Sozialen Medien

The End Of The F***ing World 2.Sezon Konusu ve İncelemesi

Spoiler içere bilir...

Bildiğimiz üzere The End of the F***ing World, Charles S. Forsman’ın çizgi romanından uyarlanarak Charlie Covell tarafından yaratıldı. Channel 4 kanalına ait dizinin tüm hakları Netflix tarafından alınmış ve 1. sezonunu 2018 yılında yayınlamıştı. Oldukça beğenilen dizi 2. sezon onayını aldı, çekimlere başlandı, tamamlandı, fragmanı yayınlandı derken 5 Kasımda yine Netflix’te gösterime girdi.

Alyssa gelinliği ile...
Alyssa gelinliği ile…

1.sezonu kısaca hatırlayacak olursak olaylar kahramanlarımız James (Alex Lawther) ve Alyssa (Jessica Barden) etrafında dönen kara mizah türünden bir hikayeydi. Her bölümün en fazla 25 dk. sürdüğü 8 bölümden oluşan dizi de birbiriyle uyuşmayan iki sevgilinin evden kaçış hikayesinde yaşadıklarını izlemiştik. Kendini psikopat zanneden 18’ine girmek üzere olan James ve sex düşkünü gibi görünen ama daha önce bunu yaşamamış baba özlemi çeken atarlı Alyssa. İngiltere kırsallarında vintage country müzikler eşliğinde yaşadıkları cinayet, kargaşa, aile travmalar ve bunlara son derece uygun belirsiz bir son vardı. James’in yaşadığı veya öldüğü konusunda hiç bir şekilde netlik kazanmadan biten 1. sezonun ardından merakla beklenen 2. sezon yayınlandı.

Alyssa ve Bonnie ormanda
Alyssa ve Bonnie

İlk başta 1. sezonda olduğu gibi 2. sezonda da devam eden ve duymaktan sıkıldığım Thanks, Okey, Right, Of course kelimeleriydi. Gerçekten bir ara gına geldi bu kelimelerden. Alyssa’nın ilk 4 bölüm hayattan bezmiş hali ve James ilE bir türlü gerçekleri konuşamamaları beni benden aldı. 2. Sezona yeni karakterler ekleyen The End of the F***ing World, Ekran adaptasyonları kaynak aldıkları materyallerden ayrıldıkları sırada senaryonun akışını bozmamak için ellerinden geleni yapsa da bu bazen mümkün olmayabiliyor.

İlk sezonu hit bir kült yapan tuhaf tarzı korurken, bize yeni bir hikaye anlatıyor. Dizinin fanları da rahat bir nefes alabilir 2. sezonun çekilmesi bir hata değildi. Fakat İki yıl sonra bu dünyaya geri dönmek, olaylara yeni bir aşama uygulanarak farklı bir bakış açısı geliştirilmesini sağlamış. Hiç bir şeyin yumuşatılmadığı dizide, ergenlik zor olsa da, yetişkinliğin daha da yabancılaştırdığını vurguluyor. Keder, depresyon, suçluluk, travma ve intikam duyguları ataklarından vurulur. Eğer ters giden bir şey olursa, bu sefer acı daha yüksek olabilir. Karakterler gerçek dünyalarında, nasıl hissettiklerini iç sesleriyle yansıtırken çoğu kez film müzikleri kullanılıyor. İfade edemedikleri tüm özlemleri, yalnızlığı ve yürek sızıntısını içeren 1960 aşk şarkılarıyla bize yansıtıyorlar.

Amerikan dizilerinde ki gençlerin zekice ve ağızlarına motor takılmış gibi konuşmalarına tezat hazırlanmış kısa ve özlü diyalogları yoğun bir şekilde izledik. Alyssa’nın sınırlı kelimeleri ve tüm dizi boyunca dolu dolu gözleri, ağladı ağlayacak surat ifadesiyle büyük yara almış bir ruhu yansıttı. Kimse Jessica Barden gibi ”shit” diyerek gözlere ulaşamayan bir gülümseme veremez herhalde.

Baskılarla ve sevgisiz büyütülen Bonnie saf bir saplantıyla karşısına çıkan ve onunla ilgilenen ilk erkeğe bağlanır. Hapisten çıktıktan sonra da kahramanlarımızın peşine düşer. Birbirlerinden ayrı kendilerine normal hayatlar kurmaya çalışan James ve Alyssa için Bonnie yollarını bulmada bir fırsattır.

Alyssa görünürde normal bir hayat (fazla normal) kurmaya çalışırken geçmişi arkasında bırakamadığını fark eder. James ise onun yanında olmak için sadece ufak bir bahane aramaktadır. The End of the F***ing World’ün 2. sezonu, bir nevi uzun uzun karakterlerin ruhsal dünyalarının betimlendiği, Rus edebiyat kitaplarına dönmüştür. İzlerken sürekli olarak insanları anlayabilmemiz gerektiğini hissettiren senaryo, empati yeteneğinizi geliştirecek.

Alyssa ve James manzarayı izlerken
Alyssa ve James

Kesinlikle bu sezon bize kendi dilleriyle derin mesajlar verdiler. Kendileri haricinde başkalarının hayatlarına da dokundular iyi ve ya da kötü şekilde. Alyssa başına gelenlerle yüzleşme çabası onu başlangıca götürdü. Jamess’in de kimseyi kaybetmeye tahammülü olmayışı Alysaa’nın peşinden sürükledi. ilk sezonda izlediğimiz aklına eseni yapan, sorun yaratarak mutlu olmaya çalışan teenager tipler yok artık karşımızda. Bu yolda bir çok şey feda etmiş kendilerini ve aşkı kazanmaya çalışan yetikinlik yolunda ilerleyen iki genç izleyeceğiz. En önemlisi de sorunu artık kaçarak değil, bir yere gitmeden çözmeyi keşfetmiş olmaları.

Alyssa’nın en güzel özetlediği durum ise sevgisizlikti.

-Sevgi açlığı çekenlerin sorunu neye benzediğini bilmemeleridir.

-Kandırılmaları çok kolaydır.

-Olmayan şeyleri görmeleri ama düşününce kendimizi kandırıyoruz. Diye özetliyor durumu…

Teknik olarak onların bir araya gelmesini istesem de aslında bir çift olmak için kendi hayatlarında bu kadar çok şey kaybetmeleri elbette kafa karıştırıcı. Bir kesim ikinci sezonun çekilmemesi gerektiğini düşünse de ben o kadar ileri gitmeyeceğim. Çünkü bu sezon gerçekten benim çok hoşuma gitti. Ancak Netflix bu yapıma devam etmek istiyorsa bence gerçekten içinde katil olan bir komplo kurgulamalı.

IMDb 8,1/10

The post The End Of The F***ing World 2.Sezon Konusu ve İncelemesi appeared first on DiziLeaks.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!