Tacizden Mücadeleye: Hollywood’da Çığır Açan Reese Witherspoon ve Etkileyici Hayat Hikayesi

Hollywood, sinema dünyasının normlarını belirledi. Bugün bile pek çok film Hollywood filmlerinden esinlenerek çekiliyor. Hollywood’un ilk stüdyosu olan Nester Şirketi 1911’de kasabada kuruldu. Ardından ise pek çok stüdyo kurularak sinema dünyasının kalbi burada atmaya başladı. Pek çok genç, ünlü olma umuduyla Hollywood’a geldi. İçlerinden bazıları bugün hepimizin bildiği isimlere dönüştü. Zaman ilerledikçe Hollywood’un da çehresi değişti. Ancak hem sinema sektöründe hem de Hollywood’da hala bazı problemler var. Hollywood’un en ünlü isimlerinden biri olan aktris Reese Witherspoon bu sisteme dair sıkıntılarla mücadele edenlerden biri. Reese Witherspoon hakkında söylenecek çok şey var. O yalnızca bir oyuncu değil aynı zamanda bir iş kadını. İşte Reese Witherspoon’ın zorluklarla, mücadeleyle geçen ve ardından başarıya ulaşan yaşam öyküsü…
  #Dermatologlardan Selülit Görünümünü Azaltmak İsteyenlere Tavsiyeler

Oyunculuğa olağanüstü bir başlangıç yaptı

reese witherspoon


Reese Witherspoon 22 Mart 1976’da doğdu. 7 yaşında modellik yapmayan başlayan oyuncuyu ekranlarda gördüğümüz ilk film, 1991 yılında gösterime giren The Man in the Moon’du. Witherspoon bu film çekildiğinde henüz 14 yaşındaydı. Başarılı aktris 24 yaşındayken o dönem efsaneler yaratan “Legally Blonde” filminde başrol oynadı. 29 yaşında ise müzisyen Johnny Cash’in hayatını anlatan Walk the Line filmiyle Oscar kazandı. Ayrıca, 1998 ve 1999 yıllarında Pleasantville, Election ve Cruel Intentions filmlerinin başrollerinde dikkat çeken performanslar sergiledi.


16 yaşında tacize uğradı
Hollywood dünyası geçtiğimiz yıllarda taciz iddiaları ile sarsılmıştı. ABD’li aktris Alyssa Milano’nun 15 Ekim 2017’de sosyal medya hesabından yazdığı “Cinsel tacize uğradıysanız bu tweete cevap olarak ‘ben de’ yazın.” cümlesiyle başlayan #MeToo etiketi kısa sürede tüm dünyada trend haline geldi ve #MeToo hareketi başlamış oldu. Yüz binlerce kadın hiç kimseyle paylaşamadıkları taciz ve tecavüz travmalarını bu etiketle paylaşmış, Hollywood’daki birçok ünlü isim tacize uğradığını belirtmişti.

  #Son Zamanlarda Kulaktan Kulağa Dolaşan En Popüler 26 Yeni Dizi #SosyalMedya #Tv #BB

Reese Witherspoon da The Guardian’la verdiği röportajda, ilk olarak 16 yaşındayken tacize uğradığını söyledi. Bir yönetmenin cinsel istismarına uğrayan Reese Witherspoon, cinsel saldırıya ilişkin daha önce konuşmadığını çünkü “Sessizliğin iş bulmasının bir koşulu” olduğunu söyledi. Ünlü oyuncu 1992’de yaşanan olayda ajansların ve yapımcıların kendisinden sessiz kalmasını istediğini belirtti. Witherspoon bunun yaşadığı tek taciz olmadığını da söyledi.

Yoluna çıkan engelleri aşarak ilerlemeye devam etti

reese witherspoon


Reese Witherspoon 1999 senesinde Cruel Intentions filminde de birlikte rol aldığı oyuncu Ryan Phillippe ile dünya evine girdi. İki çocuk sahibi olan çift 2007 yılında yollarını ayırdı. Bu zorlu sürecin ardından ise bir süre Hollywood’un gözünden düştü. O dönem 36 yaşına gelen oyuncuya film teklifleri gelmedi.

  #Işıklandırmadan Hamağa: Yazın Açık Havada Geçirdiğiniz Vakti Daha Eğlenceli Hale Getirecek Yaz Ürünleri

Daha sonra kariyerinin kontrolünü eline aldı ve oynamak istediği karakterleri yaratmaya karar verdi

reese witherspoon


Reese Witherspoon, TV ve sinemadaki kadın karakterlerin tek düzeliğini sorgulamaya başladı. Çünkü artık erkeklerin odak noktası olan bir kadın rolünü oynamak istemiyordu. Bu yüzden kendi karakterlerini yaratmaya karar verdi ve yapım şirketi Hello Sunshine’ı kurdu. Hollywood dünyasında bu bir kadın için inanılmaz bir başarıydı. Reese Witherspoon pek çok başarılı film ve dizinin yapımını üstlendi. Bunlar arasında; Gone Girl, Big Little Lies ve Wild bulunuyor. Wild filminde başrolü de kendisi üstlenen Witherspoon bu rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu Oscar”ına aday oldu.


Kadın hakları için savaştı, diğer kadınların yolunu açtı
Witherspoon; kadınlar ve kadın baskın dramalar için yeni roller oluşturarak Hollywood üzerinde büyük bir etki yapıyor. Ayrıca Reese Witherspoon Hollywood’taki taciz skandalının ardından tacize karşı kurulan Time’s Up hareketinin kurucu üyeleri arasında. Time’s Up hareketi cinsel saldırı dışında kadın ve erkek oyuncuların sektördeki eşitsizliklerini de gündemine almıştı. Özellikle erkek ve kadın aktörler arasındaki ücret farkını uzu süre tartışılmıştı. Hareket, geleceğin genç aktrislerinin Hollywood’da önceden yaşanan zorluklarla karşılaşmaması için destek sağlıyor.

  #Babil, 1. bölüm Konusu ve Detaylı İnceleme- BB

Reese Witherspoon hala başarının önünde engellerin duramayacağını kanıtlamak için çalışmaya devam ediyor

reese witherspoon


Reese Witherspoon, bugün, yetenekli bir iş kadını, oyuncu, girişimci ve yapımcı olarak çalışmalarına devam ediyor. Diğer kadınlara güç vermek için podcastler ve Youtube videoları yayınlıyor. Witherspoon ayrıca 2018 yılında hem otobiyografik bir kitap olan hem de içinde birbirinden leziz tariflerin yer aldığı “Whiskey in a Teacup” isimli bir kitap da çıkardı.

Kaynak: 1

http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .