Wissenschaft

#Tarihi İpek Yolu İle Modern İpek Yolu Arasındaki Önemli Farklılıklar Nelerdir? #Bilim #Science #BB

Tarihi İpek Yolu İle Modern İpek Yolu Arasındaki Önemli Farklılıklar Nelerdir?

Tarihi İpek Yolu başta olmak üzere şu an ki İpek Yolu’da tarih içerisinde pek çok devletin gelişmesi ve büyümesi adına oldukça önemli bir ticaret yolu olma özelliği taşır. Tarihte birçok devlet bu yolu ele geçirmek için uğraşmış, hatta söz yerindeyse ticaretin en önemli yollarından biri olan İpek Yolu’na gıpta ile bakmışlardır. Tarihte bu yolu elinde bulunduran her devlet, ticari açıdan güçlü bir konuma gelmiş ve bu avantajı değerlendirerek diğer devletler ile ticari ilişkilerini güçlendirmiştir. Tabi aynı durum Osmanlı Devleti içinde geçerlidir. Osmanlı Devleti, İpek Yolu’nu ele geçirmesinin ardından ticaret konusunda önemli yollar kat etmiş ve ekonomik olarak büyüme göstermiştir.

Tarihi İpek Yolu İle Modern İpek Yolu Arasındaki Önemli Farklılıklar Nelerdir?

Tarihi İpek Yolu ile modern İpek Yolu arasındaki önemli farklılıklar nelerdir? diye soracak olursanız, bu konuda zaman içerisinde çeşitli farkların meydana geldiğini söylemek mümkündür. Şimdi bu farkların neler olduğuna bakacak ve sizlere birtakım bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarihi İpek Yolu ve Modern İpek Yolu Arasındaki Farklılıklar

Tarihi ve modern ipek yollarına baktığımızda ilk olarak ön plana çıkan en önemli fark günümüz koşullarına göre bir değerlendirme yapmak olacaktır Tarihi İpek Yolu, Çin ticaretinde önemli bir yerde olmuş ve yüzyıllar boyunca bu yol ile ticaret konusunda önemli yollar kat etmeyi başarmıştır. Ancak İstanbul’un fethi ile İpek Yolu’nun ticaret açısından öneminde bazı değişimler yaşanmıştır. Eskiden Çin, direkt Avrupa ülkelerine ulaştırdığı ürünlerini ya da mallarını İstanbul’un ele geçirilmesi ile birtakım engeller ile karşı karşıya kalmıştır. Bu ve bunun gibi etkenler sonucunda diğer devletler ticaret için başka çözüm yolları aramaya başlamış ve ticaretlerini buldukları diğer yollardan yapmayı sürdürmüştür. Günümüze baktığımızda ise işler biraz daha farklıdır. Eski konjonktür ile bugün ki arasında pek çok fark vardır. Şimdi bunların neler olduklarına göz atalım.

  • Öncelikle şunu söylemek gerekir ki tarihi İpek Yolu sadece kara yolundan oluşuyordu. Günümüzdeki İpek Yolu tren yolu, deniz yolu ve hava yolundan oluşuyor.
  • Tarihi İpek Yolu ile modern İpek Yolu güzergahları birbirinden farklıdır.
  • Bunun yanında taşıdıkları ticari ürünler ve mallar da aynı şekilde birbirinden farklıdır.
  • Tarihi İpek Yolu sadece belirli ülkelere ticareti mümkün kılarken modern İpek Yolu’nda bu durum tamamen değişmiş ve daha çok ülkeyi kapsayan bir durum söz konusudur.
  • Modern İpek Yolu ortalama 65 ülkeyi kapsamaktadır.
  • Aynı zamanda modern İpek Yolu pek çok enerji nakillerini de içerir.
  • Modern İpek Yolu sayesinde ülkeler arası Ticaret süresi oldukça kısalmıştır.
  • Ayrıca modern İpek Yolu’nda ticaret hacmi daha yüksektir.
  • Tarihi İpek Yolu’nda ulaşım araçları sadece Kervanlar olmuştur.
  • Modern İpek yolu ile yapılan ticaret tarihi İpek Yolu ile yapılan ticareti göre kültür ve fikirlerin yayılması açısından çok fazla etkili olmamıştır. Bunun nedeni günümüzde internet ya da televizyonun kültür ve fikir yayılımında daha etkili bir hale gelmiş olmasıdır.

Genel olarak bakıldığında tarihi İpek Yolu ile modern İpek Yolu arasında belirgin farklar vardır. En önemli fark ise modern İpek Yolu ile ticaretin daha geniş bir alana yayılması ve kapsamlı bir hale gelmesidir. Bunun yanında yapılan ticaretin mevcut ulaşım araçları ile daha hızlı ve kısa süre içerisinde yapılması yine önemli bir fark ve avantaj olarak ön plana çıkar. Eskiden sadece kervanların kullanıldığı ticaretlerde, günümüzde ise uçak, kamyon, tır, tren ve gemiler kullanılmaktadır.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"