Sozialen Medien

The Bonfile Of Destiny (Le Bazar De La Charite) Konusu ve İnceleme; Tarihi ve Feminen Bir Destan…

Yaşam mücadelesi, özgürlük, romantizm, aile içi dram ile tarihi bir trajediyi birleştiren 8 bölümlük Fransız Netflix dizisi.

Gerçek tarihsel bir olayla başlayan bu Fransız melodramı sizi şaşırtacak derecede ilginç olaylar örgüsüyle dolu. Olay 1987 de Paris’te bir yardım kermesinde başlıyor. Bu konuyu biraz araştırdığımız da 1885’ten itibaren Paris’te Katolik aristokrasisi tarafından Bazaar de la Charite olarak bilinen yıllık bir yardım etkinliği düzenlendiğini görüyoruz. Bu hayirsever olayın en kötüsü 03 Mayıs 1897’de düzenlenen etkinlikti. Sir Edward Blount’un oğlu Henry Blount tarafından organize edilen ve 4 gün sürmesi planlanan etkinlik Pazartesi günü açılmıştı. Kermes için kullanılan bina büyük bir ahşap yapıydı. Yapinin tepesinde yanıcı tuval bir çatı vardı.

Yanan Bazaar yeri
Alevler içinde kalan Bazaar yeri

İngilizceye çevrilmiş adıyla The Bonfile Of Destiny dizisinin girişi bir aile dramıyla başlayıp kermes yangını ile devam ediyor. Diziyi izlemeye başladıktan sonra görecekleriniz, aklınızdan geçip tahmin edebileceğiniz olaylar değil. Kermeste gördüğümüz birbirinden kibar ve hayır için toplanmış aristokrat insanların gerçek yüzü çıkan yangınla gün yüzüne çıkıyor. Şehre yeni gelmiş sinemayı, görmek isteyen insanlar sinema salonunda film izliyorlar. Fakat birden sinematografi bölümünde küçük bir yangin çıkıyor. Olayı kontrol altına alabileceğini düşünen görevliler sinema bölümünü boşaltıyor.

Yandıktan sonraki binanın son hali
Yandıktan sonraki binanın son hali

Ancak aniden yangın kontrolden çıkar ve büyüyor. Kermeste büyük ve önüne geçilemeyen bir panik havası başlıyor. Döner kapılı tek çıkış noktası olan binada insanlar birbirini itmeye hatta erkekler bastonlarıyla kadınlara vurarak önlerine geçmeye çalışıyorlar. Olayların büyük bir kısmı alevlerinde arasında izlediğimiz kurgusal üç kadın etrafında geçiyor. Yangın 20 dakikada herşeyi yakıp yıkıp kül etmiş ve olayda 120 kişi hayatını kaybediyor ve yüzlerce de yaralı vardır. En trajik kısımlarından biriyse ölen kişilerin tümünün kadın olmasıdır.

Dizideki görsel efektler gerçekten başarılıydı. En çok etkileyen sahnelerden biriyse dışarıdaki çocuğuna ulaşmak için dışarı çıkmaya çalışan annenin kargaşa esnasında yere düşmesi ve ezilerek ölmesiydi. Kemik seslerinin ve ezilme sesini duyarken sahneyi izlemekte zorlandım.

Charity Bazaar, 4 Mayıs 1897 yangın  gösterimi . 
Roger-Viollet
Charity Bazaar, 4 Mayıs 1897 yangın  gösterimi . 
Roger-Viollet

Birinci bölüm yangın ile geçerken diğer bölümlerde, yangının sorumlusunun bulunması için kızgın bir kalabalık ve kargaşadan faydalanmaya çalışan siyasi ve üst düzey yöneticiler ortaya çıkıyor. Ana karakterlerimizde bu kargaşanın tam ortasında kalıyor.

Rose yangından kurtardığı küçük Thomas annelik yapması gerektiğini nerden bilebilirdi.

Hastanelerde geçen iç acıtan sahnelerde karakterlerden biri olan Rose kendini ateşte kötü yanmış bulur ve Paris’te yangında ölen en zengin kadınlardan biri olan Odette’in kimliğini kabul etmek zorunda kalır. Bu sırada yangından önce kocasıyla şiddetli bir kavga eden ve çocuğundan ayrılan Adrienne, kendini kontrol eden kocasından kaçmak için yangında ölmüş gibi görünür. Ölmesine inanılan Adrienne, kocası hala hayatta olduğundan şüphelenmeden kızını geri almaya çalışır. Üçüncü karakter olan Alice, yangında evleneceği adamla ilgili sert gerçeklerle yüzleşir ve kalbini kermeste çarpıştığı ukala alt tabakadan bir gence kaptırır. Yangının ortasında kalmışken Victor canını hiçe sayarak onu kurtarmıştır. Acımasız bir ironi olarak Victor ilerleyen bölümlerde kundakçı olmakla suçlanır.

Yangından sonra Rose
Yangından sonra Rose

Fransa da kadınların seçme hakları bile bu üç kadının özgürlükleri ve sevdikleri için neleri göze alabildiğine şaşıracaksınız. Aristokrat sınıfı ile alt tabaka arasındaki kesin çizgileri, hizmetçilerin söz soyleme hakının bile olmadığı bir zamanda doğrunun peşini birakmamanin nelere mal olduğunu izleyeceksiniz. Ve her zamanki gibi zengin ve soylu kişilerin çıkarları için neler yapabildiğini bir kez daha göreceksiniz.

Alice ve Victor

Genel olarak, Le Bazar de la Charité, 1897’de Bazar yangın trajedisinin unsurlarını, bir çok ortak noktada buluşturduğu üç kadının liderliğinde hikayeleri ile birleştiren melodramatik bir dizidir. Gösterinin pembe dizi hikayesine biraz fazla derin düştüğü, ateşli açılış dramını gözden kaçırdığı zamanlar olmasına rağmen, g sürükleyici üçlüsü sayesinde baştan sona çekici ve keyifli izleniyor. Kendine yeten hikayesi ve gördüğümüz ilginç olayları göz önünde bulundurunca dizi, sizi daha fazlası görmek için geri gelmek zorunda bırakıyor. Hafif bir uçurumun üzerinde geçen her bölüm bittiğinde entrikaların daha fazla içine dalmak istiyorsunuz.

Tarihi bir trajedi ile birleştirilen bu dizide aşk, entrika, ihanet, cinayet, anarşi, dram ne ararsanız var. Bir nevi pembe dizi tarzında ki yapım çekim kalitesi, bulunduğu çağ itibariyle görsel güzellikleriyle göz dolduruyor. Oyuncuların başarılı kostümleri ve kullanılan mekanlarda ne kadar bütçe ve emek harcandığının kanıtı.

Adrienne ve psikopat kocası Lenverpre
Adrienne ve psikopat kocası Lenverpre

Kurguda ve olayların örgüsünde sizi sürekli sasirtan hikayesinin içine bir anda giriyorsunuz, Le Bazar de la Charité kesinlikle bağımlılık yaratan ve izlenmesi gereken kaliteli bir yapım. Diziyi orjinal dilinde alt yazılı izlemeniz tavsiyedir.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"