Wissenschaft

Tesla, otomobillerine tam otonom sürüş özelliği kazandırıyor

Tesla, tam otonom sürüş özelliğine sahip yeni Hardware 9 (HW3) sürücüsüz araç sistemini otomobillerine yerleştirmeye başladı.

Yeni bir çip

Hardware 3’ün de aslında tam otonom sürüş özelliğini kazandırması bekleniyordu ancak tam otonom sürüşden ne kastedildiği de henüz tam olarak net değil (sürücü direksiyon başında mı olacak, otomobil tamamen kendine kendine mi bir noktadan diğerine gidecek?). Bilenen şu ki,
Teslarati raporlarına göre yeni sistemdeki çipin performansı büyük ölçüde artıracağı, yerleşik bilgisayarın saniyede çok daha fazla hesaplama yapmasını sağlayarak etrafındaki alanları hızlı bir şekilde tarayacağı ve kritik kararlar almak gibi şeylerde daha iyi olmasına yardımcı olacağı…

Geçen haftaki Tesla model 3’ün otopilot sürüşü kamera kayıtlarının ardından çıkan haberler, modelin otoyol bariyerine yöneldiğini ve bunun otopilot davraşının ilk kanıtı olmadığını gösteriyor.

Şimdiye kadar olan gelişmeler

Elon Musk, 2018 Ekim’inde bir tweet atarak, yeni çipin sadece otopilot bilgisayarının değiştirilmesini gerektireceğini ve önceden tam otomatik sürüşlü araç sipariş eden müşterilere ücretsiz olarak verileceğine söz verdi. Şubat ayında, Musk, Tesla otomobillerinin sizi bir otoparkta bulup alabileceğini ve müdahale etmeden sizi gideceğiniz yere kadar götüreceğini bir podcast konuşmasında söyledi.

Ancak şimdiye kadar tüm otopilot özelliği, sürücülerin sadece otoyollarda kısa bir süre boyunca ellerini direksiyondan çekmelerine, otopilotun şerit değişiklikleri yapmasına, bir otoyoldan diğerine geçmesine ve otoyoldan çıkmasına izin veriyor. Aynı zamanda kendisi park edebilir ya da bir garajdan çıkabilir – bunların hepsi müşterinin hangi otopilot paketinin seçtiğine bağlı olarak değişebilir.

Yeni donanım ve güncellenmiş yazılımın yetenekleri ortaya çıkacak ve mevcut Tesla sahipleri şüpheli. ABD’deki yöneticilerin tam otomatik sürüş sağlayan bu güncellemeleri onaylamaları zaman alacaktır ve karmaşık bir süreç olacaktır.

Kaynak: Tesla Is Now Building Cars With Hardware For “Full Self-Driving” | Futurism


Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!