Sozialen Medien

The King (2019) Konusu ve İnceleme; V.Henry’nin Çamurdan Yükselen Tacı…

”The King” sürprizlerle dolu bir film, Kral V. Henry, Dünya edebiyatında en başta gelen oyun yazarlarından biri olan W. Shakespeare’in tarihi oyunlarından biridir. Bu oyun 1599 yılında yazılmış ve sahnelenmiştir. Shakespeare pek çok eserini kendisinden önce yazılmış eserlerden faydalanarak yazmış bir yazardır. Nitekim bu oyununu da Holinshed’in 1577’de yayınlanan Chronicles adlı eserinden yararlanarak hazırlamış, buna rağmen yazarın bu eseri, Holinshed’in yazdığı eserden kat be kat üstün bir eser olmuştur. Shakespeare tarafından yazılan Kral V. Henry eseri Agincourt Muharebesinde Fransızlara karşı elde edilen İngiliz zaferini ve akabinde yapılan Troia Antlaşmasını konu edinmektedir.

Lincoln’nün tarihi mekanlarında yönetmen David Michôd tarafından çekilen yıldızlarla dolu proje 1 Kasım Cuma günü Netflix’te yayınlandı. Hollywood mega starı Brad Pitt’inde yapımcıları arasında olduğu The King’in oyuncu kadrosunda Timothée Chalamet, Muhteşem Gatsby oyuncusu Joel Edgerton, Tom Fisher, Alacakaranlık Kuşağı ile ünlenen Robert Pattinson ve Johnny Depp‘in kızı Lily-Rose Depp gibi tanınmış isimler yer alıyor.

Film yapımcıları Shakespeare’in IV.Henry ve V.Henry oyununa dayanan filminde bazı sahneleri çekmek için geçen yıl Haziran ayında Lincoln Cathedral Quarter’ı seçti. Katedral, V.Henry’nin taç giyme töreni çekmek için kullanılmış. Yönetmen David Michôd acımasız, cesur ve sert bir ortaçağ çatışması yaratmak için bej ve siyah ağırlıklı renkler kullanmış.

V.Henry'nin Lincoln'de çekilen Taç Giyme Töreni Fotoğraf: Netflix
V.Henry’nin Lincoln’de çekilen Taç Giyme Töreni Fotoğraf: Netflix

Kral IV.Henry (Ben Mendelsohn) hedonistik ve asi oğlu Hal’ın (V.Henry) yerine geçmesini istemez. Hal Kral’ın gözünde alkolik bir serseridir ve saraydan uzaklaştırılmıştır. Babasının hastalığının ilerlemesiyle saraya çağrılır ve yüzüne asla varisi olamayacağı söylenir. Babasının varisi kardeşi Thomas of Lancaster’dır. Thomas’ı canlandıran karakterimiz GOT dan hatırladığımız Cersie’nin küçük oğlandır. Dean-Charles Chapman istediği krallığa ne yazık ki bu filmde de ulaşamıyor. En azından burada biraz daha asil bir şekilde savaş alanında öldü. Henry kardeşinin, babasının yanlış yönettiği savaş politikasında harcanmasını istemez ve korumak için savaş alanında kendini öne bile atar. Fakat durum daha olumsuz bir hal alır. İsyanlar yükselip İngiltere tehlikeye girerken Hal genç bir İngiliz Kralı olmaya mecbur bırakılır. Kaos içinde bir krallığı devralmasıyla başlayan ağır sorumlulukları V.Henry’i danışmanların, piskoposların kıskacı altında sokar.

David Michôd, Chalamet’i filmin ilk sahnelerinde fiziksel özellikleriyle ön plana çıkararak tahtı üstlenecek biri değilmiş gibi gösterir. Sık sık gömleksiz, gece alemlerinde kendini çılgınca kaybetmiş bir serseri olarak izlediğimiz Hal, Kral görüntüsünden uzak ve zayıf bir karakter olarak yansıtılır. Ancak, film ilerledikçe Chalamet’in Henry’si boy ve karakter gelişimi elde eder. Aldığı kararlar, sabrı ve tutumuyla gerçek bir Kral görüntüsü çizmeye başlar.

Kral Olmadan önce savaş meydanında kardeşini korumaya çalışan Hal
Kral Olmadan Önce Savaş Meydanında Kardeşini Korumaya Çalışan Hal

Filmin dışında V.Henry’nin gerçek hayatından biraz bahsedelim. IV. Henry 20 Mart 1413’te öldükten sonra yerine büyük oğlu V. Henry kral olmuş ve taç giyme töreni Westminster Abbey’de 9 Nisan 1413’te yapılmış. Bu tören sırasında büyük bir kar fırtınası çıkmış ve bunun krallık için iyimi veya kötümü bir işaret olduğu konusunda gözlemciler ikilemde kalmış. Bu törende Henry’nin çok uzun boylu olduğu, siyah saçlarının, başının etrafında ve kulaklarının üstünde çanak şeklinde kesildiği, sakal ve bıyığının olmadığı, yüzünün ince uzun, burnunun sivri uzun ve gözlerinin bazen bir kumru gibi barışçıl ve bazen de bir arslan gibi atılgan şekilde parladığı tasvir edilmiş. Bu tasviri baz alırsak bu rol için Timothée Chalamet gayet uygun olmuş.

V.Henry'nin orjinal tasviri
V.Henry’nin orjinal tasviri

V. Henry İngiltere’nin içişleri politikalarını önce teker teker ele alıp sonra bunları tek bir stratejiye bağlayarak ele almıştır. Kullandığı baş prensip İngiltere’yi tek bir birleşik ülke olarak idare etmekti ve bu prensibe dayanarak ortaya çıkan bölgesel problemleri tek bir İngiltere ülkesi olarak değerlendirerek ele almış. Babasından tamamen farklı bir politika izlediğini gördüğümüz V.Henry geçmişte olan ayrılıkları ortadan kaldırmaya çalışmış. Örneğin II. Richard’ın babası IV. Henry tarafından öldürtülmüş ve cesedi taşrada King Langley Kilisesi’nde gömülmüştü; V. Henry ise resmi bir törenle II. Richard’in cesedini Westminister Abbey’de karısı Anne’in gömülü olduğu mezar yanında çok şaşalı bir mezar yaptırıp oraya gömdürdü. II. Richard’ın resmi varisi olan genç March Kontu Edmund Mortimer kral maiyetine alınmasını sağlamıştır. Bir önceki hükümdar döneminde unvanlarını ve arazilerini kaybetmiş olan asillere de yavaş yavaş unvan ve emlakları geri vermiştir.

  Fransa varisi Dauphin (Robert Pattinson). Fotoğraf: Netflix
Fransa varisi Dauphin (Robert Pattinson). Fotoğraf: Netflix

Savaş dizilerin özellikle modern teknoloji ile çekildiğini hepimiz biliyoruz. The King filminde gördüğümüz birebir düellolar gergin ve beceriksiz hissettirken, Destansı Agincourt tarihsel savaşı, İklimsel koşulların zorluğu yansıtılarak kasıtlı olarak dağınık, hızlı ve basit işlenmiş. Game of Thrones’un klasik bölümü battle of the bastards savaşından alınan kareler bile bu durumu aksine çevirmemiş. 2 saat 20 dakika uzunluğunda olan filmde Fransa varisini canlandıran Robert Pattinson‘nun da göründüğü 15 dk.lık kısım için rolünün çok abartılarak Timothée Chalamet‘in rolünden çaldığını düşünüyorum. Sarfettiği onca sözden sonra düştüğü durumda gerçekten görülmeye değerdi.

 Catherine of Valois (Lily Rose-Depp)
Catherine of Valois (Lily Rose-Depp)

Fransa Kralının kızını canlandıran Lily Rose-Depp (Catherine) savaş sonrası barış için V.Henry’e sunuldu. Catherine of Valois’ın oynadığı sahneler olayların aydınlığa kavuşmasına vesile oldu. Ayrıca bize V.Henry’nin ona büyük bir aşkla bağlanacağını hissettirmeleri çok hoş bir detaydı. İngiltere tarihine bakıldığında, Catherine’nın Tudors hanedanın doğuşuna vesile olduğunu görüyoruz. V.Henry öldükten sonra dul kalan Catherine, Galli saray adamı Sir Owen Tudor ile evlenmiş. Sir Owen Tudor, 1485-1603 yılları arasında İngiltere’ye hüküm süren kraliyet ailesi Tudor Hanedanı’nın kurucusu VII.Henry’nin büyük babasıdır.

The King, Netflix’in bu sonbahar ve kış aylarında yayınlanacak diğer bazı filmleri kadar Oscar vızıltıları üretmiyor, ama yine de takdire şayan bir yapım olduğu ortada. Daha sıkı bir senaryo ve biraz daha iyi atraksiyon ile The King sadece iyi olan bir filmden ziyade çok güçlü bir yapım olabilirdi. Dolayısıyla bu sonbaharda kesinlikle görülmesi gerekiyor diye dikte etmeyeceğim. Ancak tarihi destanlara düşkün olanlar muhtemelen bunu kaçırmayacaktır.

The post The King (2019) Konusu ve İnceleme; V.Henry’nin Çamurdan Yükselen Tacı… appeared first on DiziLeaks.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!