope filmi ile hayatımıza dahil olan Star Wars, o tarihten bu yana popüler kültürün en büyük parçalarından biri haline geldi. Tatooine gezegeninde yaşayan bir çiftçi çocuğundan başlayan, galaksinin otoriter güçleriyle devam eden ve karanlık ile aydınlık arasındaki hem felsefi hem de fiziksel mücadelesini ekranlara taşıyan Star Wars serisi, yıllar sonra bu kez bambaşka jenerasyonları da peşinden sürükleyerek galaksinin politik altyapısını ele aldı.

George Lucas, A New Hope filmini hayata geçirmek için uzun süre mücadele etti

Prequel olarak isimlendirilen ve A New Hope’un öncesini konu alan üçleme beyazperdeyle ilk buluştuğu zamanlar Star Wars hayranları tarafından yoğun eleştirilerle karşılaşsa da günümüzde markaya ait olumlu işlerin arasında kabul ediliyor. Star Wars’u bir ‘evren’ haline getirme yolundaki en büyük adımlardan olan filmler, yine George Lucas’ın vizyonunu taşımasıyla hayranlar tarafından kısa sürede benimsenmiş ve artık Legends olarak bilinen film dışı Star Wars külliyatına büyük katkıda bulunmuştu.

Star Wars evrenindeki en iyi hikayeler çoğu zaman film dışı işlerde karşımıza çıktı. Rebels ve Clone Wars gibi dizilerin yanı sıra birçok roman, oyun ve çizgi romana ev sahipliği yapan evren, Lucasarts ve Disney arasındaki anlaşmayla birlikte geri dönülemez bir adım attı. Disney tarafından satın alınan Star Wars markası artık George Lucas’ın başlattığı ve bu maceralarla büyümüş sayısız kişinin katkılarıyla zenginleşen bir vizyonu değil, tamamen formülize edilmiş bir şirket politikasını temsil ediyordu.

Disney, 2012 yılında duyurulan bir anlaşmayla Star Wars markasını 4 milyar dolara satın aldı

Bu şüpheler çok da yersiz çıkmadı ve 2015 yılında vizyona giren The Force Awakens, Star Wars markası için ‘Disney dönemi’ olarak isimlendirebileceğimiz gerileme sürecini başlattı. Yine bir üçleme olarak planlanan bu seri 20 Aralık 2019 tarihinde vizyona girecek olan The Rise of Skywalker filmi ile sona erecek. İsminden de anlaşılacağı üzere The Rise of Skywalker, yalnızca yeni üçlemenin değil aynı zamanda 1977 yılından bu yana süregelen Skywalker hikayesinin de finali olacak.

Skywalker hikayesine
son vererek ilerleyen yıllarda galaksinin farklı köşelerindeki
hikayeleri konu alacağı söylenen yeni Star Wars yapımları öncesi
evrenin zaman çizelgesine bir göz atalım. İşte dizilerden
filmlere Star Wars yapımlarının kronolojik sıralaması!

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999)

George Lucas’ın Skywalker hikayesinin kökleri Episode I ile irdelenmeye başlandı. 1977 yılında vizyona giren orijinal filmden yıllar öncesini konu alan ve prequel üçlemenin ilk filmi olarak karşımıza çıkan The Phantom Menace, galaksinin çok daha barışçıl bir döneminde geçiyordu. Bu barış ne yazık ki çok uzun sürmedi.

Jedi Şövalyesi Qui-Gon Jinn (Liam Neeson) ve padawan Obi-Wan Kenobi’nin (Ewan McGregor) ticaret federasyonu güçlerinden kaçışıyla başlayan hikaye, Naboo kraliçesini koruma görevine, oradan da Tatooine gezegenindeki küçük bir çocuğa uzandı: Anakin Skywalker. Güç’e dengeyi getireceğine inanılan bu çocuk, yaşı eğitim için son derece büyük olmasına rağmen Jedilar arasına alındı. Galaksinin ve evrenin kilit ismi olan Anakin, yıllar sonra Güç’e dengeyi getirse de bu beklenen şekilde olmadı.

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002)

Qui-Gon Jinn’i ilk filmin sonunda öldüren Darth Maul’dan aldığı intikamın on yıl sonrasında bir Jedi Şövalyesi olan Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker’ı padawan olarak yanına aldı. Senatör Padme Amidala’ya (Natalie Portman) düzenlenen başarısız bir suikast girişiminin ardından konuyu araştıran Obi-Wan, gizlice üretilen ve ödül avcısı Jango Fett kullanılarak modellenen bir klon ordusunun varlığını öğrendi.

Bu sırada Anakin ise Jedi kurallarına aykırı olmasına rağmen Padme’ye karşı romantik hisler beslemeye başlamıştı. İkili Anakin’in doğduğu gezegeni ziyaret etmeye karar verince Anakin, karanlık tarafa doğru ilk adımını atmış oldu. Anakin, annesini öldüren Tuskan Yağmacıları’nın tümünü katlederek intikam aldı.

Star Wars: The Clone Wars (2008)

Star Wars evreninin televizyon ekranlarına adım atmasıyla, Klon Savaşları dönemi çok daha geniş bir şekilde ele alındı. Animasyon bir dizi olan The Clone Wars, Episode II ve Episode III arasındaki dönemde geçiyor. Galaksinin filmlerde görme fırsatı yakalayamadığımız birçok köşesini ekranlara getiren dizi Yoda, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker ve Mace Windu gibi tanıdığımız karakterlerin yanı sıra daha sonradan ikonik Star Wars isimleri arasına girmiş Ahsoka Tano’yu da evrene dahil etti.

Dizi aynı zamanda Episode I finalinde ölen Darth Maul’un geri dönüşüne de sahne oldu. 2020 yılında yedinci sezonuyla geri dönmeye hazırlanan The Clone Wars, en sevilen Star Wars yapımları arasında yer alıyor.

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005)

2005 yılı Star Wars’un en karanlık hikayelerinden birine sahne oldu. Clone Wars dizisinin üç yıl sonrasında geçen Revenge of the Sith filminde Anakin Skywalker resmi olarak bir Jedi Şövalyesi ve yakında Padme Amidala ile çocuk bekleyen bir baba adayı olarak karşımıza çıkıtı. Fakat kendisinin aydınlık tarafa ve Jedilara olan sadakati, Palpatine’in (Ian McDiarmid) onu yavaş yavaş karanlık tarafa çekmesiyle birlikte sınanmaya başladı.

Palpatine’in gerçek kimliği olan Darth Sidious’un ortaya çıkmasının ardından Anakin, ona olan bağlılığını ispatlamak için Darth Vader ismiyle aralarında Jedi adayı çocuklar da bulunan Jedi Tapınağı’ndaki herkesi katletti. Obi-Wan ve Padme kendisini durdurmaya çalışsa da Anakin’in öfkesi sevdiği kadının ölümüne neden oldu.

Obi-Wan, uzun süren ve Star Wars evreninin en ikonik dövüşlerinden biri olarak hafızalarımızda yer eden mücadelenin ardından Sidious’ın yeni öğrencisi Darth Vader’ı mağlup ederek onu ikiye parçalanmış bir şekilde lavların arasında ölüme terk etti. Obi-Wan’ın ayrılmasının hemen ardından yardım ekipleriyle yetişen Sidious, Vader’a yaşamasına yardımcı olacak o efsanevi suiti tasarladı.

Bu esnada Padme yaşama tutunamasa da ikizler sağlıklı bir şekilde doğmuştu. İsimleri Luke ve Leia olan ikizler birbirlerinden ayırıldı. Luke, Tatooine gezegenindeki Lars çiftine verilirken Leia ise Kraliyet soyundan Organa ailesi tarafından evlatlık alındı. Obi-Wan, yıllar boyunca Tatooine’de kalarak gizlice Luke’u korudu.

Solo: A Star Wars Story (2018)

Galaktik İmparatorluk’un ilk yıllarında geçen Solo, Crimson Dawn isimli suç çetesi için büyük bir hırsızlık yapmaktan 12 parseklik Kessel Run’ı gerçekleştirmeye kadar birçok hayali olan genç pilot Han’ın (Alden Ehrenreich) maceralarını konu aldı.

2018 yılında vizyona giren filmde Star Wars evreninin en ikonik isimlerinden Han’ın soy ismini nasıl aldığına, en yakın dostu Chewbacca ile ne şekilde tanıştığına ve efsanevi gemisi Millenium Falcon’ı Lando Calrissian’ı (Donald Glover) bir kart oyununda yenerek alışına şahitlik ettik.

Star Wars Rebels (2014)

Star Wars markasının bir diğer animasyon dizisi olan Rebels, Galaktik İmpartorluk’un gücünün zirvede olduğu zamanlarda geçiyor. Gölgelerin arasında hayatta kalmaya çalışan son Jedi Şövalyeleri’ni avlayan Galaktik İmparatorluk, bu sefer büyük bir isyanın önünü açıyordu.

Emmy ödüllü dizi daha önce Star Wars evreninde yer almayan bir ekibin İmparatorluk’a karşı olan mücadelesini konu aldı. Dizide ayrıca diğer Star Wars hikayelerinden tanıdık isimler de karşımıza çıktı.

Rogue One: A Star Wars Story (2016)

Orijinal üçlemenin öncesinde yer alan bir spin-off olan Rogue One, bir bilim insanı olan babasının Galaktik İmparatorluk ile çalışmak için kendisini terk etmesinin ardından tek başına hayatta kalmaya çalışan ve birtakım olaylar sonucu galaksinin en tehlikeli döneminde filizlenen bir isyanın parçası olan Jyn Erso (Felicity Jones) ve arkadaşlarının hikayesini ekranlara getirdi.

Jyn, babasının aslında Star Wars evreninin en tehlikeli silahlarından biri olan Ölüm Yıldızı’nın mühendisi olduğunu öğrenince galaksinin en önemli görevlerinden birinin parçası oldu: Ölüm Yıldızı planını çalmak. Jyn ve kendilerine rastgele şekilde ‘Rogue One’ ismini veren ekibi, Ölüm Yıldızı’nın planlarını isyancıların lideri Prenses Leia Organa’ya başarıyla ulaştırsalar da bu uğurda hayatlarını feda etmiş oldu.

Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977)

Prenses Leia Organa’nın (Carrie Fisher) Ölüm Yıldızı planlarını ele geçirmesinin hemen ardından başlayan A New Hope, Star Wars’un ilk filmi. 1977 yılında vizyona giren film Luke Skywalker’dan Darth Vader’a, Han Solo’dan Prenses Leia’ya kadar günümüzde dahi popüler kültürün en büyük parçaları olarak yer eden karakterleri hayatımıza kazandırdı.

Eski Jedi ve şimdilerde sürgün hayatı yaşayan Obi-Wan Kenobi’ye Prenses’in mesajını ulaştırmak için Tatooine gezegenine giden C-3PO ve R2-D2, burada genç bir çiftçi olan Luke Skywalker (Mark Hamill) ile karşılaştı. Yıllar sonra Luke’u aslında gizlice izlediğini öğrendiğimiz Obi-Wan (Alec Guinness) ile yolları kesişen ekip, Millenium Falcon pilotu Han Solo (Harrison Ford) ve onun Wookie yardımcı pilotu Chewbacca’yı da (Peter Mayhew) yanlarına alarak Prenses’i kurtarma görevine çıktı.

Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980)

İsyancılar İmparatorluk’un buz gezegeni Hoth’da yer alan İsyancı üssüne yaptığı saldırıdan dolayı büyük yara almıştı. Star Wars markasının ilk devam filmi olan Empire Strikes Back, Jedi eğitimi almak için droidi R2-D2 ile birlikte Dagobah gezegenine giden Luke Skywalker’ı ekranlara getirdi. Luke, Jedi eğitimini tamamlamak için efsanevi Jedi Ustası Yoda’yı bulmayı amaçlıyordu.

Film aynı zamanda galaksinin yaratıcı mekanlarından ve Han Solo’nun eski dostu Lando Calrissian (Billy Dee Williams) tarafından yönetilen Cloud City ile tanışmamıza da aracı oldu. Finalde ise yalnızca Star Wars filmlerinin değil, aynı zamanda tüm popüler kültürün en ikonik sahnelerinden olan Darth Vader ve Luke Skywalker’ın aile bağları hakkındaki yüzleşmesiyle karşılaştık.

Star Wars: Episode IV – Return of the Jedi (1983)

Han Solo’yu galaksinin suç baronlarından Jabba the Hutt’ın elinden kurtaran Luke Skywalker, Yoda ile eğitimini tamamlamak üzere Dagobah’a geri döndü. Luke, bu sırada Force Ghost olarak beliren Obi-Wan Kenobi ile konuşarak Darth Vader’ın gerçekten de babası olduğunu ve başka bir Skywalker’ın daha yaşıyor olduğunu öğrendi. Bu sırada İsyancılar, yeni katılan Lando ile birlikte Ölüm Yıldızı’nın henüz tamamlanmamış yeniden inşasına bir saldırı düzenlemeyi planlıyordu.

Ölüm Yıldızı’nın kalkanını deaktive etmek için Endor gezegenine giden Han ve arkadaşları, buranın yerlileri Ewoklar ile dost oldu. Luke ise babası Darth Vader ile yüzleşmeye gitmeden önce Leia’ya kardeş olduklarını açıkladı.

Finalde yer alan ve final mücadelesi olarak karşımıza çıkan Darth Vader, İmparator ve Luke Skywalker yüzleşmesinde İmparator, Luke’u karanlık tarafa çekmeye çalışsa da başarılı olamadı. Luke, Darth Vader’ın içerisinde hala aydınlık bir taraf olduğuna inanıyordu. Babasıyla girdiği düellodan galip çıkan Luke, öfkesine yenik düşmeyerek babasını öldürmedi. Bunun ardından Luke’a saldıran İmparator, onu yıldırımları ile öldürmek üzereyken Darth Vader tarafından etkisiz hale getirildi.

Star Wars üçlemesinin finali ise Endor’da yaşanan kutlamayı mutlu bir şekilde izleyen Obi-Wan, Yoda ve Anakin ile gerçekleşti.

The Mandalorian (2019)

Star Wars markasının ilk live-action dizisi olan ve Disney+ platformunun çıkış dizisi olarak karşımıza çıkan The Mandalorian, İmparatorluk’un çöküşü ve First Order’ın kuruluşu arasındaki zaman aralığında geçiyor. Pedro Pascal’ın canlandırdığı ve henüz ismi belli olmayan Mandalore’lu bir savaşçının galaksinin ücra köşelerindeki maceralarını izlediğimiz dizinin finaliyle birlikte yeni üçlemeye bağlanacağı iddia ediliyor.

Star Wars Resistance (2018)

Artık barış dolu günlere adımını atan galaksi, yeni bir tehdit ile çalkalanmaya başlamıştı. First Order, İmparatorluk’un çöküşünün ardından gelen Cumhuriyet yönetimini tehdit ediyordu.

Disney Channel’da yayınlanan animasyon dizi Resistance, karanlık tarafın bir kez daha galaksiye egemen olmasını engellemek için First Order yapılanmasını araştırmakla görevlendirilen genç bir direniş pilotunun hikayesini konu alıyor.

Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2015)

Galaksi, bir kez daha karanlık tarafın eline düştü. İmparatorluk’un çöküşünün ardından kurulan First Order, galakside çok daha güçlü bir hakimiyet sağlamıştı. J.J Abrams tarafından yönetilen ve Star Wars markasının Disney tarafından satın alınışının ardından planlanan yeni üçlemenin ilk filmi olan The Force Awakens, direniş pilotu Poe Dameron’ın (Oscar Isaac) sürgüne gittiğinden beri kendisinden haber alınmayan Luke Skywalker’ın nerede olduğuna dair bir haritayı droid BB-8 sayesinde Kylo Ren’den kaçırmasıyla başladı.

Bir stormtrooper olan Finn (John Boyega), Poe’ya kaçmasında yardım etse de Jakku gezegenine çakılarak burada BB-8’in daha önceden tanıştığı Rey (Daisy Ridley) ile karşılaştı. Jakku’dan Millenium Falcon ile kaçan Rey ve Finn, geminin asıl pilotları Han ve Chewbacca ikilisi ile tanışma fırsatı yakaladı. Luke Skywalker’ın koordinatlarını tespit etme macerasında Güç’e duyarlı olduğunu keşfeden Rey, Kylo Ren’in eline düştü. Rey’i kurtarma operasyonunda karanlık tarafa düşen ve Kylo Ren ismini alan oğlu Ben Solo ile karşı karşıya gelen Han Solo, oğlu tarafından öldürüldü.

Film, Rey’in First Order’ı yenebilmek için yardım istediği Luke’u bulmasıyla sona erdi.

Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi (2017)

Rian Johnson tarafından yönetilen The Last Jedi, Star Wars hayranlarının büyük çoğunluğunun seriden soğumasına neden olan film olarak kabul ediliyor. Artık ikonik bir hal almış karakterlerin yıllardır aşina olduğumuz ve empati kurduğumuz kimliklerini, motivasyonlarını, güçlerini ve neredeyse tüm hikayelerini çöpe atarak yerine içi tamamen boşaltılmış bir senaryo eklemeye çalışan The Last Jedi filmi Disney ve Lucasarts anlaşmasının neden bu denli olumsuz tepkiler aldığının da ispatı.

Rey’in önceki filmin sonunda bulduğu Luke ile karşılaşmasının hemen ardından başlayan The Last Jedi, Star Wars evreninin en önemli karakterlerinden Luke Skywalker’ın her açıdan dejenerasyonunu ekranlara getirdi. Galaksinin gelmiş geçmiş en korkutucu ismi Darth Vader’dan bile son ana kadar umudunu kesmeyen Luke Skywalker’ın öğrencisi ve yeğeni Ben Solo’yu bir anlık tereddüt sonucu öldürmeye çalıştığını öğrendik. Luke, Rey’in yardım teklifini geri çevirse de son bir destek için Güç yardımıyla direnişçilerin yardımına gelse de bu yoğunlaşma sonucu Güç ile bir olarak fiziksel varlığının sonuna gelmiş oldu.

Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker

J.J Abrams’ın bir kez daha yönetmenlik koltuğuna oturacağı The Rise of Skywalker, toplamda dokuz filme uzayan hikayeyi nihai bir finalle buluşturacak. 20 Aralık’ta vizyona girecek olan filmin ilk fragmanları Palpatine’in dönüşünün sinyallerini de veriyor. Hikayenin hiçbir yere gitmemesi, karakterlerin ve evrenin içinin boşaltılması, filmin senaryosu neredeyse bir yıl önceden sızmış olması gibi olumsuzluklar karşımıza çıksa da The Rise of Skywalker bir hikayeyi sona erdiren film olarak serideki yerini alacak.

The post Star Wars Kronolojisi: Dizilerden filmlere Star Wars zaman çizelgesi appeared first on DiziLeaks.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!