Anime || Manga

Star Wars (Yıldız Savaşları)’nın çoğu kişinin bilmediği konusu!

 

Star Wars (Yıldız Savaşları) nın çoğu kişinin bilmediği konusu.

Not: Birazdan yazacagım şeyler çizgi film serisi üzerinden olacaktır bu konu hakkındaki kitaplar ve filmler bizim işimiz degildir.

Güç nedir ?

-Güç heryerdedir, bizi çevreler ve içimize işler,galaksiyi bir arada tutar ve güç sende yogun ezra ( Kanan Jarrus ).

İşte son jedi ustalarından Kanan jarrus‚un padovanı Ezraya yaptıgı çok öz bir tanım

Bu yazımızda ne anlatacagımızı herkez az çok anladı,Peki güç nedir ?,gücün tarafları nelerdir,güce dengeyi getiren kişi kehaneti nedir? Bütün bunlara deginecegiz.

  Evet gelelim gücün taraflarına ; 

Karanlık taraf : Bu taraftaki kişiler gücün karanlık yüzünü kullanır ve kaostan beslenirler,düzeni koruyan jedilerin aksine koaos’u karmaşayı savunurlar ve bunlara ‚Sith’denir.Sithler bir usta ve bir çırak olarak bulunurlar çırak nekadar bir shit lordu olsada yinede onu egiten ustasına baglı hareket eder.Sith ustalarına ‚Darth’denir. Başlıca Dartlar şunlardır.

Darth Sidious : Shitlerin son üstadlarındandır

Darth Maol : Çift taraflı ışın kılıcı kullanan güçlü bir shit lordudur.

Darth Tyranus : Kendisi kont Dooku dur ve star wars evrenindeki en önemli shitlerdendir.Hem usta yodadan hemde Dart sidioustan eytim almıştır

Darth Wader :Detaylı olarak anlatacagım

 

Ve gücün aydınlık tarafı :Bu taraftakiler kendilerine barışın düzenin muhafızları derler.Bu taraftakilere Jedi şovalyesi denir ve genellşkle bunlar konsey,usta ve çıragı şeklinde bir yerarşidedir.Konsey bütün jedileri yönetir,Usta konseyin emirlerini uygular ve ögrencisini ‚padovan‘ yetiştirir.

Başlıca büyük jediler.

Usta Yoda : Bütün jedilere ders vermiş sınırsız bilgelige sahip çok güçlü bir ustadır

Mais Vindo : Çok güçlü bir jedi dir.Işın kılıcını çok iyi kullanır

Obi-wan Kenobi : Usta yodanın zekasına,usta vindo nun gücüne sahip dehşet bir jedidir.

Ashoka Tano : Bir padovan olmasına ragmen çok zeki ve becerikli bir jedi dir.

Kanan Jerrus : Son jedi şovalyelerinden dir.Giriştigi bir savaşta gözleri kör olmuştur sadexe hisleriyle bir çok düşmanı alt edebilen bir jedi dir.

Zafer! Zafer mi dedin usta obi-wan? Karanlık tarafın gölgesi kalktı başladı artık klon savaşları (master yoda)

 

Klon savaşları nedir:Bir jedi ustası, usta Sayfo Dias Camoni klon üretme gezegenine bir spariş verir ve klonlar Cango fed ismindeki bir kelle avcısı’nın deneasından kopyalanır,tabi shitlerde boş durmaz ve droid savaşçılar üretir ve galaxsi hakimiyeti için büyük savaşlar verilir ve kazanan shitler olur.

Şimdi gelelim seçilmiş kişi kehanetine (Bu kısım star wars filminden alıntıdır) : Star wars izliyenlerin bir çogu seçilmiş kişinin Anakin skywalker oldugunu bilir.Bir görev sırasonda obi-wan kenobi ve ustası tatuin ismindeki gezegene inerler orda bir çöcuk ve annesiyle karşılaşırlar ve bu çocugun babası yoktur  bu çocuk güç tarafından annesine verilmiştir (hz isa gibi) obi-wan kenebonin hocası çocugu inceler ve gücünün usta yodadan bile çok oldugunu görür ve bu çocugun seçilmiş kişi oldugunu hisseder,hemen jedi konseyine götürüp sınava tabi tutturur jedi konseyi egiyilmesini yasaklar ancak obi-wan ın hocası ısrar eder ve çocugu egitmeye başlar ve o sırada güçlü bir sith olan Dart moul tarafından öldürülür ve vasiyet olarak obi-wan a egitmesini söyler ve obi-wan bu çocugu egitir.

Bir gün o çocuk yani anakin skywalker ve ustası ve padovanı  ashoka bir göreve çıkar ve görevde bir gezegene çekilir orda kendilerine güç kullanıcısı diyen 3 kişi,baba,kız ve erkek  ile karşılaşırlar bunların görevi
1) Kız : Gücün aydınlık tarafıdır.
2) Erkek : Gücün karanlık tarafıdır.
3) Baba : Bu iki varlıgı dengede tutan kişidir.

İşte kehanet budur karanlık ve aydınlıgı dengede tutup güce denge getirecek kişi anakindir ancak olan olaylar sonrası hepsi ölür ve güç sadece anakindedir artık.

 

Gelelim gücün anakinde olmasına:Anakin ilk başlarda bilindigi üzere bir jedi şovalyesiydi ancak içinde karanlık vardı ve jedi sisteminin savaşları durdurmaya engel oldugu konusunda şüpheliydi işte bu zamanlarda jediler güçlüydü çünkü güç yani anakin onların tarafındaydı ancak sith ustası Darth sidious anakindeki şüpheyi biliyordu ve onu yavaş yavaş karanlık tarafa  başladı ve bunuda başardı otomatikmen Anakinle beraber güçte karanlık tara geçtigi için sithler güçlenip jedi sistemini yok etmenin eşigine getirdi işte inparatorluk kuruldu Anakinin 2 çocugu dogdu bunlar luke ve leya skywalkeer.Anakin yaşlanmıştı luke ise güçlenmiş ve güç anakinin çocugu oldugu için luka geçmişti asiler güçlendi ve Anakin sith ismiyle Darth Wader inparatoru öldürerek bir jedi olarak gücün rahmetine kavuşmuştur.Sonraki dönemde leya evlenip kay loren i dünyaya getirdi tabi güç kay loren’d ede güçlüydü o yüzden tekrar sith hakimiyeti oldu sonra oda jedi oldu falan.

İşte star wars herşeyiyle böyle bişey.

Yazarın Düşünceleri : Star wars cartoon networkteyken ilk kez izledim sonra  baştan başlayıp tekrar bitirdim dehşet bir çizgi film serisiydi en sevdigim karakterler R two İle anakindi,anlayamadıgım tek şey okadar jedinin bir sith i nasıl hissedememesiydi onunda sebebi jedilerin güçsüz olması karanlıktarafın görüşlerini engellemesiymiş bunu ögrendim.

 

Daha çok anime makalesi okumak isterseniz anime manga kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!